'İris' Yaşasın Diye: Böbrek Hastası Kediyi Tedavi Ettirmek İçin Sokakta Dans Ediyorlar

 > 
700PAYLAŞIM

Ankara'da dans eğitmeni Veli Kurt ve Nadire Aslan, iki hafta önce Çankaya Tunalı Hilmi Caddesi'nde dans etmeye başladı. Dansçılar çok kıymetli bir amaç doğrultusunda bir araya geldiler. İki dans eğitmeni, toplanan parayla arkadaşlarının böbrek yetmezliği yaşayan kedisi 'İris'i tedavi ettirmeye çalışıyor.

Sevde Şahin'in beslediği 5 yaşındaki kediye, geçen yılın başında kronik böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Tedavisine başlanan 'İris'in ilaçları yurt  dışından getirildi. Eski dansçı Şahin, özel bir tedavi gören 'İris'in ilaçlarını bir süre sonra yurt dışından getirmekte zorluk yaşadı. Bunun üzerine Şahin'in arkadaşları Veli Kurt ile Nadire Aslan, 'İris'in tedavisine destek olmak için 2 hafta önce Çankaya Tunalı Hilmi Caddesi'nde dans etmeye başladı.

Yoğun saatlerde dans ediyorlar

İş çıkışı, halkın yoğun olduğu saatlerde caddede dans eden Kurt ve Aslan'a, bazı günler kedinin sahibi Sevde Şahin de eşlik ediyor. Dans ile elde edilen gelir, 'İris'in tedavisinde kullanılıyor.

"İris için bir araya geldik"

Nadire Aslan, 'İris' için arkadaşı Veli Kurt ile dans ettiklerini söyleyerek, "İris'in ilaç masraflarına destek amacıyla dans ediyoruz. Son bir yıldır beraber dans etmiyorduk; ama 'İris' için bir araya geldik. Daha önceleri de bir kedi ve köpek için dans etmiştik. Maalesef köpeği kurtaramasak da, kedi göz ameliyatı oldu. Şimdi de umarım 'İris'in ilaçlarını getirip, tedavisini karşılayacağız. Kan tahlili, muayene ücreti, yurt dışından gelen ilaçlar çok fazla tutuyor. Umarım 'İris'e faydamız olur" diye konuştu.

"Ömür boyu tedaviye ihtiyacı var"

Bir dönem dans eğitmenliği de yapan Sevde Şahin, 'İris'e doğumundan bu yana baktığını söyledi. 'İris'e geçtiğimiz yılın başında böbrek yetmezliği teşhisi konulduğunu belirten Şahin, "Çok zor, ilgi isteyen bir hastalık. Hayvanlar için diyaliz merkezi yok. Biz dünyada üretilen ilaçları bulup, getirmeye çalışıyoruz. İlaçları getirebilmemiz için bir de bakanlık izni gerekiyor. Şimdiye kadar dans ederek 300 lira topladık. 'İris'in ömür boyu tedaviye ihtiyacı var. Bazen ilaçları bulamayınca kedimiz çok kötüleşiyor ve toparlaması çok uzun süre alıyor" dedi.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir