Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

150 Senedir Buradalar: Karslılık'tan Aldıkları Tadı Başka Hiçbir Şeyden Alamayan Almanlar

 > 
1.3bPAYLAŞIM

"Kars'ta Almanların ne işi var?" diyebilirsiniz. İşte şimdi o ilginç hikayeyle sizleri tanıştırıyoruz.

Onların hikayesi bundan neredeyse 150 sene öncesine dayanıyor. Kars'ta yaşamış ve hala yaşayan bir avuç Alman'ın hikayesi... 

93 Harbi'nden sonra Ruslar, Estonya sınırından getirdikleri Almanları Kars'a yerleştirmişler. Almanlar, burada kendilerine bir köy inşa ederek yüzlerce yıl yaşamışlar.

93 Harbi hakkında daha çok bilgi arayanlar için:10 Soruda 93 Harbi Yazı Dizisi 5 -Yazı Dizisi Sonu-

Onlara "Malakan" deniyor. Sarı saçları, mavi gözleriyle Karslılardan hemen ayrılıyor.

Geçimlerini daha çok çiftçilik ve hayvancılıkla sağlayan aileler, yüz yıllardır burada yaşadıkları için aslında Karslı bir aileden de farkları yok.

Kars'ın Karacaören Köyü, bu topraklarda kurulmuş ilk ve tek Alman köyü. Köyün kurucusu August Dede, I. Dünya Savaşı öncesinde buraya gelmiş.

Rİvayetler ise şöyle: 

"1893 yıllarında Ruslara esir düşmüşler Malakanlar. Bu nedenle de buraya gönderilmişler. Bir de bölgedeki tarımın geliştirilmesi için Kars'a yerleştirildikleri söyleniyor."

Peki nasıl bir yaşam sürdürdüler? Bazı aileler yarış atları yetiştirerek oldukça zenginleşmiş. Bazıları ise Kars'ı terk etmek zorunda kalmışlar.

Müslümanlar'la evlilik yapamayanların Kars'ı terk etmek zorunda kaldıklarını iddia ediyorlar.

Dedelerinin savaş sırasında her zaman Türklerin yanında yer aldığını söyleyen Malakanlar, artık Kars'ın tarihinden de silinmek üzere.

Hikayenin devamında dramatik bir şey daha var. Kars'taki Almanların bir kısmı, Türkiye'den Almanya'ya işçi gönderimi sırasında kervana katılmışlar. Yani Almanlar, topraklarına "Türk işçi" olarak geri dönmüş.

Malakanlar, Kars'a bilgi birikimlerini de getirmişler ve o zaman topraklarımızda olmayan tarım teknolojisini ülkemize katmışlar.

O dönemlerde Karslılar tarlalarını öküzlerle sürerken, Malakanlar ise melezleştirdikleri atlarla toprağı sürmeye başlamışlar. Aynı zamanda bu topraklara fennî arıcılığı ve çiçekçiliği kazandırmışlar.

Bugün ise durum çok kötü. Yüz yıl boyunca aynı köyde beraberce yaşamış Almanlar ve Türkler'den sonra artık Karslı Almanlar kendilerini yalnız hissediyor.

Yağmurdan çökmüş evlerde, aç susuz bir hayat sürdürmeye çalışan Malakanlardan bugün Kars'ta sadece 4 kişilik bir aile kalmış.

Bu 4 kişilik aile de çok zor şartlarda, işsiz ve kimsesiz kalmış durumda. Neredeyse tüm köyü kuran Malakanlar, şimdi perişan haldeler.

Kars'taki Almanların durumu da bundan 2 sene kadar önce ekranlara taşındı. Yardım çığlıklarının duyulması için yetkilere seslendiler.

Ama mezarlarına bile saygı duyulmayan Malakanlar, doğdukları topraklarda tarihin arka sayfalarına gömülüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orhan-turkeli

150 hane Alman ailelerinden çok azı Almanyaya geri yerleşebilmiştir. Çoğu uyum sağlayamadığı için ya Türkiyeye geri dönmüş, batı bölgelere yerleşmişlerdir, ya da avrupada Almanyaya yakın başka ülkelere yerleşmişler. Detayını çok iyi araştırınca bulabilirsiniz. Orada çok yabancılık çekmişler., kimse sahip çıkmamış. Karstaki "komşuluğu" sıcaklığı orada bulamamışlar ve geri gelmişlerdir. Bizim vatanımız Türkiye oldu demişler. Çok iyi araştırırsanız öğrenirsiniz bunu. Gerçekten de savaş ve zalimlikler insanı böyle koparıyor. Sanki günümüzde yok mu. Karsta yaşayan birçok topluluk anavatanından uzaktadır. Türkler bile. Karsta öyle müthiş bir mozaik vardır ki ancak perde i gayb açılsa bilinir :) Ayrıca Paşaçayırı mahallesinde de Alman aileler varmış. Bir alman evi vardı Paşaçayırında. Almanya kültür bakanlığından gelip müzeye çevirmişlerdi diye hatırlıyorum. Bir Türk oturuyordu. O Almanyaya mektup yazmıştı yardımcı olun bu evi kurtaralım diye.

orhan-turkeli

Yanlış bilgi vermişsiniz. Karacaören Alman köyü. Malakanlar Rustur. ve 1960 larda tamamen Karstan ayrıldılar. Yukarıdakiler Alman köyünün son üyeleri. Bunlar 1. dünya savaşında Almanyanın Rusyaya ilerlemesi sırasında Ruslara esir düşen Alman askerlerin aileleri. Yani torunları. Ruslar esir aldıkları almanları aynen 50 yıl öncesinde Malakanlara yaptıkları gibi değişik bölgelere sürgüne gönderirler. 150 hane kadar Alman ailesi Kars'a getirilir. Tabi o sırada Kars Rus şehridir (1878-1918 arasında 40 yıl boyunca). 70 lerden sonra bazıları Almanyaya gitmiş. Fakat Almanyaya uyum sağlayamadıklarından Karsa geri gelmişler. En son kalan dedeler/neneler 90larda öldü. Onların oğlu olan fotoğraftaki Augusttur. Şu an Karacaören köyü Augustun ailesi dışında tamamen Karslıdır. Augustun eşi Erzurum Şenkayalıdır.

hulker

Editör, bir Karslı olarak,Malakanlar Alman değil, Rus'tur.Ama aralarında Alman asıllı olan olabilir.Köyümüzde de vardı.Babamların anlatmasına göre değirmen işletirmiş.Kimseyle konuşmazmış.Zaten Türkçe'de bilmezmiş.Ölünce de köylü halkı köy mezarlığına defnetmiş.

vedat-bayrak

Merhaba, oldukça karışık bir şekilde işlenmiş konu. Karacaören Köyü Almanların ve Türkmenlerin birlikte yaşadığı bir köydür. Malakanların bu konu ile bir ilgisi yok, Malakanlar dışında bir de Dukhoborlar diye ikinci bir Rus topluluğu var. Ancak dediğim gibi Karacaören öyü ile bir ilgisi yok. o köydeki Almanların da tamamı (1 aile hariç) Almanya'nın işçi aldığı yıllarda Almanya'ya göç etmişler.

hulker

Çok kozmopolit oldu sanki :)

mavi061

Kendinden başka kimseyi istemiyorlar bu topraklarda. Sen de bizi affet.

zehra-ekinci1

buradan detaylı bigi edinebilirsiniz.

Görüş Bildir