2 Günde 2 Kadın Kaçırıldı, Olayın Üstü Örtüldü! Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurduna Ses Ver!

19bPAYLAŞIM

Sosyal medyanın gücüne şükürler olsun ki artık günümüzde insanlar kendi gündemlerini yaratabiliyor ve seslerini duyurabiliyorlar.

Zira, Zonguldak'taki Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdundan iki gün içerisinde iki kadın kaçırıldı. Bu dehşet verici olay yurt yönetimi tarafından gizlenmeye çalışıldı fakat öğrenciler seslerini yükselttiler.

 #NesibeHatun2gun2kadin etiketi altında sosyal medyaya yayılan olaya nihayet hakedilen tepki gösteriliyor.

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 250 kişilik bir kadın öğrenci grubu, kendi kaldıkları yurtlarının önünde eylem yaptılar ve yurda girmeyi reddettiler.

Zonguldak'ta bulunan Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu, KYK'ya yani Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı ve yaklaşık 1600 öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

Polisin, Emniyet Müdürünün ve hatta Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürünün öğrencileri ikna etmek için geldikleri protesto eyleminin sebebi ise oldukça haklıydı!

Öğrencilerin eylem sırasında ve sosyal medyada belirttiklerine göre, yurtta yaşayan 2 kadın öğrenci, 2 gün arayla yurttan kaçırıldı.

İlk kaçırma olayının üzerine hukuki işlem başlatılmasına rağmen, yurt müdürünün "kız kuyruk sallamıştır" dediği ve gerekli güvenlik önlemleri almayı reddettiği belirtildi.

Bu olay üzerine bir öğrencinin daha yurttan kaçırılması, öğrencilere haklarını kendi başlarına aramaktan, seslerini sosyal medyada ve sokakta duyurmaktan başka seçenek bırakmadı.

Olayın dikkat çekmesi üzerine Aylin Nazlıaka başta olmak üzere pek çok güçlü isim ve kadın topluluğu olayı incelemeye aldı.

Genç kadınlardan birinin şu an güvende olduğu belirtiliyor. Konunun diğer detayları ise araştırılma sürecinde.

Akşam saat 10'dan itibaren dışarı çıkmanın yasak olduğu, yemek siparişlerinde erkek kuryelerin dahi içeri alınmadığı devlet yurdundan öğrenci nasıl kaçırılır?!

Yurt müdürü olayın bir kaçırma sayılamayacağını, öğrenciyi kaçıran kişinin, öğrencinin erkek arkadaşı olduğunu söylediği iddia edildi. Erkek arkadaşı da olsa, ka-çı-ra-maz!

İtibara yahut makama zarar gelmemesi için, böylesine hayati bir konunun gizlenmesi, üstünün kapatılması hangi ahlaka sığar?

"Kız kaçırma" normal, sıradan bir eylem değildir. Böylesine dehşet verici bir olay, her gün kadın cinayetlerinin gerçekleştiği ülkemizde görmezden gelinemez!

"Kaçırma" eyleminin meşrulaştırılacak bir tarafının olmadığını, 

kadın-erkek ilişkilerinde romantik bir gelenek sayılamacağını,

isterse sevgili yahut koca olsun, bir insanı rızası dışında alıkoyma hakkının kimsede olmadığını,

kadınları "güvenli alanlara" hapsetmek yerine, asıl gerekliliğin toplumu kadınlar için güvenli bir hale getirme sorumluluğumuzun olduğunu öğreteceğiz!

Öğrenciler yurdun çevresinin genel anlamda da güvenliksiz olduğundan, yurt yolu boyunca sürekli taciz edildiklerinden bahsettiler.

Defalarca talep edilmesine rağmen hala çevredeki yollara ışıklandırma yahut kamera sistemi yerleştirilmiş değil!

Kadınlar için bu tarz önlemlerin ne kadar önemli ve acil olduğunu kanıtlamak için illa bu kadınlardan birinin başına kötü bir şey gelmesi mi gerekiyor?!

Sosyal medyada da tepki büyümeye devam ediyor. Sürekli tecavüz ve cinayet haberleri gelen ülke gündemimizde, kadınlar birbirlerine sahip çıkmaya kararlı!

"Kız istemiştir, bir bit yeniği vardır, ateş olmayan yerden duman çıkmaz" gibi kayıtsız açıklamalar ve davranışlar, devletin böylesine önemli bir kurumuna yakışamaz!

"Kız kaçırma" adı altında artık kültürümüze dahi işlemiş olan bu insanlık dışı geleneğin faturasının yine kadına kesilmesi hangi mesajı veriyor?

"Erkek arkadaşınız olmasın, erkek arkadaşınız sizi kaçırırsa buna ses çıkarmayacağız."

"Sadece sokaklar değil, yurtlar dahi sizin için güvensiz. Ailenizin evinden çıkmayın."

Kadın öğrenciler arkadaşlarından haber almak, güvende olduklarını bilmek ve sorumlulardan hesap sorulmasını istiyorlar. Bunlar gerçekleşene kadar da seslerini çıkaracaklar!

Önümüzdeki nesil, bu genç kadınlar, hayatlarına ve birbirlerine sahip çıkmaya gayet kararlı! Artık bu tarz konuların halı altına süpürülemeyeceğini anlamalısınız!

Haklarını arayan ve birbirlerini koruyan gençlerle gurur duyuyoruz!

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hellyim

osuran-boga03

kadınla erkek eşit degil diyen dünya liderimiz ne düşünüyor bu konuda acaba yoksa türbanlı bacısı olmadıgı için mi sessiz

ynsemrebagiban

Gönderiyi görüp , gelip sinirden sağa sola küfreden arkadaşlar içiniz biraz rahatlasın.sapık tutuklanmış.

ragdoll

kuyruk sallamıştır diyen yurt müdürü orul orul orospu çocuğusun allah belanızı versin

disi-aslan

yazık ya nefsine hakim olamayan zavallılar ve onun destekçileri... kadının değeri el üstünde olması gerekirken şu hale bak.

Görüş Bildir