“YOU” Dizisinin 2. Sezonundan Övgüyle Arşa Çıkartılmayı Hak Eden 20 Küçük Detay

-
Abone ol

Büyük ölçüde spoiler içerir! 

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/noradominick/yo...

1. Birinci sezonda bir çok kez değinilen Nirvana’nın bu sezonda tersten okunuşu olan Anavrin’i sıklıkla görüyoruz.

Hatırlarsanız Joe 1. sezon finalinde Beck’i kafese kapattığı sırada Beck’in giydiği tişört de bir Nirvana tişörtüydü.

2. Joe ve Beck’in kitapçıda ettikleri sohbet de Nirvana’nın ünlü solisti Kurt Cobain’in eşi Courtney Love ile ilgiliydi. Senarist Nirvana tutkunu olsa gerek!

3. Joe’nun Anavrin’deki işi kapmak için kullandığı Fyodor Dostoevsky tarafından yazılmış olan Suç ve Ceza’nın konusu ile benzerlikler 2. sezonda karşımıza çıkıyor. Özellikle birini öldürdükten sonra genç bir adamın yaşadığı pişmanlık ve paranoyayı hem dizinin ikinci sezonunda hem de kitapta açıkça görebilirsiniz.

4. Ayrıca sezon finalinde Love karakterinin Candace’i öldürdüğünü öğrendikten sonra Joe, Dostoevsky’den bir alıntı yapıyor.

5. Aslında dizi boyunca adı geçen birçok kitap dizinin konusuyla ilişkili. Örneğin Love’ın Joe’ya okuması için verdiği “Play it as it lays” kitabı bir kadının yeni tanıştığı bir erkekle yaşadığı şiddet içerikli zehirleyici bir ilişkiyi anlatıyor.

6. Bir noktada, Ellie ve Joe’nun tartıştığı bir kitabın içeriği Los Angeles’ta geçen bir dizi ihanet hikayesini içeriyor.

7. Joe’nun Instagram sayfasında paylaştığı gönderilerdeki kitaplardan birisi olan “The Power”, doğaüstü güçler kazanan bir kadının baskın bir türe dönüşümünü anlatan bir sanat eseri.

8. Joe 2.sezonda gördüğümüz üzere şeftalilerle alakalı bir sorun yaşıyor gibi gözüküyor. Bunun sebebiyse Peach’in (ingilizcede şeftali) ölümünden dolayı kendisini suçlu hissediyor olmasıyla ilişki.

9. Love ve Forty’nin isimleri ile tenis terimlerinin uyuşması tesadüf mü bilinmez ancak “Love” teniste sıfır puan olarak isimlendirilirken, standart bir maç için 40 en yüksek sayıdır.

Annelerinin Forty'yi çok severken Love’ı pek sevmiyor oluşu bu duruma anlam katıyor.

10. Joe yeni ehliyetini aldığı sırada Will’in göbek adının Benedictus olduğunu ehliyetin ilk sayfasındaki detayda görebilirsiniz.

11. Yine Joe, Love ve arkadaşlarını onlarla buluşmadan önce takip ettiğinde, onu Peach’in yaptığı gibi Paris’e götürmeyi isteyip istemeyeceklerini sorguluyordu.

12. Joe Beck’in 2.sezonda halüsinasyonunu gördüğünde, üzerinde ilk bölümde giydiğine benzer bir kıyafet vardı.

13. Yine 2.sezonda Joe duvarda asılı olan bir tablonun arkasında, aynı kitapta geçtiği gibi, Beck’in eşyalarını delik gibi bir yerde saklıyor.

14. Hendy’nin gizli odasını keşfettiği esnada Joe bir kitap yığınını hareket ettirerek yapıyor. Bu kitabın bir Charles Dickens olması pek de tesadüf değil gibi, hatırlarsanız 1. sezonda Joe Beck’in Kaptan’la ilgili sırrını bir Charles Dickens festivalinde keşfetmişti.

15. Eğer dikkatli bakarsanız, Joe Hendy’nin polaroid makinesini bulduğunda duvardaki rafta ekstradan iki kamera daha olduğunu görebilirsiniz.

16. Joe’nun arkadaşlarıyla buluşmadan önce Love’a getirdiği şu beyaz çiçeği hatırladığımızda, Delilah öldürülmeden önce ona verdiği çiçekle büyük benzerlik taşıdığını görebiliriz.

17. skeena-wertz48 adlı instagram kullanıcısının Dottie’nin fotoğrafına yaptığı yorumu görüyoruz ve yine başka bir sahnede bu kullanıcının Ellie’yi takip ettiğini görebilirsiniz.

18. Joe eşleşme uygulamalarını incelerken “LoveHooks” isimli bir uygulamayla ortaya çıkan ironiyi kolaylıkla seçebiliyoruz.

19. Los Angeles’tan ayrıldıktan sonra Ellie Joe’ya Key Largo isimli bir filmin kartpostalını gönderiyor. Bu büyük ihtimalle Ellie’nin şimdi Florida'da yaşadığının bir göstergesi.

20. Son olarak Joe gerçekte var olan Will tarafından bir kartpostal alıyor, buradan açıkça görebildiğimiz üzere uzun zamandır Joe’dan haber alamamış kendileri.

Bu bahsedilenler dışında sizin 2.sezon boyunca keşfettiğiniz herhangi bir ölümcül detay var mı? Lütfen yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Güzel dizi.

ultraviolet

Nirvana detayı farkedilmeyecek gibi değil.birde 1. sezon başlarında kitapçıdaki çok satanlar kısmında Stephen King uyuyan güzeller (ki ütopik bir dünyada kadınların bi salgın yüzünden uyumaları ve erkeklerin onları öldürme çabaları anlatılır kitapta) kitabı varken, Beck in ölümüyle o stand tamamen Beck'in kitaplarıyla dolmuş olmasıydı.

1913

Yine 2.sezonda Joe duvarda asılı olan bir tablonun arkasında, aynı kitapta geçtiği gibi, Beck’in eşyalarını delik gibi bir yerde saklıyor.eeee?diziyi izledim.bazı ayrıntılar güzel ama bazıları bakın aktör bu bölümde de pantalonla geziyor gibi olmuş :)

Görüş Bildir