Zayıflamakla İlgili Çok Yanlış Bildiğiniz Birbirinden Şaşırtıcı Gerçekler

1.1bPAYLAŞIM

Kilolarından şikayetçi kişiler, hemen hemen her duyduğu yöntemi ve diyeti uygulamak istiyor. Diyet yapma konusunda kafalar oldukça karışık!

Aç kalarak kilo verebilir miyiz veya yağı keserek zayıflayabilir miyiz?

Zayıflama konusunda doğru bilinen pek çok yanlışı sizler için derledik.

1. Sadece meyve yiyerek zayıflamaya çalışmak!

Meyveler her ne kadar sağlık deposu olsalar da, asla sıfır kalori değildirler.

Aşırı meyve tüketimi vücutta yağa dönüşebilir. Bu yüzden meyveyi mümkün olduğunca belli bir miktar ile sınırlayarak ara öğünlerde tüketebilirsiniz.

2. Aç kalarak kilo verebileceğini düşünmek!

Çoğunlukla aç kalarak kolayca kilo verileceği düşünülür. Buna inanmanızı sağlayan şey ise, ilk başlarda hızlı kilo vermenizdir. Fakat kısa süre sonra metabolizmanız yavaşlayacağından kilo vermeniz neredeyse durma noktasına gelecektir. Bunun yerine en az 2 veya 3 saatte bir beslenmek, metabolizmanızı yavaşlatmadan kilo vermenizi sağlayacaktır.

3. Karbonhidratı tamamen hayatından çıkarmak!

Tahıl ürünleri kimyasal yapılarından dolayı su tutucu özelliğe sahiptir. Tartıda gördüğünüz kilo kaybı; ekmek vb ürünleri tamamen kesmenizden kaynaklanan su kaybındandır. Ayrıca karbonhidrat diyetlerinin, kötü ruh hali gibi uzun dönem etkileri yapılan araştırmalar sonucunda bilinen bir gerçektir.

4. Yağı kesmek!

Diyet sırasında yağı hayatınızdan çıkarmayın. Her yağ kötü değildir ve tüketilmediğinde ise vücut yağı depolamaya başlar. Ayrıca A, D, E, K vitaminlerinin bağırsaklardan emilimi neredeyse sıfıra iner. Bu yüzden de çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir.

5. Kahve ve çayın su yerine geçtiğini düşünmek!

Çay ve kahve kafein içeren içeceklerdir. Bu yüzden suyun yerini asla tutmazlar. Sıkı bir diyette suyun ağırlığı diğer içeceklere göre her zaman daha fazla olmalıdır. 

Günde en az 2-3 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

6. Kısa sürede hızlı kilo vermeye çalışmak!

Kısa süre içerisinde hızlı kilo verdiren diyetler, sağlık açısından önerilen diyetler değildir.

Sağlıklı kilo vermenin de bir ölçüsü vardır. Yapılan araştırmalar haftada en fazla 1 kg vermenin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

7. Sadece maydanoz suyu içerek zayıflamak.

C vitamini açısından zengin olan maydanozun en büyük özelliği idrar sökücü olmasıdır. Maydanoz tüketerek zayıflamaya çalıştığınızda, vücudunuzun kilo değil su kaybı yaşadığını bilmelisiniz.

8. Sodanın zayıflatacağına inanmak!

Soda sindirime yardımcı olan ve hazmı kolaylaştıran bir içecektir. Sadece bu özeliği ile yağ yakımına neden olmaz. 

Spor sonrası  mineral ihtiyacınızı karşılamak için soda tüketebilirsiniz.

9. Sirke ve limon gibi asitli gıdalar ile zayıflamaya çalışmak!

Sirkeli veya limonlu su içmek vücuttaki asitleri temizlemeye yardımcı olmaktadır. Ancak kilo vermek için bu asitlerin yağ yakma gibi bir özelliği maalesef bulunmamaktadır. Fazla tüketildiğinde ise mide sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

10. Spor öncesi ve sonrası yemek yemekten kaçınmak!

Vücutta hiç bir enerji kaynağı yokken yapılan aktivite tamamen kas yıkımına sebep olur. Spor yapmadan en az 2-3 saat önce mutlaka belli bir miktar öğün programınıza eklemeniz gerekir.

Spor sonrası tüketeceğiniz protein ise, daha sağlıklı kaslara kavuşmanızı sağlayacaktır.

11. Kuru yemiş ve kuru meyvelerin kilo aldıracağını düşünmek!

Kuru yemiş ve kuru meyveler içerdikleri protein ve lif açısından özellikle ara öğünlerde mutlaka tercih edilmesi gereken yiyeceklerdir. Aşırı tüketildiğinde tüm yiyecekler gibi kilo artışına neden olur. Fakat yeterli tüketildiğinde vücut için yararı çok fazla olacaktır.

12. Diyette enerji vermesi için meyve suyu içmek!

Taze sıkılmış meyve sularının kalorisi oldukça yüksektir. Diyet yaparken meyve suyu yerine meyvenin kendisini tercih edebilirsiniz.

13. Az kalorili diye light ürünlerden fazla tüketmek!

Light ürünler şeker ve yağ oranı azaltılmış ürünlerdir. Light ibaresi, gün içerisinde istenildiği kadar tüketilebileceği anlamına gelmemektir.

Besinler tüketilirken özellikle etiketleri dikkatle okunmalıdır.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
galatacimbm1905

#2 Tam diyeceğimi karşılamasa da IF diyeti buna benzer değil mi? Gün içerisinde belli saatler aralığında besleniyorsun sonra hep açsın. O zaman o da metabolizmayı yavaşlatmış olmuyor mu?

hatice-gulsah

Bilmiyorum ama iyi kilo verdiriyor

galatacimbm1905

İnşallah reis. Sen faydasını gördün mü? Benim iki hafta olacak ama bir ay dolunca tartılacağım.

alicanaslan

Karbonhidrat değil Karbohidrat..

esragizemsenturk

Bu duyarı sadece tıp okuyan biri yapar

mery27

Carbon hydrate da denildigi için « n » yapistirilabiliyor

karapaytak

light ürünler konusunaki kısım eksik/yanlış. kabaca light ürünlerin tek dalaveresi yağ oranlarının çok da efektif olmayan bir oranda düşük olması. ama bu sefer tadı kötü olduğu için şeker oranları standart ürünlere göre daha yüksek. yani light süt içeceğinize kesinlikle tam yağlı için derim.

halil-degerli

Zayıflamanın formülü... ALDIĞIN KALORİ HARCADIĞIN KALORİDEN AZ OLACAK.... 🏊‍♂️⛹️‍♂️🚴‍♀️🎾 BU KADAR BASİT.. AMA BASİTİ YAPMAK ZORDUR... 🍎🍊🍓🍍🌽🍔🍟🥪

mery27

Bu kadar basit degil iste, anlamamissin

Görüş Bildir