'Hükümet Cizre Olaylarını Soruşturacak'

-

HDP, İmralı heyetinin Perşembe akşamı Başbakan Yardımcısı Akdoğan ile yaptığı görüşme ile ilgili açıklama yaptı. Hükümet'in, Cizre'ye olayların soruşturulması için bir inceleme heyeti göndereceği duyuruldu.

HDP, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile İmralı Heyeti’nin Perşembe akşamı yaptığı görüşmeyle ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Görüşmede çözüm süreci ile ilgili atılacak adımlar ve Kobani’nin yanı sıra Cizre’de gerçekleşen gelişmelerin konuşulduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca, Hükümet’in Cizre’ye, içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyeti göndereceği yer aldı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Heyetimizin çözüm süreci kapsamında yürüttüğü görüşmeler devam etmektedir. Bu kapsamda; dün Başbakan Yardımcısı Sayın Yalçın Akdoğan ile bugün de İçişleri Bakanı Sayın Efkan Ala ile görüşme gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmelerde; çözüm sürecinde gelinen aşama ve yapılması gerekenler, Cizre başta olmak üzere Bölge’de yaşanan ve süreci zorlayan gelişmeler, hasta tutsaklar, atılması gereken demokratikleşme adımları ve Türkiye’nin Kobani politikası ele alındı.

Özellikle Cizre’de son bir ayda yaşanan ölümlerle ilgili yaşadığımız ciddi kaygıları, Hükümetin resmi açıklamalarından duyduğumuz rahatsızlığı, halkın tepkisini ve yerelden aldığımız bilgileri paylaştık.

Bu konuda; İçişleri Bakanlığı’nın ivedilikle içinde mülkiye müfettişlerinin de bulunduğu bir inceleme heyetini Cizre’ye göndereceği, olayları tüm yönleriyle soruşturacağı, elde edilen bulguların partimizle ve kamuoyuyla paylaşılacağı, yeni can kayıplarının yaşanmaması için yürütülecek etkili soruşturma kapsamında mülki idare amirleriyle ilgili gerekli idari tedbirlerin alınacağı belirtilmiştir.

Cizre başta olmak üzere çözüm süreciyle ilgili sorun alanlarının giderilmesi ve sürecin ilerlemesi için gerekli çalışmaların hızlandırılması konusunda karşılıklı görüşler ifade edilmiştir.

Heyetimiz ayrıca önümüzdeki günlerde Kandil’e bir ziyaret gerçekleştirecektir.”

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir