130 İşçi 4 Gündür Açlık Grevinde

 > 
233PAYLAŞIM

130 İşçi 4 Gündür Açlık Grevinde

ESKİŞEHİR'in Mihallıccık İlçesi'ne bağlı Koyunağılı Köyü'nde 18 yıldır faaliyette olan maden ocağının kapatılması sonucu işsiz kalan 130 işçi, 4 gün önce başladıkları açlık grevini sürdürüyor.

Karadeniz Madencilik Limited Şirketi'ne ait 18 yıldır faaliyette olan kömür ocağının kapatılması sonucu ocakta çalışan işçilerin mağdur olduğu belirtildi. Karadeniz Madencilik işletmesi Müdürü Atilla Süer, maden ocağının 6 ayda 3 kez kapatıldığını, 2 sefer açtırdıklarını, son olarak da 6 Mart 2014 tarihinde gelen jandarma ekiplerince kapatılarak üretimi durdurduklarını söyledi. 2016 yılına kadar işletme ruhsatları bulunduğunu belirten Süer, "Çalışma alanımız 900 hektar, kiralama yöntemiyle kömür çıkarıyoruz. Şu ana kadar bunun 70 hektarlık alanında çalışma yaptık. Maden ocağında kömür üretimi için tüm resmi evrakların tamam olduğunu, son olarak bakanlık yazısı de elimizde" dedi.

İşletme Müdürü Atilla Süer, bir hafta önce Çalışma Bakanlığı yetkilileri ile müfettişlerinin ocağa gelip inceleme ve araştırmalarda bulunduklarını söyledi. Süer, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 6 aydır baskı sonucu 3 defa ocağımız kapatıldı. Son olarak 4 Mart'ta kapatma kararı verildi. Bu karar, MiGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından verildi. Kapatma gerekçeleri asılsız olup, saha sahibi tarafından yapılan baskılar sonucu verilen kararlardır. 130 çalışanıyla 18 yıldır kömür üreten ve 2016 yılının sonuna kadar sözleşmesi bulunan bir işletme. Ocağımızın kapatılması, başka yerlere peşkeş çekilmesi durumundan dolayıdır. Bu konudaki hukuki mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Teknik sebepler gösterilerek kapatıldık, ama bir hafta öncesinde Çalışma Bakanlığı müfettişlerince 'hiçbir eksiği yoktur' diye rapor verildi bize. İşletmenin açılması için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Yetkililerden bu konunun çözümü noktasında adım atmalarını bekliyoruz. Çünkü hiçbir eksiğimiz yok. Çalışan işçilerimiz mağdur ediliyor."

Süer, işletmede kapatılmadan önce günde 400 ton kömür çıkardıklarını da belirtirken, "Firmamız kömür sahasına yılda 1,5 trilyon kira bedeli ödeme yapıyor. Şu ana kadar da bir eksiğimiz yok. Çıkardığımız kömürü Beypazarı Eti Soda A.Ş'ye veriyoruz. Ama şimdi ocağımız kapatıldığı için kömür de çıkaramıyoruz. İşçilerimiz de mağdur oldu" dedi.

Kömür ocağında çalışan işçiler ise ekmek teknelerinin, diğer bir firmanın baskısı sonucu kapatıldığını iddia ederek, şunları söyledi:

"Haklı bir gerekçe göstermeden, sudan bahanelerle ocağımızı kapattılar. Burada 130 kişi çalışıyoruz. 6 ayda 3 sefer ocak kapatılır mı? Bunu da anlamış değiliz. Ekmek teknemize kilit vurdular."

Maden işçisi Mustafa Caymaz, 4 nüfusa baktığını ve ocak kapatıldığı için evine ekmek götüremez hale geldiğini, yetkililerden konunun çözümü için girişim beklediklerini söyledi. Çalışan 130 işçi, maden ocağının haksız yere katılması sonucu ocak ağzında açlık grevine başladılar. Konunun çözümü için Başbaka ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı'ndan çözüm beklediklerini belirten işçiler, aksi takdirde açlık grevini sürdüreceklerini ifade etti.

Kemal ÇELEN/ MİHALIÇÇIK (Eskişehir), (DHA)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir