Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Polifazik Uyku' Deneyi İçin Günde 5 Saat Uyuyan Adamın Yaşadığı Zorluklar

-
Abone ol

Ryan Bergara, 'polifazik uyku' adı verilen düzenin ne kadar verimli olduğunu ölçebilmek için uyku düzenini tamamen değiştirdi. BuzzFeed'den derlediklerimiz, kendi ağzından yaşadıkları.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/ryanbergara/one...

Siz de dünya nüfusunun çoğu gibiyseniz 'monofazik örüntü' adı verilen bir uyku düzenine sahipsiniz. Peki bu ne anlama geliyor?

Bu örüntüye göre günde 7-8 saatlik uykunuzu bir seferde uyuyarak alıyorsunuz. Peki uykunuzu kısa süreli şekerlemelerle alsanız ne olurdu?

İşte bunun cevabını alabilmek için bu işe koyuldum.

'Polifazik uyku' insanların gün içinde kısa kısa uyuyarak uykularını aldıkları bir yöntem. Yani teoride daha az uykuyla fonksiyonlarını yerine getirebiliyorlar.

Polifazik uyku düzeninin en tartışmalı yöntemlerinden bir tanesi de 'Uberman Programı', bu programa göre insanlar gün içinde 6 defa 20 dakikalık şekerlemeler yapıyorlar.

Bu da uyku sürelerini 2 saate indiriyor. Bir insanın hayatından 20 yıllık uyku süresini çıkarmış oluyor.

Ama bu program polifazik uyku düzeninin en ekstrem örneklerinden biri olduğu için hali hazırda polifazik uyku düzenini takip eden birine danıştım.

Bana daha kullanışlı bir düzen bulmaya çalıştık.

Jackson ile aynı uyku programını kullanmaya karar verdim, adı da 'Everyman'. Bu program geceleri 4.5 saat, gündüzleri de iki defa 20 dakika uyumanıza izin veriyor.

Bu da demek oluyor ki günde 5 saatten biraz daha fazla uyumuş olacağım.

Sağlığım hakkında birkaç endişem olduğu için Dr. Alon Avidan'a danışmaya karar verdim.

O da bunun kötü bir karar olduğunu, çoğu insanın günde en az 7 saat uykuya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Birinci ve ikinci gün benim için özellikle daha zordu. İkinci günün sonunda bırak egzersiz yapmayı normal fonksiyonlarımı bile yerine getiremiyordum.

Dr. Avidan beni kısa süreli yan etkiler konusunda uyarmıştı. Bunlar arasında yavaş tepki süresi, hafıza problemleri, algı problemleri, yaratıcılıkta azalma ve sinirlilikte artış var.

5. gün geldiğinde işler biraz tuhaflaşmaya başladı.

Kesinlikle odaklanamıyordum ve sürekli kıkırdama hastalığı başladı.

7. günün sonunda artık dayanamadım ve çöktüm, uyumam gerekiyordu.

Genel bakarsak bu deneyimi önerir miyim? Kesinlikle hayır. Belki genetik olarak uykusuzluğa dayanabilen insanlar için uygun bir yöntem olabilir.

Ancak geriye kalanlar için kesinlikle 7-8 saat gerekli.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emin-murat-bilgic1

Şimdi tahtaya uygun yük , tahtaya uygun iklim , tahtaya uygun reçine meselesi. Kardeşim sen kendin için doğru olan bir saati tutturamadın diye millet neden vazgeçsin ? Kendim uyguladım kaç defa faydasını da gördüm. Burada zamanı kontrollü yönetmek ve periyotları uygularken vücudun ihtiyaçlarını karşılamak (psikolojik,besin ve özellikle sıvı tüketimi) gerekli. Daha net konuşmak gerekirse siz bir meseleye sınır koyarsanız başka bilgilerin kapısını kapatmış olursunuz. Farklı açılardan bakmayı , düşünmeyi deneyin derim.

seckin-bilgic

Asistan doktor olursanız, özellikle acili bol bölümlerde, size paşa paşa polifazik uykuyu öğretirler. Araba sürerken de uyursunuz, tualette de.

monser

niye 20 sene boşuna gidiyormuş canım? benim orası ikinci yaşamım,sabaha kadar ne rüyalar ne maceralar yaşıyorum,normalde göremeyeceklerimi görüyorum.şu an zaten günün en az 5 saatimizi sanal dünyada yaşamıyormuyuz?

rafi-bozkurt

yazan kişi tam anlatamamış ama senin rüyalarını gördüğün veya beyninin işlem yaptığı uyku evresi uykunun rem evresi oluyor ve bu monofazik uyku da uykunun en fazla % 20 sini oluşturuyor ama polifazik yöntemdeki 20 dakikalık kestirmenin %100 ü rem evresi 10 saat uyuyup 2 saatinde rem evresinde oluyorsan uberman yöndeminde mesela toplamda 2 saat uyuyup yine %100 le 2 saat rem evresinde olmuş oluyorsun ve rüyaların daha net daha gerçekçi daha akılda kalıcı oluyor ve aynı zamanda kendini biraz geliştirebilirsen lucid dream yapabiliyorsun rüyanı kontrol ediyorsun bu yöntemle.

karayel2009

en yakın akrabamız şempanzeler günde 10 saat uyuyor. biz de o civarda uyumalıyız.

ibrahim-yildiz28

vücudun çok yorulmadığı ağır bir işte çalışılmıyorsa oksijenin bol ferah bir yerde uyursanız 4-5 saatlik uyku yeterli oluyor. hatta dışardan bir uyarılma olmadan kendi başınıza uyanabilirsiniz.

Görüş Bildir