'Polise Hakaret'ten Ceza Verilen Gazetecinin 'Babalık Hakkı'nı Aldılar: 'Acımasız Bir Kararla Karşı Karşıyayım'

15PAYLAŞIM

Gaziantep'te gazetecilik yapan Murat Güreş, polise hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca cezasını çekene kadar Güreş'in iki çocuğunun velayetini de aldı. Güreş, "Acımasız bir kararla karşı karşıyayım" diyerek tepki gösterdi. 

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Antep’te yayın hayatını sürdüren Yurt Haberler ve Dev Haber internet sitelerinin yayın kurulu üyesi gazeteci Murat Güreş’e “polise hakaret” ettiği gerekçesiyle 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezası verildi.

Güreş hakkında geçtiğimiz yıl sosyal medyada polislere yönelik paylaşımının ardından kamu davası açıldı. Antep 21’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren yargılamanın son duruşmasında Güreş, hakaret amacının bulunmadığını yalnızca eleştiriler yönelttiğini söyledi.

Ceza ertelenmedi

Güreş’in savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Güreş’e 1 yıl hapis cezası verdi. Suçun “alenen” işlenmesini gerekçe gösteren heyet, cezayı 1 yıl 2 ay 17 güne çıkardı. Ceza, Güreş’te herhangi bir pişmanlık belirtisi olmadığı gerekçesiyle ertelenmedi.

Çocukların velayeti elinden alındı

Güreş’e verilen ceza bununla da sınırlı kalmadı. Polise hakaret ettiği öne sürülen Güreş’in iki çocuğunun velayet hakkı da elinden alındı. Mahkeme heyeti, Güreş’in cezası infaz edilene kadar çocuklarına yasal olarak babalık yapamayacağına hükmetti.

Üst mahkemeye itiraz edecek

Antep Bölge İstinaf Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi sunacağını bildiren Güreş, “Babalık hakkımı elimden alacak kadar acımasız bir kararla karşı karşıyayım. İtirazımızı yapacağım. Takdir istinaf mahkemesindedir ancak cezaevine girmekten korkmuyorum. İfade özgürlüğünü savunmaya devam edeceğim” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir