'Karıları ve Kızları Evet'çilere Helâldir' Demişti: İBB'nin Eski Çalışanı Bipolar Olduğunu Söyledi ve Beraat İstedi

 > -

16 Nisan'daki referandum öncesi sosyal medyada 'Karıları ve kızları Evet'çilere helaldir' paylaşımı yapan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) çalışanı hâkim karşısına çıktı. Sanık Ömer Albayrak, bipolar olduğunu iddia etti ve  beraatını istedi.

Sosyal medya hesabından 16 Nisan referandumu öncesi paylaştığı mesajı büyük tepkilere yol açmıştı. Gelen tepkiler üzerine sanık paylaşımını silmişti.

"Hayırcıların Karıları Kızları Evetçilere Helaldir" Deme Cesareti Bulan Şahsa Ağır Tepkiler - onedio.com
"Hayırcıların Karıları Kızları Evetçilere Helaldir" Deme Cesareti Bulan Şahsa Ağır Tepkiler - onedio.com

Tepkiler üzerine Basın Bürosu belediyede amirlik yapan kişinin açığa alındığını ve soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Hakkında, 'Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama' suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haller Müdürlüğü çalışanı Ömer Albayrak İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde hâkim karşısına çıktı.

İstanbul Barosu'da duruşmada müşteki olarak yer aldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de sanıktan şikayetçi olarak davaya katılma talebinde bulundu. 

Kimlik tespitinde evli ve 3 çocuğunun olduğunu söyleyen sanık, bu olay öncesi İBB Haller Müdürlüğü'nde memur olarak çalıştığını, şu anda ise işsiz olduğunu bildirerek herhangi bir gelirinin olmadığını söyledi.

Sanık paylaşımın hakaret ve küfür içermediğini savunarak, "İBB'de memur olarak çalışmasaydım bunu gündeme getirmeyeceklerdi" dedi.

Savunmasına devam eden sanık, söz konusu paylaşımı kendi Facebook adresinden yaptığını ve arkadaş listesinde bulunan bir kişinin bu paylaşımı alıp kendi hesabında eleştirel olarak paylaşması sonucu sosyal medyada yayılmasına neden olduğunu anlattı. 

Paylaşımın kendi iradesi dışında yayıldığını ileri süren Ömer Albayrak, paylaşımın hakaret ve küfür içermediğini savunarak, "İBB'de memur olarak çalışmasaydım bunu gündeme getirmeyeceklerdi" dedi.

Bipolar hastası olduğunu söyleyen sanık, söz konusu paylaşımının hakaret ve küfür içermediğini, toplumda da infiale yol açmadığını savunarak beraatini istedi.

Ara kararını veren mahkeme, sanığın ileri sürdüğü hastalığına ilişkin varsa raporu mahkemeye bildirmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir