Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Fight Club' Filmi ile İlgili Bilmediğiniz 25 İlginç Gerçek

 > 
20bPAYLAŞIM

'Fight Club' Filmi ile İlgili Bilmediğiniz 25 İlginç Gerçek

Oyuncu seçimlerinden kamera arkasına, sahnelerin iç yüzlerinden senaryoya kadar filmle ilgili bilmediğiniz çok ilginç şeylerin hepsi bu galeride...

İşte 'Fight Club' filminin bilinmeyen yönleri...

Tüm detaylar IMDB'den

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/

1. Filmin başında, her filmde olan telif hakkı uyarısından sonra 1 saniyeliğine ekranda görünen bir başka uyarı daha var.

2. Yönetmen David Fincher röportajında filmin her sahnesinde görünen en az 1 tane Starbucks bardağı olduğunu belirtmiş.

3. Tyler Durden bir karakter olarak karşımıza çıkmadan önce ekranda 4 kez görülüyor.

4. Ayrıca anlatıcı sahnesinin başlarında karakterimizin önünde durduğu televizyonda Bridgeworth Suites reklamı var.

Ve reklamda Brad Pitt de oynuyor.

5. Mağaradaki nefes sahnesi, aslında Leonardo Di Caprio'nun Titanik filmindeki sahnesinin montajlanmış hali.

6. Brad Pitt ailesinin bu filmi izlemesini istememiş fakat ailesi ısrarla izlemek istemiş ancak bu sahneden sonra fikirleri değişmiş.

7. Çekimlerden önce, Brad Pitt ve Edward Norton boks ve sabun yapma dersleri almışlar.

8. Ve İMDB'ye göre, Brad Pitt rol için ön dişlerini birazcık tıraşlatmış.

9. Boyu 157 cm olan Helena Bohnam Carter, 178 cm olan Brad Pitt ve 180 cm olan Edward Norton'a yaklaşabilmek için devasa platformları olan topuklu ayakkabılar giymiş.

10. Helena Bohnam Carter makyajını yapan kişiye sol eliyle çalışması için ısrar etmiş. Çünkü Marla karakterinin bu tür şeyleri önemsemediğini düşünmüş.

11. Bir Fight Clup üyesinin rahibi ıslattığı sahnede kameranın birazcık sallanmasının sebebi kameramanın kendini tutamayıp gülmesiymiş.

12. Tyler Durden rolü için yapımcılar Brad Pitt üzerinde karar kılmadan önce Russel Crowe'un oynamasını istemişler.

13. Sean Penn ve Matt Damon anlatan kişi rolleri için denendiler fakat rolü Edward Norton kaptı.

14. Reese Witherspoon ve Sarah Michelle Gellar'a, Helena Bonham Carter'ın oynadığı 'Marla' rolü önerildi.

Witherspoon film karanlıkta geçtiği için, Gellar ise 'Buffy' ile olan kontratı nedeniyle rolü reddetti.

15. Ayrıca Courtney Love ve Winona Ryder'a da bu rol önerildi.

16. Başlık ve tanıtım yazılarında kullanılan yazı tipinin ismi “Fight This.”

17. Anlatıcı haikuları ( Üç dizeden oluşan Japonlara has bir şiir biçimi) yazarken ekranda görünen liste set ekibinin isim listesi.

18. Brad Pitt ve Helena Bonham Carter ekranda görünmeyen seks sahnelerinin orgazm seslendirmeleri için tam 3 gün uğraştılar.

19. Yatak muhabbetinin bu bölümünün aslında 'ben senin kürtaj olmanı istiyorum' olduğu fakat Fox 2000 yapımcısı olan Laura Ziskin bunu çok uygunsuz bulduğu için değiştirildiği söyleniyor.

Yönetmen yeni yazılacak diyaloğun tartışmaya açılmaması kaydıyla değiştirmeye izin verdi fakat diyalog 'İlk okuldan beri böyle becerilmedim.' olunca Ziskin bunu daha da uygunsuz buldu ama müdahale edemedi.

19. Anlatıcı Tyler Durden'e ilk yumruk attığı sahnede yumruğun fake olması gerekiyordu...

Ama son anda yönetmen Norton'a Pitt'in yüzüne gerçekten vurmasını söyledi. Brad Pitt'in tepkileri gerçek ve Norton'un güldüğünü de görebilirsiniz.

20. Marla Singer'ın telefon numarası Memento filmindeki Teddy'nin numarasıyla aynı.

Ayrıca bu numara 'Harriet the Spy' filmindeki Honk Konk restoranının, 'Someone Like You' filmindeki Eddie Alden'in ve 'Millennium' dizisinin bir bölümündeki akıl hastanesinin de telefon numarası.

