Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yeni Doğmuş Bebeklerle İlgili Çocuk Doktorlarının Bile Söylemediği 11 Gerçek

-
Abone ol

Anne karnında ve çıktıktan sonra da bizi şaşırtmaya devam eden bebeler içeriği ayağınıza geldi! Onların en hassas zamanlarını hep birlikte tanıyalım!

1. Tuz hariç her tadı çok iyi algılarlar.

Yeni doğmuş bebeklerin tat alma duyusu oldukça gelişmiştir. 4 aylık oluncaya kadar, yalnızca tuzun tadını algılayamazlar. Diğer tatları ise yetişkinlere göre daha iyi algılarlar. Çünkü bebekler, yetişkinlere göre daha fazla tat tomurcuklarına sahiptir. Biz büyüdükçe tat tomurcuklarımız da git gide azalır. Bundandır ki dedelerimiz ninelerimiz yemeği sürekli tatsız bulup, tuz atma eğilimindedirler.

2. Ağladıklarında aslında gözyaşı dökmezler.

Yenidoğanlar çok ağlarlar, fakat gözyaşı kanallarının oluşumu 3-12 hafta arasında tamamlandığı için, bunun öncesinde gözyaşlarını göremezsiniz. Fakat bazal gözyaşı dediğimiz, gözün sulanıp, nemli kalması için üretilen yaşı üretebilirler.

3. Diz kapakları yoktur.

Bebeklerin diz kapağı röntgenlerinde, diz kapağı yerine küçük lekeli noktacıklar görülür. Kemikler ilk oluştuğunda kıkırdak yapıdadır, daha sonra sertleşmeye başlar. Diz kapağının da tamamen oluşması 3-5 yıl arasında olur. Dolayısıyla kıkırdak yapıda olan diz kapağını X-ray ışınında göremeyiz. Diz kapağının olmaması aslında iyi bir durumdur. Çünkü bu yıllar arasında çocuklar emekleme ve yürümeye başladıkları için sık sık düşerler. Böylelikle bu düşüşlerden sadece süngerimsi doku etkilenmiş olur.

4. Vücutlarında yetişkinlere göre daha fazla kemik bulunur.

Yenidoğduklarında kemikleri henüz kaynaşmadığı için ayrı ayrı daha fazla kemikleri bulunur. Doğduktan birkaç ay veya bir yıl sonra kemikleri kaynaşır. Örneğin kafatası kemiklerinin kaynaşması 2 yaşını bulur.

5. Yenidoğanlarda regl görülebilir.

Anne karnında yüksek düzeyde östrojene maruz kalan kız bebeklerde anneyle bağlantı kesildikten sonra östrojen hızla düşer. Östrojen hormonunun düşmesiyle, tıpkı kadınlarda olduğu gibi mensturasyon başlar. İlk yedi gün içinde tüm kız bebeklerde görülür. Bezlerinde minik kan lekeleri görülebilir. Çoğu anne ne olduğunu anlamayabilir :)

6. Süt bile üretebilirler.

Yenidoğanlarda görülen bu hormonal değişiklikler süt üretmelerine de sebep olur. Bu hem erkek hem de kız bebeklerde görülebilir. Bebeklerin memelerinden küçük miktarlarda süt gelebilir.

7. Kendi çişinizi aslında hepiniz içtiniz!

Bebekler anne karnında birkaç aylık olduktan sonra idrar üretmeye başlarlar. İdrar, rahimde bebeği çevreleyen amniyotik sıvı ile karışır. Gebeliğin 3. ayından itibaren fetüs, idrarla karışmış amniyotik sıvıdan hergün bir miktar yutar.

8. Hamileyken ne yediyseniz onların tadlarını hatırlarlar.

Yenidoğanlar tuz tadı haricinde, diğer tatları çok iyi algılarlar. Hamile annenin yediği gıdaların tadının amniyotik sıvıya da geçtiği biliniyor, bu durumun doğumdan sonra da bebeğin lezzet tercihlerini etkilediği düşünülüyor. Anne, gebeyken sarmısaklı yemeklerle beslendiyse, bunun tadı amniyotik sıvıya da geçtiği için, bebeğin tercihlerini etkileyebilir.

9. Saçlı doğanların da bir sebepleri var.

Uzmanlar, bebeklerin anne karnında saç çıkarmasının vücut sıcaklığının düzenlemeye yardımcı  bir mekanizma olduğunu düşünüyorlar. Zaten doğumdan birkaç hafta sonra saçları dökülmeye başlıyor.

10. En tombik bebekler Mayıs ayı bebekleri!

Araştırmalara göre Mayıs ayında doğan bebekler, diğer aylara göre yaklaşık 200 gram daha ağır oluyor. Bu durum besinin bahar aylarına doğru artış göstermesiyle çeşitli besin tüketiminden kaynaklanıyor olabilir.

11. Bebekler ilk sosyal gülümsemelerini doğduktan 4-6 hafta sonra yaparlar.

Ebebevynlerine gülümseyen bebekler, yalnızca insan yavrularında ve primat yavrularında görülür.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
damla-a.

Yalnız hepsi açıklanmış. Bravo.

viomatrix

Çok faydalı ve güzel bilgilerle dolu bir galeri olmuş. Mesela bu galeri sayesinde eğer çocuğumun tombik olmasını istiyorsam eylül ayında sevişmem lazım :D

mrs.ackerman

UHAHSŞLAJŞLJQİWJDQLDLASKDOSD

Gizli Kullanıcı

Güzel bir galeri olmuş.

Gizli Kullanıcı

çişimi içtiğimi öğrendim nesi güzel (^_^) gdfhgsd

Gizli Kullanıcı

İçeli ne kadar olmuş doğumdan sonra bir daha içmediysen sıkıntı yok :)

viomatrix

Bear Grylls hala içiyor

roronoa

Abi adam zaten ne bulduysa yiyip içiyor :)

Gizli Kullanıcı

İşi gereği içiyor o.

mrs.ackerman

ama yinede iğrenç -,-

roronoa

İşi gereği zaten keyfi içeceğini zannetmiyorum zaten herif içerken bile suratı şekilden şekile giriyor yeri geliyor yediğini içtiğini çıkarıyor demekki iyi para alıyor :)

tuna-deniz

o çişmi içiyor ALLAH aşkına

leonhardt

Mayıs ayı bebeği olmak (: Olsun küçükken şişman olan büyüyünce zayıf olurmuş :P

Görüş Bildir