Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Şarkıyla Kırım Tatarlarının Tarihi

 > -
Abone ol

1. Aytır da Cılarman

Kırım Savaşı'ndan sonra Rus baskısının şiddetlenmesi Kırım'dan Osmanlı topraklarına olan göç dalgasını hızlandırır. Bu ağıt da vatanda kalan Kırım Tatarları tarafından karşıya akanlar için yazılmıştır.

2. Ah Anaylar Anaylar

1874'te Ruslar Kırım Tatarlarını askere almaya başladığında halk yabancının emrinde asker olma fikrini kabullenemez ve zoraki bir şekilde çocuklarını askere yollar. Bu süreçte Çubukçu ile Halil İbrahim adı verilen şahıslar Ruslarla aralarını iyi tutarak çocuklarının askere alınmamasını sağlar. Türküde bu kişilere ve Rusya'ya kızgınlık vardır.

3. Men Qarasuvğa Toyğa da Bardım(Alim)

Kırım Tatarlarının Robin Hood'u olarak da bilinen halk kahramanı Alim Aydamaq için yakılmış bir türküdür.

4. Port Artur

Bu da askere alınmayla ilgili bir şarkı. Rusya'nın ağır mağlubiyetiyle biten Rus Japon Savaşı(1904-1905) için askere alınan ve teçhizatsız bir şekilde ön safa sürülen Kırım Tatarlarının çok azı memleketine dönebilmiştir.

5. Şompol

Rus devrimi sırasında Kırım da Beyaz Ordu ve Kızıl Ordu'nun kapışmasına sahne olan yerlerdendir. Beyazların asker toplamak için Bahçesaray'a gelmesi, katılmak istemeyenleri meydanda toplayıp şompol(tüfek temizlemekte kullanılan çubuk, harbi) ile dövmeleri ve bunun sonucunda bir çok Kırım Tatar gencinin hayatını kaybetmesi anlatılır.

6. Ant Entkenmen

1917'de ilan edilen Kırım Tatar Cumhuriyeti'nin milli marşıdır. Sözleri aynı zamanda devlet başkanı olan ve 1918'de Ruslar tarafından şehit edilen Numan Çelebi Cihan'a aittir.

7. 18 May Kecesinde

18 Mayıs 1944 gecesinde bütün Kırım Tatarları evlerinden toplanır, hayvan vagonlarına bindirilerek Orta Asya, Kafkasya ve Sibirya'ya sürülür. İlkel şartlarda gerçekleşen bu yolculukta ve sonrasındaki aylarda Kırım Tatarlarının yarısı hayatını kaybeder. "Bağçasarayın vokzalında poyuza mindik, Yigirmi eki kün yol yürip Taşkentke keldik"

8. Biz Qırımdan Çıqqanda(Ah Aqyar)

2. Dünya Savaşı'nda Alman-Rus çatışmalarının ortasında kalan bir ailenin, Akyar'dan(Sivastopol) Romanya'da bulunan Köstence'ye kaçma çabaları anlatılır.

9. Ey Guzel Qırım

Sürgündeki Kırım Tatarlarının vatan hasretini anlatır. 1966 yılında bir kaç günlüğüne vatanını görme şansı bulan Fatma Halil tarafından yazılmış, Şükrü Osman tarafından bestelenmiş ve kısa süre içinde sürgündeki Kırım Tatarları arasında popüler olmuştur. Kırım Tatarlarının en bilinen şarkılarındandır.

10. Adalar Sahilinde

Bu ne alaka diye sorabilirsiniz. Aslı Halep'e dayanan bu şarkı, Türkiye ve Yunanistan'da olduğu gibi Kırım'da da iyi bilinirdi. Sürgün yıllarında bu şarkının söylenmesi Ruslar tarafından yasaklanmıştı. Sebep de "ada", "sahil" gibi kelimelerin Kırım'ı hatırlatmasıydı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nogayhan

kop aruv bolgan. savbol kadam.

Görüş Bildir