21. Bu sahne çekilirken Edward Norton'un belden aşağısı sahiden çıplakmış.

22. Bob'un etlerinin sarkmış gibi görünmesi için kıyafetinin altına 45 kg kuş tüyü yerleştirilmiş.

23. Tyler Fight Club'a yaptığı konuşmada rock yıldızlarından bahsederken doğrudan Jared Leto'yu kastediyor.

Film yayınlanmadan önceki yıl Leto  '30 Seconds To Mars.' albümünü çıkarmıştı ve daha sonra albüm satış rekorları kırdı.

24. Film Tyler Durden ve anlatıcı arasındaki özel ilişki hakkında birkaç ince ipucunu da içeriyor.

Örneğin ikili otobüse bindiğinde anlatıcı sadece kendi ücretini ödüyor. Ayrıca ikilinin bulunduğu otomobil sahnesinde aracı Tyler'ın kullanmasına rağmen anlatıcı da şoför mahallinin bulunduğu taraftaki kapıdan iniyor.

25. Ve son olarak filmin son sahnesinde, bir anlık ekrana gelen erkek genital bölgesi sahnesi var. Tıpkı Tyler Durden'in projeksiyonculuk yaparken filmlere ekledikleri gibi...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jetsinema

türkçe dublaj

samet-altun4

Filmi izlemek isteyenlere :

kerem-tug

kuş tüyü değil kuş yemi

suedika

Fight Club'ta Edward Norton başarıyla silik (açıkçası başta çok etkilenmemiş, adamın kendi mizacı sanmiştim) bir tip oynarken, American History X filminde sergileediği klasik faşist skinhead performansını gördükten sonra oyunculuğunu sevmiştim. çok zıt karakterler. ve şimdi boyunu öğrenince aşık oldum :D

suedika

Marla için ise Helena Bonham Carter veya Helena Bonham Carter. bence tüm Holywoodda psikopat uçuk kaçık kadınları tam anlamıyla canlandırabilen tek o var

onrgly

Telefon kulübesinden evi patladığında, Edward Norton önce marla singer'ı aramak istiyor sonra vaz geçiyor ve tyler durden'ı arıyor. Tyler telefonu açmıyor daha sonra tekrar telefon çalıyor ve Edward telefonu açıyor ve tyler durden kim olduğunu soruyor. Tyler durden asla gelen telefonları açmam, geri arama yaptım diyor. Ancak gel gelelim telefon kulübesinde "NO INCOMING CALLS ALLOWED" Yazıyor "yani geri aramalara izin verilemez." Bunu nasıl es geçmişler anlamadım.

onur-cam2

Aynen üsste yer vermelilerdi buna

sakin-simsek

Dostum zaten telefon çalmıyor:) yukarıdaki amatör arkadaş da kaçırmış sanırım.cok basit tyler durden onun hastalığının takma ismi(malum şizofreni)

onrgly

"Sakin şimşek" Filmin 28.dakikasında Edward kulübeden tyler durden ı aradıktan sonra telefon kulübesine de ki telefon çalar. Edward norton yanıtlar ve tyler durden konuşur "-Kim arıyor ?" edward norton "-tyler?" ... "edward kendini tanıtır ve az önce aradım ama açan olmadı. Sonra Tyler cevap verir " seni *69'ladım" . Şimdi filmin 28.dakikasında ki telefon kulübesi sahnesini izlersen telefonun çaldığını sen de göreceksin. Amatör arkadaş ithamını sevdim. Zira ben sana bilgisi olmayıp da fikri olan, boş boğaz arkadaş dediğimde senin yerinde olmak istemem. Oysa şu sıfatı hak etmemek adına; ben olsam emin olsam bile birine yorum yapmadan önce açıp tekrar o sahneye bakardım. Neyse uzatmayacağım neticede senin de benim de oyum 1 taneden sayılıyor. Tembelliğin insan oğlunu aptal konumuna düşürmesi..

monami

Filmi anlayamamışsın bir daha izle ya da kitabını oku bilemiyorum :) O telefon çalamaz kuzum çünkü Tyler diye biri yok hehe Sadece çaldığı sanılan bir durum söz konusu ...

onrgly

yok ya ülkece akıl noksanlığı var millette. O telefon çalamaz zaten çünkü telefonda "geri aramalara izin verilemez" Yazıyor. Ama sahnede telefon çalıyor ve film kendi içerisinde spoiler veriyor. Adamın şizofren olduğunu anlaman için filmin sonuna gitmene gerek yok. Kulübede ki yazan yazı yeterli. Zaten filmde ki ilginç bilgi başlığında ki bir içeriğe de bu yüzden yaptığım yorum konu oluyor. Sen önce yazılanı oku, anla ondan sonra kitap öner. Bi bitmediniz kuzu sevici yavşak koyun sürüsü! "Kuzum" muş! Bknz: *Birinin mantık hatasını yakaladım ne bozarım şimdi sanıp zıplayıp yere inene kadar havada sikilmek.

Görüş Bildir