Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Maddede Asit Orhan Lakaplı Moğollar'ın Efsanevi Gitaristi Orhan Atasoy'u Tanıyalım

 > 
3.2bPAYLAŞIM

"Abazayım abaza, aman allah muhafaza" diye şarkı yazmayı ben de bilirim ama...

"Abazayım abaza, aman allah muhafaza" diye şarkı yazmayı ben de bilirim ama...

Pek çoğumuz tarafından tanınmamasına rağmen, yakınları ve sevenlerinde çok derin, asidik izler bırakmış bir sanatçıydı Orhan Atasoy. Dostlarının söylediklerine göre lakapları "Asit Orhan", "Ayı Orhan", "Mafya Orhan". Hikayeleri siz düşünün.

Bakalım bu topraklara "Yanmışız" diyerek notalar akıtan, "Yorgunum" diyerek aramızdan ayrılan Orhan Atasoy nasıl bir karaktermiş.

1. "Ben kel değilim, sadece yüzümün yıkama alanı geniş."

Orhan Atasoy 1949'da İstanbul'da dünyaya geldi. Özel bir kolejde okuduktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girip heykel bölümünden mezun oldu. Daha sonra Avrupa'da çeşitli ülkeleri gezip müzikle ilgilenmeye başladı ve Türk müzik piyasasına Moğollar'ın gitaristi olarak girdi.

2. Cem Karaca'nın atarı

Orhan Atasoy'un Moğollar macerası pek uzun sürmemiş. Çünkü hayat tarzı Cem Karaca tarafından pek tasvip edilmemiş. Yani o dönemlerde "Sex & Drug & Rock'n Roll" kültürü bizim "Anadolu Rock" tayfasına pek uymamış. Orhan Atasoy da o aralar LSD kafalarında olduğu için o kafalara pek girememiş.

3. "Hayatımdaki tek bağımlığım, motosiklet kullanırken yüzüme çarpan rüzgarım."

Sanırım Orhan Atasoy'a "Aşk nedir?" diye sorulsa, cervabı kesinlikle "Motosikletim." olurdu. Hatta bu konuda yaptığı "Motor Aşkı" isimli bir parçası bile var. Tam bir motorcu olan Orhan Atasoy'un motora atlayıp aylarca kaybolmuşluğu, Boğaziçi Köprüsü'nden daha nakit paralarla geçilirken üstünde olduğu Suzuki 750'si ile gişelerden tam gaz geçerek, polisi aylarca peşinden koşturmuşluğu da vardı. Bunlar yetmezmiş gibi motosiklet yarışlarına ve rallilere de katılmıştı.

4. Karanlık sokakların prensi

Orhan Atasoy tam bir alt kültür adamı olarak yaşamıştı. Sokak çocukları, tinerciler, travestiler, kağıt toplayıcıları, torbacılar çok severlerdi Orhan Abilerini. Ayrıca kendi yaptığı bir tüfekle ezanın okunuşunu beğenmediği bir caminin hoparlörlerini vurduğu da söylenir.

5. "Sana olan duygularım, satırlara sığmadı. Düşündüm ki anlatmanın bir başka yolu daha var. Sana çaldım, seni çaldım, sana daldım, beni çaldın..."

Orhan Atasoy uzun bir dönem müzikten uzak kalmıştı. 1989 senesinde Seyyal Taner'in Nanay isimli albümüne hem çalmış hem de parçalar vermiş ve aynı yıl Sezen Aksu'nun çıkardığı albümde "Gamsız" adlı bir bestesi yer almıştı. 1993'te ilk solo albümü "Yanmışız"ı çıkardıktan sonra 90'ların başında "Lost Ghost" diye bir grup kurmuştu ama Amerika'ya yerleşmesiyle bu proje de son bulmuştu. Orada möble ve heykeltraşlıkla uğraşmaya devam etmişti.

6. Sanata saygı

Seneler önce konuk olduğu Cem Özer'in talk show'una katıldığında Cem Özer allem edip kallem edip Orhan Atasoy'a playback bir şarkı söyletmiş Orhan Atasoy'da tepkisini gitarını ters çevirip, kasanın arka tarafında bulunan ahşap kısmını tef gibi çalarak göstermiştir. Bu kapak Cem Özer'de derin etkiler yaratıp özürler dilemesine sebep olsa da nafile, Orhan Atasoy yapacağını yapmıştı yine.

7. Boğazdan geçen tüm gemilerin kaptanı

Ve kaçınılmaz son Orhan Atasoy'u karaciğer kanseri ve siroz suretinde 2009 yılında yakaladı.

Arkasında bıraktığı hatırları, dostları ve şarkılarıyla her zaman boğazdan geçen bütün gemilerin kaptanı olmaya devam edecek Orhan Atasoy...

Bonus: Orhan Atasoy - Gemiler

Sanılanın aksine "Gemiler" şarkısı Teoman'ın değil Orhan Atasoy'un şarkısıdır. Klip MTV'de yayınlanan ilk Türk klibidir ve bu coğrafyada çekilmiş ilk 'tek sekans klip' olma özelliğini taşımaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eski-hamam

Hayatının son yıllarında tek arzusu baştan aşağı yeniden donattığı yelkenli teknesiyle ("Melodi", Tayana 37) Dünya çevresinde bir tur atmaktı. O kadar ki uğrayacağı ıssız adalarda kurmayı düşündüğü bahçeler için tohum bile almıştı. Mehmet Kavaklıoğlu

volkan-ay1

"ilginç insan olasın, ilginç işler yapasın"

Gizli Kullanıcı

Bu adamı bilin

cwitch7

çok iyimiş teşekkürler

tosun-ali-atik

Rafet el roman sandım kapaktan

Görüş Bildir