16 Pedalda Mevcut Düzene Bir Başkaldırı Hikayesi: Bu Hayatta Bisikletli Olmak

 > 
11bPAYLAŞIM

Hoş görülmez bisiklet kullanmak. Farklı olmaktır çünkü. Sen kendi halindeyken engelsindir bazılarına. Gözüne batarsın onların. Onlar senin gibi olamazlar çünkü hiçbir zaman. Kıskanırlar seni, bu yüzden istemezler senin varlığını. Ama kanunlar seni de tanır. Senin de hakların vardır! En az onlar kadar. Kötüyle, kötü olmazsın sen. Susarsın, gideceğin yola bakarsın, onlar seni taciz etmeye devam eder.

Biz de sizlere, bisiklet kullanmanın bunlara rağmen ne denli muhteşem bir şey olduğunu bu içerikte anlatmaya çalıştık. İşte; "16 Pedalda Mevcut Düzene Bir Başkaldırı Hikayesi: Bu Hayatta Bisikletli Olmak"

1. Bisiklet sürmek özgürlüktür!

Eğer bir bisiklet sürücüsü iseniz, bisikletin sizin iki tekerlekli kanatlarınız olduğunu bilirsiniz. Uçmak değil de daha çok süzülmek... Bisikletin üstündeyken havada süzüldüğünüzü duyumsar, kendinizi hiç olmadığınız kadar özgür hissedersiniz.

2. Bisiklet sürmek; hala çocuk kalan tarafımızı açığa çıkarmaktır.

Küçüklüğümüzde utana sıkıla babamızdan istediğimiz, babamızın da karnenin hepsini beş getirmemiz şartıyla alabileceğini söylediği sonra bütün bir sene onun hayaliyle ders çalışıp sonunda o bisiklete sahip olmamız...

Bisiklet hepimizin ortak çocukluk aşkıdır bu yüzden. Caddeye çıkma tembihleri eşliğinde bütün bir günü onunla birlikte geçirdiğimiz zamanlar çoktur. 

Bisiklet bir ulaşım aracı olmasının yanı sıra, o günlere dönmemizi sağlayan bir zaman makinesidir bu yüzden. Üzerine her bindiğimizde bizi muhakkak çocukluğumuza götürecektir.

3. Bisiklet kullanmak tüm çirkinliklerin arasında güzel kalabilmektir.

Birbirlerine küfreden araç şoförleri, yeşilin yanmasını beklemeden kornaya basan otomobil sürücüsü, karşıdan karşıya geçen yayaları hiçe sayarak, hızını kesmeyen insaniyet yoksunları, ya da ne olduğunu anlamadan yolun ortasına atlayan köpeği ezip geçen, sonra da ardına bile bakmayan mahlukatlar...

Bisiklet sürücüsü tüm bu çirkinliklerin arasında varlığını sürdürmeye çalışan bir bataklık çiçeği gibi açmıştır o asfaltın ortasında. Tüm bataklık onu içine çekmeye ve bu güzelliği mahvetmeye çalışsa da, bisiklet sürücüsü güzel kokular yaymaya devam edecektir etrafına.

4. Bisiklet sürmek sağlıklı yaşamaktır!

Eğer çalıştığınız yer evinize çok uzakta değilse, işinize bisikletle gidip gelirken yolda spor bile yapabilirsiniz. Formda kalmaktır bisiklet sürmek, sağlıklı yaşamaktır. Hem eğlenmek, hem ulaşım, hem de spor yapmaktır.

5. Aynı zamanda doğaya saygı duymaktır.

Kirletmemektir doğayı. Egzoz borusu yoktur bisikletin. Kötülük saçmaz bu yüzden etrafa. Kas gücüyle çalışır. Dışarıya tek saçtığı şey sağlıklı yaşamdır. Ağaçları sever bisikletler, onlarla iyi anlaşır.

6. Kendi hakkına sahip çıkmaktır bisiklet sürmek, başkalarına varlığını kanıtlamaktır.

Yasalar, kurallar adına ne derseniz deyin, bisiklet sürücüsünü tanıdığı ve trafikte ona da yer verdiği halde hoş görülmez motorlu araç sürücüleri tarafından. Çünkü onlar için bir yüktür bisiklet sürücüsü. Zamanla alıp veremediklerini bisiklet sürücüsünden çıkarmaya çalışırlar. Bu yüzden bisiklet sürücüsü her zaman haklarını bilmelidir. Cahille cahil olmamalıdır. Polemiğe girmeden, kanunun ona verdiği sınırlar içerisinde "kullandığı motorlu taşıttan ötürü güçlü olduğunu zannedenin kendi kendine kurduğu düzene" varlığıyla baş kaldırmalıdır.

7. Zamanı yakalamaya çalışmak yerine zamanı yaşayabilmeyi öğrenmektir bisiklet sürmek.

Bu yüzden her anın tadını çıkarmayı bilir o bisikletin üzerindeyken. Yaşamanın bir yere varmak olduğu değil, bir yere varmaya çalışırken yolda geçen süre olduğunu bilir bisiklet sürücüsü.

8. Mücadele edebilmektir bisiklet sürmek...

Çevresindeki tüm olumsuzluklara rağmen mücadeleyi bırakmamaktır. Pedalını tahammülsüzlüğe karşı çevirmektir. Hayattaki yarıştan hiçbir zaman kopmamaktır. Mücadelenin en kralını sürdürebilmektir.

9. Yarışı kazanmaktan çok, yarışın tadını çıkarmayı bilmektir.

Sürekli kaybetmek kadar sürekli kazanmak da iyi değildir bu hayatta. Yarışmanın keyfine varmayı bırakırsın bu noktadan sonra. Hep sonuca odaklı olanlar, yaşamın tadını çıkaramazlar hiçbir zaman. Ama bisiklet sürücüsü böyle değildir. Yaşadığı anın kıymetini bilir. Kaybetse de kazansa da onun için her zaman önemli olan yarışın içerisinde var olmaktır.

10. Her şeyi bir kenara bırakıp, yaşamdan tat almayı bilmektir.

Bütün sorunlarını bir şişeye doldurup okyanusa bırakmak gibidir bisiklet sürmek. Yıldızlarda yakmaktır sorunları. Bir meteora bağlayıp kara deliğe yollamaktır. Kurtuluşa ulaşır, bisikletin üzerinde yeniden beliriverir ruhun. Stresinden, dertlerinden, çözüme ulaşamayan problemlerinden sıyrılman bisiklet üzerinde mümkündür.

11. Toplumdaki statün ne olursa olsun, diğer araçların aksine o iki pedalı çevirmeye başladığın anda insan olabilmektir...

İstersen büyük bir şirketin yöneticisi ol, istersen öğrenci ol, istersen evrenin sırlarını çözmeye çalışan profesör ol... O pedalları çevirmeye başladığın anda insansındır sadece. Yaşın yoktur, statün yoktur, cinsiyetin yoktur. Tüm dayatmalardan sıyrılmıştır bisiklet sürücüsü. Kim olduğu, ne olduğu önemli değildir. Rüzgarı sırtına yüklenmiş, güneşin batışına doğru pedal çeviren bir insandır sadece.

12. Dengeyi sağlayabilmektir bisiklet sürmek.

Denge kurabilmekte çok şey öğretir bize bisiklet. Hayatındaki şeylerin arasında boğulmamaktır mesela. Her şeyin dozajını ayarlabilmektir. Kaybolmamaktır yaşamın yoğunluğu arasında. Hepsini eşit şekilde iki kefeye koyabilmektir.

13. Düşsek de, zorlanmadan kalkabilmektir.

Bazı şeyler ters gidebilir hayatında. Bisiklet sürerken de bu böyle. Bir anlık dalgınlığınla, ya da farkında olmadan hata yaptığında, düşebilirsin o bisikletten. Ama düştüğün zaman, kendine acımaktansa tekrar kalkıp yola devam edebilmektir bisiklet sürmek.

14. Cesur olmaktır! Yapamazsın diyenlere inat önüne konulan engelleri bir bir aşmaktır.

Ne kadar taciz edilsen de trafikte, bu sevdadan vazgeçmemektir. Sırf varsın diye, kendin oldun diye seni rahatsız etmeyi kendinde hak görenler olacaktır. Zordur bisiklet kullanmak. Tıpkı toplumda kadın olmak gibi... Bu yüzden cesur olmak gerekir. Engelleri aşmak, dışarıdan gelen seslere kulak asmamak gerekir...

15. Maddiyata önem verenlerin yanında maneviyata değer vermektir. Soyutlaşmaktır. Somutlaşan her şeyin aksine...

Bir hayalde var olabilmektir. Uçamazsın diyenlere inat! Uçabileceğini göstermektir. Sana hayalperest diyenlere inat, düş kurabilmeyi onlara da öğretmektir bisiklet sürmek.

16. Aşık olabilmektir. Paylaşmayı bilmektir.

Siz pedalları çevirirken kontrolün sevdiğinizde olmasından rahatsız olmamaktır bisiklet sürmek. Ona sarılıp, hayatın akışına kapılmaktır...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

12 dekinin yaptığını yapabiliyom. ama elimde gazete diğerinde kaffe olmuyo .d

feanorism

Kaykay? Bu sisteme başkaldırıda kaykay ne dkfjdjlggkkg

altan-nohutcu

14. Resimden sonra bisikletci oldum.

vgunaydin

ben 7'de oldum zaten, sen iyi dayanmışsın :)

busra-kucuk

Babam yıllarca işine bisikletle gitti bisikletle eve döndü Otobüse bayramda binmişliği az da olsa var :)

emreunal9

Bisiklet sürmek ne zaman sisteme baş kaldırmak oldu ? Amsterdam'da bisikletin şehir içi ulaşımda payı baya bir yüksek Amsterdam'dakiler sisteme baş kaldırmış olmuyor mu ? Ne saçma listeler var

ibrahim.kilic90

kardeş sen git Amsterdam'da yaşa o zaman ;) Bizim ülkemizde başkaldırmaktır ve ben her gün bunu yapıyorum, arabalar yok sayıyor seni trafikte...

dnz-krg

bizim ülkemizde bisiklete binip trafiğe çıkmak da aklını kullanamamak oluyor herhalde. adama yaptığın eleştiriden de bu görülüyor.

Görüş Bildir