Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Maddeyle Felsefe Bilmeyen Birinin Hayatı Anlamasını Beklemenin Saçmalığı

 > -
Abone ol

Felsefe yapma lan! Felsefeye bakış açımızı özetleyen nadide bir söz öbeği. Oysa felsefe kişinin kendisini, çevresini, varlığını, inancını sorgulamasının, keşfetmesinin, kişinin kendisini bilmesinin tartışmasız tek yolu. Bir soru sorma disiplini. Ancak ülkemizde maalesef felsefeye gösterilen ilgi sadece o bölümü okumak isteyenlerle ve küçük bir azınlıkla sınırlı. Zengin işi olarak görülen felsefenin hayatımıza girmemiş oluşu, insanların felsefeye karşı son derece mesafeli yaklaşımı hayatı algılamızı, mutlu olmamızı, daha da ileri gidersek gelişmemizi engelliyor. 

Felsefe, insanlara ilkokuldan itibaren öğretilmesi, sevdirilmesi, anlatılması gereken bir olgu. Liselerde verilen 1 saatlik felsefe tarihi eğitimiyle insanları düştükleri derin çukurlardan çıkarmak imkansız. Ve felsefe okumayan, bilmeyen, soru sormayan bir insanın, bir toplumun gelişmesi ya da mutlu olması mümkün değil. 

Felsefenin bu kadar önemsiz, değersiz, gereksiz görüldüğü bir toplumda, felsefe yapmanın olumsuz niteleme sayıldığı bir ülkede geleceğe umutla bakma da maalesef şimdilik mümkün değil. Felsefe okuyun, soru sormayı öğrenin, sorgulamanın tadına varın… Özgürleşeceksiniz.

1. Montaigne zamanında bugün bizim düşündüklerimizi kendi toplumu için söylemiş “ Günümüzde felsefeye gereksiz bir şeymiş gibi yaklaşıyorlar, ama yanıldıklarının farkında değiller.”

2. Felsefe bir tür kişinin çevresini algılama yöntemidir, kişiler etraflarında oluşan koşullardan yola çıkarak sorular sorup cevaplar arıyor, bu nedenledir ki felsefenin sonunu gelmesi gibi bir şey söz konusu değil.

3. Felsefe dogmatik düşünceleri kırarak onlar hakkında eleştiri yapmayı mümkün kılan bir yöntemdir.

4. Felsefe ortak bir dildir, herkesin anlaşabildiği.

5. Felsefe olması gerekenle olan arasında durup düşünmemizi sağlayan olgudur.

6. Felsefe sizi düşünmeye zorlar, cevaplar bulmaya, sorular sormaya zorlar.

Her duyduğunuzu hemen kabullenmemeyi öğretir size, neden sonuç ilişkileri kurmaya sevk eder, zihninizi özgür bırakır felsefe.

7. Felsefe, insan zihninin üzerinde düşündüğü tüm soru ve sorunlarla ilgilenir, bunlarla ilgili akıl yürütür, yorum yapar ancak hiçbir konuda son sözü söyleyip, noktayı koymaz.

Sonsuzdur felsefe…

8. Karl Jaspers’e göre “yolda olmaktır” felsefe, yani sürekli aktif, hareketli ve araştırandır.

Çünkü insan, varlığının nihayetine kavuşma amacıyla düşünmez, onun aslı zaten varolmaktır. İşte bu yüzden mutluluğu da varoluşunun özüyle birleştirdiği en geniş etkinlikte bulur; bu etkinlik düşünmektir. Ancak insanın düşüncesi doğadan kopuksa onun gerçeği de doğayla bağlantısız olacaktır.

9. Felsefenin özü, herhangi bir bilgiye veya bilgi birikimine sahip olmaktansa, o bilginin aranması, amaç edinilmesidir.

İşte bu nedenledir ki, felsefe cevaptan çok soru sorma disiplinidir.

10. Henri Lefebvre’ye göre felsefe parçalı düşünceleri ve ayrışmış bilgileri birbirine bağlayan şeydir.

Zihnimizdeki köprülerdir felsefe.

11. Felsefe tek başına size çok şey katamaz, ancak tıpla, matematikle, sanatla, kısaca bilgiyle birleştirildiğinde yapılan çalışmalara anlam katar.

bilginin, dolayısıyla gücün nereye yönlendirilmesi gerektiğini sorgular. Dogruyu veya yararlıyı sorguladığı icin, kime göre neye göre gibi sorunlarla boğuştuğu için sorulara kesin cevaplar bulması imkansızdır, ama zaten amacı da bu degildir felsefenin, felsefe bir araçtır. Hatta insanlara düşünmeyi öğreten tek araçtır.

12. Aristoteles, metafizik adlı ünlü eserine şöyle başlar: "bütün insanlar doğal olarak bilmek ister".

Felsefe işte bu doğal isteğin, en derin yansımasıdır.

13. Felsefe her türlü düşünceye açık, kendini hiçbir zaman hiçbir şeyle sınırlamamış özgür beyinli insanların ilgi alanıdır.

14. Max Horkheimer, akıl tutulması eserinde: “felsefeye inanmak, insanın düşünme yetisinin korku yüzünden körelmesine karşı çıkmak demektir." der.

15. Cengiz Çakmak bize felsefeyi çok güzel özetlemiştir.

”Felsefe hayatın anlamı ne diye sorular sorup da hayatın anlamı şudur diye cevaplar vermemiştir. felsefe böyle bir araştırma etkinliği değil. anlam arıyorsanız dogmatik yapısı olan dinler vardır, inanırsınız veya inanmazsınız, onlar size daha net cevaplar verebilir. net derken inanırsanız geçerlidir, inanmazsanız geçerli değildir. felsefenin doğrudan doğruya insanların hayatına ilişkin, nasıl yaşamalarına ilişkin reçetesi yoktur. felsefede sorular daha ziyade farklı şekillerde sorulur."

16. Kısacası felsefe okumayı bilmeyen, felsefe ile ilgilenmeyen insanın çevresini doğru şekilde anlaması mümkün değildir.

17. Felsefe belki tek başına hiçbir şeydir, ama her bilim dalının içinde mutlaka bulunması gerekendir.

18. Felsefe bilmeden, öğrenmeden, sorgulama, araştırma, cevap arama yetilerini felsefe ile taçlandırmayan bir kişinin başarılı olması, özgür olması, sınırlarını kırması mümkün değildir.

19. Eğer Türkiye’de bir dersin zorunlu olması gerekiyorsa, o ders kati suretle felsefe dersidir.

Geri kalmışlığımızın, kulluğumuzun, cahilliğimizin, vs. temelinde yatan en büyük sebep felsefe yoksunluğudur. Felsefenin engin sularına dalmadan, dalgaları aşabilmenin imkanı yoktur.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
can-murat-demir

Felsefe, radarı açık bir sezgi makinesini öngörür. Bu makine bazen insan bazense ruhlardan ibarettir. Kavramlarla boğuşan hem ruh hem de insanlardır. Aydınlık gibi görünse de ayak izlerini takip etmek zordur. Burası sıradanlığın cehennemi gibidir.

saykolojist

Üniversitedeyim,Felsefe dersi görüyoruz ama bizim Doçent ''İnsan insanı neden öldürür" sorusuna cevap bulun dedi, cevabı kendi düşündüklerime göre yazdığım için kabul etmedi. Filozofları da işin içine katmam gerekiyormuş. Ben filozofların düşündüklerini yazacaksam,filozoflara bağlı kalacaksam psikolog olmamın,felsefe öğrenmemin hiçbir mantığı yok,gel de anlat tabii

Gizli Kullanıcı

filozofların düsüncesini bilmek zorundasın ama ?

saykolojist

Olay kendi düşüncelerimse başka hiçbir görüşe ihtiyacım olmamalı o an. Direkt alıntı yapacaksam kendi görüşüm olmaz,kendi görüşüm olacaksa alıntı yapmamam gerekir. Ki o ödevi verdik hocaya,filozofların görüşleriyle birlikte yazıp verdik bu kez de altına not düşmüş ödevin kendi düşünceleriniz olacaktı diye aq

Gizli Kullanıcı

o zamansa o hocanin a.q

edanurgundogmus

boş ver ya böyle değişik insanlarda var ben de anlamıyorum felsefeyse felsefe soru sorma düşünceni paylaşma o zaman felsefe değil ki bu tarih. filozoflar önemli de ne manyakmış bu hoca

yaren-sahin

Merhaba, ben Felsefe bölümü öğrencisiyim. Hocanızın sizden istediği büyük bir ihtimalle şu şekildedir: Nietzsche'nin köle ve efendi ahlakını bilmeden ahlakın neden evrensel bir düzlemde olamayacağını açıklayamazsın. Ya da Sartre'ın ''Varoluş, özden önce gelir.'' sözünün derinliklerinde yatan fikri anlamadan, okumadan varoluşsal sancıların neliği hakkında yeterli argüman sunamazsın. Olsa olsa her şeyi bildiğini düşünürsün oysa ki Sokrates; '' Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir. ''der. İyi akşamlar.

felsefehayat

Felsefe hayaytı anlamlandırma çabasındadır. Bu süreçte tüm faaliyetleriniz zihni ve sezgisel olmalıdır. Felsefe her şeydir ve her şey onunla döüşmektedir. Ah Felsefe Sen Bir Kadınsın!

mrsnobody

Bir ara biri ''Niye felsefe dersi görüyoruz? Bana ne abi ateistlerden ya.'' demişti. Hatırladıkça gülerim.

mert-caglayan

Felsefe dersi size felsefe yapmayı değil, felsefe tarihini öğretir. Yok sokrat şurada doğdu öğrencisi platondu şunu dediler şöyle dediler. Felsefeye giriş. Bunları bilerek felsefe yapılmaz ders çok saçma içeriği değişmesi gerek.

witcher

Katılıyorum hocam. :)

mervenur-yuksel

Ben katılmıyorum.Bir şeyi yapabilmek için önce tarihi bilinmeli.Felsefe de kümülatif ilerler.Yani ilerletebilmek için tarihini öğrenmek gerekir.Ve ayrıca ne kadar çok farklı düşünce okunursa aslında o kadar kendi düşüncemizi ifade edebilme yetimiz gelişir..

mert-caglayan

Futbol oynamak için 1944 deki maçları izlemek gerekli mi? Belki doğru örnek değildir:D Tabi ki de felsefe tarihi öğrenilmelidir. Lakin bunla sınırlı kalmamalı. Sadece tarih bilmek sana çok şey katar. Kendin de o konular hakkında fikrinide söylersin. Lakin bu dersler Ezber. Klasik koşullanma, pavlus deneyi. Ben Platon dersem İdea diyeceksin.

mervenur-yuksel

Evet örneğiniz biraz alakasız.Ama açıkçası benim okuduğum okulda bu şekilde değil.Gayet bizim düşünüp farklı şeyler ortaya koymamızı da sağlıyor hocalarımız.Türkiye geneli için aynı şeyi söyleyemem evet çoğu ezber ve sistem yanlış ama siz kalkıp felsefe yapmak için felsefe tarihini bilmeye gerek yok derseniz orada size 'Durun !' demek zorunda kalırım..

mert-caglayan

Tamam o zaman tek soru. Felsefe yapabilmek için tarih olmazsa olmaz şart mıdır. Evrendeki amacımız ne acaba die soru sordun, doğru yada yanlış cevap üretirken tarihi bilmeye gerek yoktur. Felsefe yapmış olursun.

feyk

elbette gecmis filozoflarin dusuncelerini ogrenmek onemli cok sey katar ama felsefenin bu oldugunu dusunmuyorum. felsefe yasam, varlik ve pek cok konularda fikir uretebilmek, sorular sorabilmektir. bunu yapmadan sokratin bir konu hakkinda ne dedigini bilmek, hangi felsefi akimda oldugu bilmek tarih bilgisinden oteye gitmez. bu felsefe degildir. nitekim turkiyedeki temel egitimde verilen felsede budur.

dusunen_odun

arkadaşlar filozofların hepsi kendinden öncekinin düşüncelerini ve yaşadığı dönemi bilir o yüzden fizoflar zaten siz neyi tartışıyorsunuz birikim olmadan felsefede olmaz

feyk

onceki filozoflar bir sey bilmezler demiyorum zaten. belli bir birikim olmadan fikir uretmekde mumkun degildir. benim elestirdigim turkiyede orta egitimde verilen felsefenin sekli. bilincli sekilde insanlarin felsefe ile beyinlerinin kullanmamalari icin tasarlanmis. gecmis dusunce akimlarinin ne oldugunu ezberletip hammaliye yaptiriyor. asla iki dusunceyi karsilastirtmiyor, diger filozofladan ogrendikleriyle insnalara dusunce uretme imkani tanimiyor.

dusunen_odun

ya ona ne bakıyosun Türkiye'de düşünülmüyor ki zaten

Görüş Bildir