ABD'den YPG Açıklaması: 'Büyük Ölçüde Fırat'ın Doğusuna Döndüler'

 > 
9PAYLAŞIM

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jeff Davis, YPG'nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adlı grubun büyük ölçüde Fırat Nehri'nin doğusuna döndüğü, bazı unsurların ise tam kontrolün sağlanması için Münbiç'te kaldığını belirterek, "Ancak amaç Münbiç'i IŞİD doğmadan önce kim kontrol ediyorsa onların kontrol etmesidir. Bunlar da Araplardır." dedi. 

Jeff Davis

Bakanlık sözcülerinden Yüzbaşı Davis, düzenlediği basın brifinginde gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Davis, AA muhabirinin, verilen taahhütlere rağmen YPG'nin hala nehrin batısında bulunduğunu hatırlatarak, "Siz bu kişilerin sözlerini tuttuğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Münbiç'te kalan bazı unusurlar olduğunu biliyoruz, çünkü orada yapılacak işler henüz bitmedi"

"Birçok Kürt ve diğer unsurlardan oluşan SDG içinde bizim birlikte çalıştığımız kişiler sözlerini tuttu. Verdikleri söz gidip Münbiç'i kurtarmak ve sonra Fırat Nehri'nin doğusuna dönmekti. Son üç gündür bunu yerine getirdiler. Münbiç'te kalan bazı unsurlar olduğunu biliyoruz. Bu da anlaşılabilir bir durum çünkü Münbiç'teki iş hala bitmedi. Münbiç'te zorlu bir yol var önümüzde. Bu unsurlar el yapımı patlayıcıları temizliyor ve Münbiç'te uzun dönemli güvenlik için şartları oluşturuyor. Münbiç hala IŞİD'in karşı saldırılarına hedefolabilir. Ancak konuştuğumuz herkesin de kabul ettiği gibi burada amaç Münbiç'i IŞİD doğmadan önce kim kontrol ediyorsa onların kontrol etmesidir. Bunlar da Araplardır."

"Türkiye oyunu kitabına göre oynuyor"

Bölgeden gelen bilgilerin ABD'nin söyledikleriyle çeliştiği hatırlatılan Davis, buna karşılık, "Bizim (SDG içinde) birlikte çalıştığımız birimler, karargah unsurları, lider kadrosu ve bağlantı içinde olduklarımız söylediklerini yerine getirdi." ifadesini kullandı. Türkiye'nin "oyunu kitabına göre oynadığını" söyleyen Davis, müşterek güçlerin Cerablus'u aldıktan sonra sınır boyunca batıya doğru ilerlediğini, bunu da olumlu bulduklarını dile getirdi. 

Davis, Kürt grupların Fırat üzerindeki Tişrin barajının doğusuna gittiğinde ısrar ederek, bu grupların Rakka'ya yönelik saldırının başlatılması için en uygun pozisyonu almaya başladıklarını söyledi.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir