61 Yıl Sonra Bulundu

 > 
20PAYLAŞIM

61 Yıl Sonra Bulundu

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'ne bağlı Kadı Köyü'nde 1944 yılında 15 yaşındayken hayvanları otlattığı sırada ortadan kaybolan Ahmet Sevdin, 61 yıl sonra 2005 yılında akrabaları tarafından Kuzey Irak'ta bulundu.

Köyüne getirilen ve bugün 85 yaşında olan Ahmet Sevdin, kimlik sahibi olamadığı için sıkıntılar yaşadığını söyledi.

Köyün çobanlığını yaparken koyunlarla birlikte 1944 yılında Kuzey Irak'a geçen ve bir daha geri dönmeyen Ahmet Sevdin'i akrabaları uzun süre aradı. Ancak bir türlü bulunamayan amcası Ahmet Sevdin'den umudunu kesmeyen yeğeni Mustafa Sevdin, babasının vasiyeti üzerine amcasının izini dedektif gibi sürdü.

61 YIL SONRA BULUNDU

Kuzey Irak'a giden ve araştırmalar yapan 40 yaşındaki Mustafa Sevdin, herkese amcası Ahmet Sevdin'i sordu. Uzun süren araştırmalar sonrası amcası Ahmet Sevdin'i 2005 yılında Kuzey Irak'ın Dohuk kenti Bınarink Köyü'nde bulan Mustafa Sevdin, Yüksekova'daki Kadı Köyü'ne amcasıyla birlikte döndü. Aile, yıllar sonra Ahmet Sevdin'e kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

2005 yılında köyüne dönen Ahmet Sevdin ise 9 yıldır kimliksiz yaşamanın sıkıntısını yaşıyor. Amcasını Kuzey Irak'ta bulan Mustafa Sevdin, "Amcamı 2005 yılında buldum. Ama amcam akli dengesini yitirmiş. Hiçbir şey hatırlamıyor. Yaşlılığa bağlı birçok hastalığı var. Doktora götüremiyorum. Çünkü 9 yıldır kimlik çıkaramadık. Nüfus kayıtlarında ismi olmadığı için bu sıkıntıyı yaşıyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyoruz" dedi.

  • GerçekGündem
Haberin Tamamı İçin:
Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir