Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2000 Yıllık Geçmişiyle Oldukça Gelişmiş Bir Teknolojiye Sahip Olan Antik Şehir Pompei

 > -

Vezüv yanardağının patlamasıyla yaklaşık 2000 yıl önce toprağın altına gömülen antik şehir Pompei' in oldukça hazin bir hikayesi var. Kısacık bir zaman diliminde küllerin altına hapsolmuş, taşlaşmış insanların şehri olarak adını duyurmuştur pompei.. Bu dehşet verici geçmişinin yanında bilinmeyen bir özelliği de araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır; o da kendi dönemine oldukça ileri seviyede olan teknolojik gelişmeleridir.

Kaynak: http://imgur.com/a/KQvWz?gallery

Pompei oldukça büyük bir şehir, 155 dönümlük bir arazi üzerine kurulu. Aynı zamanda da neredeyse 2000 yaşında olduğunu unutmayalım.

Pompei' de bunun gibi yiyecek satılan 300 den fazla market vardı. Tezgahın altında bulunan büyük toprak kaplarda yiyecekler tutulur, dükkan sahibi tezgahın üstündeki deliklerden bu kaplara ulaşırdı. Yoksul olanlar dışında nüfusun büyük çoğunluğu öğle yemeklerini dışarıda yerdi. İsteğe göre toprak kaplar ateşe konur, yemekler ısıtılırdı.

Bu bahçe orta halli bir Pompei vatandaşının evinde bulunuyor. Bahçe, suyun kenarlardan akmasını engellemeyecek şekilde düzenlenmiş, su buradan drenaj sistemiyle eve yönlendiriliyor, insanlar genellikle bu şekilde sularını temin ediyorlar. Bu sistem İtalya' nın kırsal bölgelerinlerindeki evlerde bugün hala kullanılıyor.

Su, evin altındaki havuzda toplandığında aşağıya salınan kovalarla kolayca alınıyordu. Halatların bıraktığı aşınma izlerini görmek de hala mümkün.

Halka açık olan bu çeşmeler, şehirde oldukça çok sayıdaydı. Yoksul halkın içme suyu ihtiyacını karşılayan bu çeşmeler, içine bir insanın girebileceği büyüklükteydi.

Akan sular su kemerleri tarafından beslenirdi. Bu kemerler su boruları vasıtasıyla şehrin altından geçerek çeşmelere ve hamamlara suyu iletirdi.

Tahıl öğütme işlemi bu büyük taşların üzerinde yapılır, içine konan tahta sırıklar eşekler ya da köleler tarafından döndürülür ve buğday öğütülürdü.

Çamaşır dükkanında bulunan bu basit pres bugünkü ütü görevini görüyordu.Korumak amacıyla bu ütü cam bir kabın içinde tutuluyordu. Giysileri beyazlatmak için deve veya eşek idrarı kullanılır, sonrasında kokuyu ortadan kaldırmak için çamaşırlar birkaç kez yıkanırdı.

Halka açık olan bu tuvaletlerin '' L '' şeklinde, tahtadan yapılmış oturma kısımları vardı.

Ulu orta, diğer insanlara aldırış etmeden kullanılan bu tuvaletlerde temizlenmek için uzun bir çubuğa geçirilen bir sünger bulunurdu. Ne yazık ki pek hijyenik olmayan bu süngerler yerine çoğu insan ellerini kullanırdı. Sağ el yemek yemede kullanıldığı için bu genelde sol eldi.

Drenaj sistemi sayesinde açık tuvaletlerin denize akıtılarak temizlenmesi sağlanıyordu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
haylazadam

geçmişin hiç bir medeniyeti yada uygarlığı yada kenti her neyse şu zamnadaki insanlar kadar barbar vahşi sapık olamazlardı heralde. ALLAH onları cezalandırdıyda bu gün dünyaya komple beton dökmesi lazım.

feyk

okullarda ogretilmeyen tarih kitaplarinda oyle sapikliklar anlatiliyor, yazilanlarin yarisi dogruysa bu devirde hic kimse ellerine su dokemez. cezalandirma kismina gelirsek volkanin dibine sehir kurarsan, tarihin bir sayfasinda illaki kullerin altinda kalir, fay hattinin uzerine sehir kurarsan illaki depremden yikilacaktir. yoksa butun antik dunya akla gelmeyecek seyleri yaparken, oglanci atinaya hic bir sey nusubet vurmazken, pompeinin gunahi ne. bugunde napoli ayni sekilde pompei gibi vezuv yanardaginin eteklerinde kurulu. belki yarin belkide 100-200 sene sonra eninde sonunda buyuk patlama olacak, sayisiz kisiyi kulleri altina alacak. belki o zamanda gelecekde kuller altinda bir sex shop ciktiginda bizim ne kadar sapik oldugumuzu dusunurler.

adigha

Allah'ın gazabından nasiplerini almış sübyancılıktan oğlancılığa bütün lanetlenmiş durumlarla haşır neşir azgın bir ucubeler diyarı. medeniyeti gösteren ahlaktır. gerisi kalıntıdan öteye gidemez...

selcuk-yesiltepe

ayrıca pek bilinmeyen bir yönü de su borularında kurşun kullanmaları. ilk kaynağı pompeililerin yaptığı söylenir. kurşun ergime noktası düşük bir metal olduğu için boruları birbirine ergiterek kaynak yapmışlardır. bir de dünyadaki ilk resmi genelev burada bulunur. görülmesi gereken zamanının las vegası bir antik şehir.

fuat-mengi

siktergit

feyk

bir teoriye gore romanin cokusune bu kursun borular neden olmustur. kursun suda eser miktarda cozulen bir agir metal ve uzun sure maruz kalinmasi insanda delilige neden olabiliyor. bazi dengesiz imparatorlarin davranislarinida bu teori acikliyor olabilir.

streetkedisi

Bu kullandıkları kurşun, özellikle yakın yerleşim bölgelerinde ki İtalyanların genetik olarak boylarının kısa olmasına sebep olarak açıklanıyor hatta.

hukumran

anakronik tarih bakış açısı ile herkes "sınanmadığı günahların masumu" ilan etmiş kendini. pompei'de doğsanız ne derdiniz acaba? öyle ya da böyle İslam'a göre bile "siz onların günahlarından onlarda sizin günahlarınızdan mesul değildir." Allah yapmasını gerekeni bilir. siz kendi işinize bakın. "leküm dinikum veliyedin".

monser

Bizim belediyelere verecektin buraları bak nasıl oluyordu.tıkalı kanallar bozuk bozuk yollar su kesintisi vs....

Başlıklar

İtalyayiyecek
Görüş Bildir