67 Tane Yetmedi mi? Güneş Sistemi'nin En Büyüğü Jüpiter'in 12 Yeni Uydusu Keşfedildi!

-

Bilim adamları yeni bir Dünya arayışındayken "Güneş Sistemi'nin son yapı taşları" olarak adlandırdıkları yeni uydular buldular.

Plüto'nun ötesinde bir gezegen arayan gökbilimciler, Jüpiter'in etrafında dönen bir düzine yeni uyduyu keşfettiler.

Buluntular Salı günü, uydular, asteroitler ve kuyruklu yıldızların çalışması için küresel takas odası olarak görev yapan Smithsonian Astrofizik Gözlemevi, Cambridge, International Astronomik Birliği'nin Küçük Gezegen Merkezi'ndeki bir bültende yayınlandı.

Ekibi yöneten Washington D.C.'deki Carnegie Bilim Üniversitesi'nde astronom Scott S. Sheppard “Bu gelişme bizi mutlu etti” dedi. Geçen yıl 12 küçük ay ortaya çıktı ve gök bilimciler, Güneş Sistemi'nin en uzak noktasında “Gezegen Dokuz” diye adlandırılan keşfedilmemiş bir dünya arıyorlardı.

“Bir nesnenin aslında Jüpiter'in etrafında döndüğünü doğrulamak için birkaç gözlem yapılmalı."

Sheppard, “Aynı zamanda Jüpiter'in etrafını Plüton'un ötesine baktığımızda da gözlemleyebildik.” dedi.

Minor Gezegen Merkezi'nin direktörü olan Gareth Williams, “Bir nesnenin aslında Jüpiter'in etrafında döndüğünü doğrulamak için birkaç gözlem yapılmalı.” dedi.

“Yeniden görünecekler, eminim.”

Williams, Salı günü resmi tanınırlık kazanan 12 ayın, birkaç kilometre çapında olduğunu belirtti. Bunlardan dokuzu, retrograd grubu olarak adlandırılan, dev gezegenin etrafında, gezegenin dönüşünün karşısında bir yöne dönen dış uydular, diğeri ise diğer yöne yörüngede olan içsel aylardır.

Williams, “Orada hala eksik olan birkaç tane var. Yeniden görünecekler, eminim.” dedi.

Jüpiter, Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden daha fazla uyduya ev sahipliği yapıyor.

En son sayımla, Jüpiter, Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden daha fazla uyduya ev sahipliği yapıyor ve Mars'ın üçte ikisi büyüklüğündeki Ganymede'dan, dünya dışı yaşam için en umut verici aday olan Europa'ya kadar uzanıyor. Bunlar arasında NASA, Callisto adı verilen ve bir volkanik olan, geçen hafta küçük bir ayın güney kutbunun yakınında daha önce keşfedilmemiş bir volkan olabileceği belirtildi.

NASA'ya göre, Jüpiter çevresinde on altı başka ay daha keşfedildi ancak resmi statü veya isim verilmedi.

Scott S.Sheppard, “Bu dış uyduların hiçbir zaman süpürülmemiş ve gezegenlere dahil edilmemiş olan Güneş sisteminin son yapı taşları olduğuna inanıyoruz."

Romalı tanrıça Valetudo'nun adı verilen 12. yeni ay bir dış ay.

Gök bilimciler ilk olarak, ABD Ulusal Optik Astronomi Gözlemevi tarafından işletilen Şili'deki Cerro Tololo Amerikan Amerikan Gözlemevi'ndeki Blanco teleskobunu ve Ulusal Astronomik tarafından işletilen Mauna Kea, Hawaii'nin zirvesindeki Subaru teleskobuyla Jovian uydularını gördüler. Japonya Gözlemevi gibi önemli merkezler, yapılan gözlemleri doğruladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
srpennywise

Eyşan Jupiter. hiç doymuyo orospu

arcnoise

Aç gözlülük. Bizim dev gibi ama sadece bir tane uydumuz varken bu ne ya.

bykzlt

Şerefsiz jüpiter

makinistfanlari

Callisto'ya galiba bizim belediyeler el atmış baksana gece ışıl ışıl

mnyksvsc

Kıçımızdan haberimiz yok, gözümüz milyon ışık yılı uzaklarda :)

Görüş Bildir