Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'O Kimlik IŞİD'den Türkiye'ye Mesaj'

 > 
33PAYLAŞIM

Doç. Dr. Süleyman Özeren, Suruç'ta katliam alanında Alagöz'ün nüfus cüzdanının bulunmasına ilişkin, "Tipik IŞİD eylemi olduğunun göstergesi. 'Türk vatandaşını kullandım' diyor" yorumunu yaptı.

Suruç katliamını gerçekleştiren canlı bombanın vücut bütünlüğü bozulacak kadar parçalandığı halde nüfus cüzdanının sapasağlam ve hızla bulunması tartışma yarattı. 

Nisan ayında “Türkiye Yabancı Savaşçılara Ne kadar Yabancı” başlıklı bir yazıyla IŞİD’i tartışan ve Ocak ayında da IŞİD’le ilgili bir saha araştırması yaptıran Global Politika ve Strateji Başkanı Doç. Dr. Süleyman Özeren, nüfus cüzdanı tartışmasını, “Çok tipik bir IŞİD eylemi olduğunun göstergesi. Bununla IŞİD yeni bir mesaj veriyor. Saldırganın kimliğini saklamıyor ve ‘Türk vatandaşını kullandım’ diyor. Bu bir ilk ve saldırganın yabancı olmasından daha tehlikeli bir durum. Yeni kanlı eylemler yapılacağının ve bu eylemlerin de yine Türk vatandaşlarınca gerçekleştirileceğinin de mesajını veriyor” diye değerlendirdi.

Cumhuriyet gazetesinden Erdem Gül'ün haberine göre, Suruç saldırısı için “IŞİD’in tipik eylem profiline uygun” diyen Özeren’in değerlendirmeleri şöyle:

‘Sizin vatandaşınızı kullandım’ mesajı

Buna ilk kez tanık oluyorum. Canlı bomba bir Türk vatandaşı, üzerinde kendi kimliği var ve bu kimlik saldırıdan sonra sapasağlam ve hızla bulunabiliyor. IŞİD, son derece iyi hesap yaparak, hedefe dönük profesyonel eylem yapan bir örgüt. O nedenle acemilik olduğunu düşünmem, bence saldırganın kimliğinin bulunmasını istemişler. Üstelik saldırganın bir Türk vatandaşı olması olayı çok daha tehlikeli hale getiriyor. Nüfus cüzdanı ile açıkça mesaj veriliyor. IŞİD, “Türk vatandaşını kullandım” diyor.

Yüzlerce canlı bomba

IŞİD, bugüne kadar karşılaştığımız tehlikelerin hepsinden daha tehlikeli. Çünkü IŞİD, tam bir “yabancı savaşçılar” örgütü. Ve bu yabancı savaşçılar içinde Türkiye’den gidenlerin sayısı oldukça fazla. Araştırmalara göre 600 ile 100 arası.

Paralı eylemciler

IŞİD, saflarına katılanlara maaş da veriyor. Türkiye’den gidenler de başka ülkelerden gelenler de IŞİD’den 100-200-300 dolar maaş alıyor.

Güvenlik kurumları IŞİD’i tanımıyor 

Toplum gibi devletin güvenlik birimleri de IŞİD’in farklılıklarının farkında değil. Ne istihbaratın ne de diğer güvenlik birimlerinin IŞİD’e yönelik bir çalışması yok.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir