3,2 Gigapiksellik Dünyanın En Büyük Kamerası İçin Geri Sayım Başladı

 > -
3,2 Gigapiksellik Dünyanın En Büyük Kamerası İçin Geri Sayım Başladı

Şili’de kurulması planlanan Large Synoptic Survey Telescope (LSST), 3,2 gigapiksel çözünürlüklü kamerasıyla eşi benzeri olmayan bir güce sahip. Bilim ve astronomi dünyası için büyük önem taşıyan bu dev kamera projesinin fabrikasyon süreci için merakla beklenen haber geldi.

LSST için 2011 yılında ABD hükümeti tarafından yeşil ışık verilmişti. Bundan sonraki aşamada gerekli fonun onayı içinse uzun bir süre sonra beklenen açıklama LSST Direktörü Steven Kahn’dan geldi. Kahn, kameranın fabrikasyonuna yönelik gerekli bütçenin onaylandığını belirtti.

Şili’de Cerro Pachon Dağı’nda, 2022 yılında tamamlanması planlanan LSST, yapılmış en büyük dijital kamera olacak. 3 ton ağırlığında olacak ve 189 farklı CCD tipi sensörün bir araya getirilmesi sonucunda dev bir görüntüleme mekanizması içerecek.

Kamera, tamamlanmasının ardından kabaca 644 km uzaklıktaki bir otomobilin farlarını bile net bir şekilde fotoğraflayabilecek seviyede yeterli çözümleme gücüne sahip olacak. Ancak asıl amaç ise elbette gökyüzü.

Kameranın, haftada iki kez tüm gökyüzünün fotoğrafını elde edebilecek kapasitede olduğu belirtiliyor. Evreni daha iyi anlamamızı sağlayacak bu görüntülerin kaplayacağı depolama alanının ise 6000 terabayttan fazla olacağına işaret ediliyor.

LSST’nin çalışma prensibine dair şimdiye kadar iki farklı tanıtım videosu yayınlandı. Haberin devamında ilgili videoları izleyebilirsiniz.

LOG

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir