'Zümrüt Apartmanı' Kitabının Yazarı ve Yayıncısı Hakkında Hapis İstemiyle Dava Açıldı

 > -

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, "pedofili" içeren ifadelerin bulunduğu kitabın yazarı Abdullah Şevki Yurtvermez ile kitabı basan yayınevi sahibi Alaaddin Topçu hakkında "müstehcenlik" suçundan iddianame düzenledi.

AA'nın aktardığı habere göre, nöbetçi asliye ceza mahkemesine gönderilen iddianamenin kabulü halinde Yurtvermez, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) "müstehcenlik"  suçunu düzenleyen 226. maddesinin 3. fıkrası uyarınca 5 yıldan 10 yıla kadar, Topçu ise aynı maddenin 5. fıkrası uyarınca 6 yıldan 10 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

'5 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır'

TCK 226/3. fıkrasında, "Müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünlerin üretiminde çocukları, temsili çocuk görüntülerini veya çocuk gibi görünen kişileri kullanan kişi, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır", aynı maddenin 5. fıkrasında ise "Üç ve dördüncü fıkralardaki ürünlerin içeriğini basın ve yayın yolu ile yayınlayan veya yayınlanmasına aracılık eden ya da çocukların görmesini, dinlemesini veya okumasını sağlayan kişi, 6 yıldan 10 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır" hükmü yer alıyor.

Bakanlıklar ve dernekler şikayetçi olarak yer aldı

İddianamede, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile çok sayıda dernek ve baronun da "şikayetçi" olarak yer aldığı öğrenildi.

Zümrüt Apartmanı adlı kitapta yer alan ifadelerden ötürü kitabın yazarı Abdullah Şevki hakkında "müstehcenlik" suçundan soruşturma başlatılmış ve yazar gözaltına alınmıştı👇

Pedofili İçeren 'Zümrüt Apartmanı' Kitabının Yazarı Abdullah Şevki Gözaltına Alındı - onedio.com
Pedofili İçeren 'Zümrüt Apartmanı' Kitabının Yazarı Abdullah Şevki Gözaltına Alındı - onedio.com

Gözaltına alınan Abdullah Şevki ve yayınevi sahibi Alaattin Topçu daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

'Zümrüt Apartmanı' Adlı Kitabın Yazarı Abdullah Şevki Serbest Bırakıldı - onedio.com
'Zümrüt Apartmanı' Adlı Kitabın Yazarı Abdullah Şevki Serbest Bırakıldı - onedio.com

Görüş Bildir