Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

'Emek Bizim İstanbul Bizim'

 > -

İstanbul 9. Bölge İdare Mahkemesi’nin Emek Sineması’nın yıkılarak yerine yapılan inşaat hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından Beyoğlu Kent Savunması adı altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları Emek Sineması önüne yürüdü.

Grup basın açıklamasından sonra sloganlar atarak Taksim Meydanı’na yürümek isteyince kısa süreli gerginlik yaşandı. Polis Tasim’e yürümek isteyen yurttaşlara barikat kurdu. Slogan atarak yürüyüşe devam etmek isteyenler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Araya girenler gerginliği sona erdirdi.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin açtığı davada yürütmeyi durdurma kararı verilmesinin ardından İstanbul Mimarlar Odası kararın uygulanıp uygulanmadığını teftiş etmek için eylem yapılacağını duyurmuştu. Bir çağrı da “Emek Bizim” platformundan gelmiş ve yapılan çağrıda “Bu hala başlangıç” ifadeleri kullanılmıştı.

Tarihi Emek Sineması için Taksim Meydanı’ndan başlayan yürüyüş Emek Sineması’nın bulunduğu yere kadar sürdü. Emek Sineması önünde basın açıklaması okundu. Mimarlar Odası adına Mücella Yapıcı, Emek Sineması ile ilgili hukuki süreci anlatırken, basın açıklaması yönetmen Elif Refiğ tarafından okundu.

Yürüyüş, Mis Sokağı İnci Pastanesi önünde sona erdi. İnci Pastanesi, yürüyüşçülere profiterol dağıttı.

Eylem sırasında twitter kullanıcıları da #EmekBizimİstanbulBizim etiketiyle yürüyüşe destek verdi.

Kaynak: Zete, DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir