'AKP Sayesinde İfade Özgürlüğüyle Tanıştık' Diyen Hülya Koçyiğit Sosyal Medyanın Gündeminde

 > -

Çözüm sürecinde 'Akil İnsanlar' heyetinde de yer alan oyuncu Hülya Koçyiğit, verdiği bir röportajda, "AKP döneminde atılan adımlarda ifade özgürlüğü diye bir şeyle tanıştık" dedi. Koçyiğit'in sözleri sosyal medyanın en önemli gündem konuları arasında...

Hürriyet'ten İpek Özbey'e konuşan Hülya Koçyiğit, yakalandığı akciğer kanseri ve ABD'de geçirdiği ameliyatın ardından hastalık durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çözüm süreci döneminde Akil İnsanlar' insanlar heyetinde yer alan Koçyiğit, siyasi gündeme dair soruları da yanıtladı.

İşte röportajın o kısmından sorular ve Koçyiğit'in yanıtları:

Bugün yine bir barış süreci olsa ve size 'Akil İnsan' olma teklifi gelse kabul eder misiniz?

Bugün yutkunuyorum. Daha dün gece şehit haberleri geldi. Silahlar sussun, barış konuşmaları başlasın. İnsanlar tekrar barışa yaklaşsınlar çok isterim. Ama şu an çok acı bir an.

Bugün Türkiye’yi nasıl görüyorsunuz?

Ben dışarıdaki insanlar gibi bakamıyorum. Dışarıda Türkiye’nin algısı çok kötü. Kendimizi iyi ifade edemediğimizi sanıyorum. Son senelerde akıl almaz, hiç hak etmediğimiz saldırılara uğruyoruz. Böyle olduğu halde yurt dışından çok olumsuz, çok kötü görünüyoruz. Özellikle “Başımızda bir diktatör var” söylemine katılmıyorum.

Peki insan hakları noktasında eksikliklerimiz olduğunu düşünüyor musunuz?

AFP

İnsan hakları noktasında yıllarca eksikliklerimiz vardı ve ne mutlu ki AKP hükümeti bu konuda önemli adımlar attı. İfade özgürlüğü diye bir şeyle tanıştık. İnsanlar fikirlerini söylemekten daha çok korkardı.

Bugün Türkiye’de 150’nin üzerinde gazeteci cezaevinde yatıyor.

Hayır, ben kabul etmiyorum. Siz gazetecisiniz, bu soruyu bana haklı olarak sorabilirsiniz. Ama gazetecilik yaptıkları için bu insanların suçlu olduklarına inanmıyorum ben. Teröre hizmet eden insanlar var. Her eline kalemi alan, her gazeteye yazı yazan gazeteci değildir. Bugün de her telefonu olan insan kendi filmini çekiyor, bu onun yönetmen olduğunu mu gösteriyor?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından bir ‘adalet’ yürüyüşü başlattı. Ne düşünüyorsunuz?

Özellikle kendi canlarını yakan bir vakanın üzerine yürümeleri beni heyecanlandırmıyor. Ama ülke adına yaşadığımız bir olaydan sonra Yenikapı buluşması gibi bir toplanma olsaydı, koşturarak oraya giderdim. Ama bugün sadece Enis Berberoğlu için yürüyüp adalet istiyoruz demek eksik geliyor bana.

Bu da bir demokratik hak değil mi ama?

Kesinlikle, çok haklılar. Demokratik haklarıdır, yürüyecekler, adalet isteyecekler. Ona bir şey demiyorum. Ülke adına yaşadığımız bir acının, korkunun ya da dışarıdan bir baskının ardından böyle bir şey yapılmasını isterdim.

Hülya Koçyiğit bu açıklamalarıyla Twitter'da TT oldu. Gelen tepkilerden bazıları şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAmerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluŞehitTwittergündem
Görüş Bildir