'Rumi' Marka Votkanın Üreticisi Üç Gün İşyerini Kapattı: 'Türklerden Tehdit Alıyorum'

 > -
Abone ol

Hollanda'nın Lahey kentinde Mevlânâ Celâleddin Rûmî'ye atfen "Rumi" marka votka üreten iş insanı Ofran Badakhani, Türklerden gelen yoğun tehditler nedeniyle 3 gün boyunca işyerini kapattığını açıkladı.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, Lahey'de "De Filosoof" (Filozof) adlı içki mağazasını işleten Badakhani, Türkiye'de hakkında olumsuz kampanya başlatıldığını belirtti.

Afganistan'dan 14 yaşında kaçan ve Hollanda'da siyaset felsefesi eğitimi alan 36 yaşındaki Badakhani, votka ile Fars kökenli düşünür ve şair Mevlânâ Celâleddin Rûmî'yi "onurlandırmak istediğini" anlattı.

'Rumi'nin Türklerle hiçbir ilgisi yok'

Mevlânâ Celâleddin Rûmî'nin Türklerle hiçbir ilgisinin olmadığını söyleyen Badakhani, 13. Yüzyıl'da yaşayan ünlü düşünürün Kuzey Afganistan'da doğduğunu söyledi. 

Fars kökenlilerin, Mevlana'nın şiir ve sözleri ile büyüdüğünü söyleyen Badakhani, "Bizzat Rumi de, şimdi benim işlerimi mahvetmek isteyenlere benzeyen dogmatik Müslümanlardan kaçmak zorunda kaldı" dedi.

'Votkam, Mevlana'ya bir hediyedir'

Ofran Badakhani, De Telegraaf gazetesinin, "Madonna, Chris Martin gibi dünya yıldızlarının da ilham aldığı ve birçok Müslüman tarafından kutsal sayılan Mevlana'nın adının alkollü bir içkiye verilmesinin tepki çekeceğini düşünmediniz mi?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hayır. Biz Farsiler, Rumi'yi şarap hakkında da yazan bir şair ve düşünür olarak anarız. Şiirlerini atasözü olarak kullanırız. Votkam, ona bir hediyedir."

Öte yandan Fars toplumunun İran, Afganistan ve Tacikistan'da binlerce yıldır önemli bir şarap kültürüne sahip olduğunu söyleyen Badakhani ancak "katı İslami görüşün baskısı nedeniyle" bu kültürün neredeyse tamamen ortadan kalktığını savundu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Altay, Rumi marka votka konusunda gerekli girişimleri yapacaklarını söylemişti👇

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da, 8 Mart'ta Twitter hesabından, Rumi marka votka konusunda gerekli girişimleri yapacaklarını söylemişti. 

Altay daha sonra, "2,5 milyon Konyalı adına" Hollanda makamlarına bir mektup gönderdi. Hollanda'nın De Telegraaf gazetesine göre Altay, "ayrılıkçı ve kışkırtıcı" olarak tanımladığı girişime tepki göstererek, Hollandalı yetkililerden Rumi marka votkanın satışını durdurmasını istedi.

Murat Bardakçı'da konuyu köşesine taşımıştı

Habertürk gazetesi yazarı Murat Bardakçı, Fars kökenli bir Afganistan göçmeni olan Badakhani tarafından üretilen "Rumi" adlı votkayı köşesine taşımıştı. 

Bardakçı'nın 8 Mart'ta yayımlanan yazısının başlığı ise "Böyle bir edepsizlik karşısında hiç çekinmeyin, ağzınıza ne gelirse söyleyip rahatlayın!"dı

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir