Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1 Mayıs İçin Uzlaşıldı: Kutlamalar Bakırköy'de

 > 
50PAYLAŞIM

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "1 Mayıs kutlamalarında uzlaşıldı, kutlamalar Bakırköy pazar yerinde yapılacak" dedi. 

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, Taksim'de düzenlemek istedikleri 1 Mayıs kutlamalarına dair taleplerinin İstanbul Valiliği'nce reddedildiğini ifade ederek, "Bu koşullar altında işçilerin, emekçilerin tüm ezilenlerin taleplerini güçlü bir biçimde haykırdığımız 1 Mayıs kutlamalarını, güvenli bir biçimde yapmayı öncelikli bir görev olarak benimseyen 4 emek ve meslek örgütü olarak, bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul'da Bakırköy Halk Pazarı'nda gerçekleştirmeye karar verdik" dedi.

1 Mayıs kutlamalarında uzlaşıldığını ve kutlamaların Bakırköy pazar yerinde yapılacağını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Taksim'e sembolik olarak çelenk bırakılacak" dedi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticileri de, İstanbul'da yapılacak 1 Mayıs kutlamalarına dair ortak açıklama yaptı.

‘2016’ya özgü bu karar üyelerimizden, 1 Mayıslarda yıllarca omuz omuza verdiğimiz dostlarımızdan ve halkımızdan gelen talepler dikkate alınarak verilmiştir’

DİSK Genel Başkanı Kani Beko

İstanbul Taksim’de düzenlemek istediğimiz 1 Mayıs kutlamalarına dair talebimiz, İstanbul Valiliği’ne tepeden inen bir emirle reddedildi” diyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Maalesef ülkemizde idareciler kendilerini mahkeme kararlarını ve Anayasa’yı değil, saraydan gelen emirleri uygulamakla yükümlü kabul etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden aldığımız kararı tanımadılar. Anayasa’daki ‘herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir’ maddesini ayaklar altına aldılar. Son olarak da 2015 1 Mayıs’ına dair mahkeme kararına saygı duymadılar” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son 9 aydır içinden geçtiği dönemde halkın en temel hakkı olan yaşam hakkının defalarca ihlal edildiği belirten Kani Beko, şöyle konuştu:

“Dört örgüt tarafından düzenlenen son büyük miting olan 10 Ekim Emek-Barış-Demokrasi mitinginde yaşanan katliam maalesef hala hafızalardadır. Bu mitingde bizlerin güvenliğini sağlamak ile yükümlü olanların en hafif ifadeyle görevlerini yapmadıkları belgeleriyle ortaya konmuştur. 10 Ekim’de yitirdiğimiz barış güvercinlerimizi andığımız için bizler hakkında soruşturma açanlar, katliam ile ilgili haber yapan gazeteciler yargılanırken, ‘görevini yapmayan’ tek bir kamu görevlisi dahi yargılanmamaktadır.

Böyle bir ortamda, bizlerin güvenliğini sağlamakla görevli olanlar, 1 Mayıs arifesinde ‘görevlerini yapmamak’ ile yetinmemekte, aksine güvenliğimizi tehdit edeceklerini açıkça ilan etmektedir. Bu koşullar altında, işçilerin, emekçilerin, tüm ezilenlerin taleplerini güçlü bir biçimde haykırdığımız 1 Mayıs kutlamalarını, güvenli bir biçimde yapmayı öncelikli bir görev olarak benimseyen dört emek ve meslek örgütü olarak, bu yıla mahsus olmak üzere 1 Mayıs kutlamalarını İstanbul’da Bakırköy Halk Pazarı’nda gerçekleştirmeye karar verdik. 2016’ya özgü bu karar üyelerimizden, 1 Mayıslarda yıllarca omuz omuza verdiğimiz dostlarımızdan ve halkımızdan gelen talepler dikkate alınarak verilmiştir."

'Kimse bizden Taksim 1 Mayıs Meydanı’ndan vazgeçmemizi beklemesin'

Beko sözlerini şöyle sürdürdü:

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nın mahkeme kararlarına ve Anayasa’ya rağmen tek bir kişinin iradesi ile yasaklanması, AKP iktidarının hedeflediği rejim değişikliğinin sembollerinden biri haline gelmiştir. Kimse bizden Taksim 1 Mayıs Meydanı’ndan vazgeçmemizi, tek adam diktasına dönüşen bir rejimi kabul etmemizi beklemesin.”

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir