'Muhalifler ve Rejim Toprak Bütünlüğü Konusunda Prensipte Anlaştı'

 > -

BM Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura, hem Suriyeli muhaliflerin hem de rejimin Suriye'nin birliği, toprak bütünlüğü ve federalizmin konuşulmaması konusunda prensipte anlaştıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) heyeti ile bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan de Mistura, MYK heyeti ile oldukça kapsamlı ve verimli bir görüşme yaptığını ifade etti. 

Dariyya'ya insani yardım ulaştırılması ve tutukluların serbest bırakılması konusunda rejim heyeti ile görüşmeye devam ettiğini söyleyen de Mistura, "Hükümet tarafından tutuklanan kişilerin sayısı oldukça fazla. (Muhaliflerce) kaçırılan kişiler de çok ama aradaki fark çok büyük" dedi. 

Rejim ve muhaliflerin anlaştığı ortak noktalar var

Taraflar arasındaki görüş ayrılıklarının hala büyük olmasına rağmen tarafların bazı konularda anlaştığına dikkati çeken de Mistura, şöyle devam etti: 

"(Rejim ve muhalifler) Suriye'nin birliği, toprak bütünlüğü ve federalizmin konuşulmaması konusunda prensipte anlaşıyorlar ayrıca azınlık ve çoğunluk, sınırların bütünlüğü gibi konular da var. Görmemiz gereken şey ise siyasi geçiş konusunda uzlaşma."

PYD'den Suriye'nin Kuzeyinde Federasyon İlanı - onedio.com
PYD'den Suriye'nin Kuzeyinde Federasyon İlanı - onedio.com

PKK'nın Suriye'deki kolu PYD bugün, kontrol ettiği üç bölgede oylama yaparak ülkenin kuzeyinde federal sistem ilân etmişti.

Suriye devlet televizyonundan yapılan açıklamada ise, Esad yönetiminin federasyon ilânının hiçbir yasal ya da siyasi sonucu olmayacağını belirttiği ifade edilmişti.

Reuters'e konuşan bir Türk Dışişleri yetkilisi, "Federasyon ilânı gibi tek taraflı bir kararın geçerliliği yoktur" demişti. Suriye'den de "Amacımız ülkeyi bir bütün olarak tutmak" açıklaması gelmişti.

ABD: 'Suriye'de Özerk Bir Kürt Bölgesini Tanımayız' - onedio.com
ABD: 'Suriye'de Özerk Bir Kürt Bölgesini Tanımayız' - onedio.com

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suriye’de özerk ya da yarı özerk bir Kürt yönetimini tanımayacaklarını açıklamıştı.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir