Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yapay Zekâ Sonumuzu mu Getirecek Yoksa Bizi Binlerce Adım İleriye mi Götürecek?

-

Zekâ basit tanımıyla, yeni ortamlara ve durumlara uyum sağlayabilme ve belirli davranışların yarattığı etki ve sonuçları kavrayabilme kabiliyetine verilen isimdir. Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar o veya bu şekilde bu yeteneğe sahiptir: Örneğin hem hayvanlar, hem de bitkiler yaşadıkları ortama uyum sağlayabilir ve dışarıdan gelen bir etkiye tepki verebilirler. İnsan zekâsı ise bugün öyle bir noktaya ulaştı ki, canlılık taşımayan bilgisayarlara zekâ bahşetmek gibi bir meseleyi düşünür olduk. Ancak bu bizi gelecekte iyi bir noktaya mı götürecek, yoksa sonumuzu mu getirecek? İhtimaller de aşağıdaki içeriğimizde...

Öncelikle yapay zekânın toplumumuza sağlayabileceği faydalardan söz edelim:

En önemli faydalarından biri, insana göre daha dayanıklı olması ve daha verimli üretim sağlayabilecek kapasiteye sahip olması.

Çünkü makineler mola vermeye, uyumaya, yemek yemeye, tuvalete gitmeye ihtiyaç duymazlar. Bu da insanlık için 365 gün, günde 24 saat üretim anlamına gelmektedir.

İnsan yaşamı için elverişsiz olan uzay boşluğunda yürütülen çalışmaları binlerce adım öteye götürebilecek olması.

Evreni bugün olduğundan çok daha iyi anlayabilmemizin yolu, üreteceğimiz zeki robotlardan geçiyor gibi görünüyor sevgili dostlar. Çünkü onlar, yaşamlarını sürdürmek için oksijene ihtiyaç duymazlar ve ömürleri de biz insanlarınki kadar ksııtlı değildir.

Yaptıkları işlere duyguların dahil olmaması.

Zeki robotların duygulara sahip olmaması gerçekten bir avantaj mıdır, yoksa insanlık için çok daha fazla acı yaratacak bir etken mi, bunu henüz bilmiyoruz. Ancak bu özelliklerinin, kendilerine verilen görevleri çok daha etkili bir biçimde gerçekleştirmelerine olanak tanıyacağı da aşikâr. Onlar, biz insanlar gibi travma ve stres yaşamadıkları için bu özellikleri kolaylıkla avantaja çevrilebilir.

İnsan yaşamını etkileyebilecek hatalar yapma ihtimallerinin çok daha düşük olması.

Yapay zekâ, netice olarak belirli algoritmalarla işlev göstereceği için bizlere göre çok daha ince ve detaylı görevleri başarılı şekilde gerçekleştirme becerisine sahip olacaktır; bu durum da insan yaşamını etkileyen hataların gerçekleşme ihtimalini minimuma indirecektir.

Dünyanın henüz keşfedilememiş noktaları hakkında bize geniş bilgiler sunabilecek olması.

Örneğin hakkında henüz pek az şey bildiğimiz okyanusların keşfi, insan bedeninin sınırları dışında etkinlik gösterebilen robotlarla çok daha kolay olacaktır. Bugün, dünyamızın 4'te 3'ünü oluşturan okyanusların altında yatan yaşamla ilgili bilgilerimiz çok çok sınırlı ve geliştireceğimiz bu robotlar, dünya hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayabilirler.

Günlük yaşamımızı hiç olmadığı kadar kolaylaştıracak olması.

Yapay zekâ günümüzde yalnızca bir hayal değil. Basit bir ölçekte de olsa yaşamlarımızın içine sızmış durumda. Örneğin elinizdeki telefon, yaptığınız yazım yanlışlarını düzeltebiliyor, Siri her geçen gün biraz daha geliştiriliyor ve sizi daha fazla anlamaya başlıyor, GPS ve haritalar bir yere ulaşmak için izleyebileceğiniz en kısa yolu ve yollardaki trofik durumunu göstererek size tahmini bir varış süresi sunabiliyor. Bunların hepsi yapay zekâ ile ilgili, çoğumuzun her gün kullandığı ve hayatlarımızı oldukça kolaylaştıran gelişmeler.

Sağlık alanında pek çok gelişme sunabilecek olması.

Yapay zekâ, insanların sağlıklarıyla ilgili riskli durumları öğrenmelerini sağlayabilir, riskli ameliyatları doktorlardan çok daha başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir ve insan beynini simüle ederek belirli nörolojik hastalıkların tedavisinde yeni teknikler sunabilir.

Şimdi de gelelim yapay zekânın insanlık için yaratabileceği sıkıntılara:

Meslek alanlarındaki yaratıcılığın gitgide körelmesi.

yapay zekânın, teknolojimiz ne kadar gelişmiş olursa olsun insan zihninin sahip olduğu hayal gücüne sahip olması mümkün gözükmüyor. Bu yüzden kreatif alanlarda görevlendirilecek robotlar duygulardan, geçmiş deneyimlerin kazanımlarından ve sağduyudan yoksun olacakları için, gelecekte yaşayacağımız dünya daha renksiz ve gelişime kapalı bir hâl alacaktır.

İnsanların sahip oldukları yetenekleri geliştirme ihtiyacı duymaması ve bu yetenekleri zamanla kaybetmesi.

Eğer bugün kendi ellerimizle yaptığımız işleri makinelerin tekeline bırakacak olursak, konseptleri etraflıca düşünme ve aynı anda birden fazla iş yapabilme kabiliyetimizi zamanla yitirmemiz olası bir senaryo gibi görünüyor. Ve zamanla düşünme ve çeşitli işlerde ustalaşma kabiliyetini yitiren insanın, bu sebeple makinelere tamamen bağımlı hale gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yapay zekânın istenilen her şekilde programlanabilir olması.

Özgür bir iradeye sahip olmayan ve tamamen belirli algoritmalara göre çalışan yapay zekâ eğer kötü niyetli insanların eline geçerse, tüm dünyayı tehdit edebilecek bir seviyeye ulaşabilir. Bir düşünsenize, kitle imhası için programlanmış bir yapay zeka, nasıl yıkıcı sonuçlar doğurabilir...

Ve tahmin edebileceğiniz gibi, dünyayı ele geçirme ihtimallerinin bulunması...

Yapay zekâ ile ilgili en büyük endişe elbette onların bir süre sonra insanın yerini almasıdır. "İyi de onları yaratan ve yöneten biz olmayacak mıyız?" sorusu ise, eğer ürettiğimiz yapay zekâ bir gün bizden çok daha zeki bir varlığa dönüşürse -ki bunu yapmamız olası görünüyor- işler tersine dönebilir ve insanlık robotlar tarafından köleleştirilerek bir süre sonra dünya yüzeyinden tamamen silinebilir.

Ancak işin şöyle bir tarafı da var sevgili dostlar: Söz konusu robotlara benzer, çok zeki ve çok gelişmiş başka bir makine biliyor musunuz? İnsan vücudu ve zekâsı, dünya üzerinde var olan en karmaşık biyolojik makinedir sevgili dostlar. Sırlarını hâlâ çözmeye çalışıyoruz ve vücudumuz hakkında bilmediklerimiz, bildiklerimizden kesinlikle çok daha fazla. Peki bizler, milyonlarca yıl önce gelişmiş teknolojileri sayesinde bizleri yaratmış başka bir türü yok ederek bu gezegeni ele geçirmiş olamaz mıyız? Bunu biraz düşünmenizi tavsiye ediyorum...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
karudss

ben buna yorum atacak mıyım yoksa atmayacak mıyım gibi bişey

redwyn

tanrı kendinden bir adem yarattı, adem tanrıyı yok etti, adem kendinden bir bilgisayar yarattı, bilgisayar ademi yok etti

yorgunkiz

vision vs. ultron :D

harley-quinn

Yapay zeka olacakmış gibi gelmiyor bana, en azından önümüzdeki 70 yıl boyunca. Ama normal sadece verilen görevi yapabilen robotlar ileride yaygın olabilir. Yapay zeka çok farklı çok zor onu yapacak biri yok bence.

Gizli Kullanıcı

Basit anlamda yapılsa bile, yapay zeka korkutucu olabiliyor..

gintokisensei

bizler yavaş yavaş yapay zeka olma yolunda ilerlemiyor muyuz? ne duygu kaldı ne düşünce.. robot gibi yaşıyoruz. sabah kalk işe git köpek gibi itaat et sonra eve gel yemek ye ve yat ertesi gün yine aynı. daha yapay zekaya gerek var mı? bütün doğallığımızı teslim ettik geriye sadece bedenimiz kaldı. yapay zeka yerine insanın içinde körelmiş olan yeteneği,ışığı, enerjiyi tekrar ortaya çıkarmaya çalışsak daha iyi olmaz mı?

harley-quinn

Moonchild, bizler yavaş yavaş kaybediyoruz diyorsun kaybeden sensin ve senin gibiler. Monotonluğuna farklı aktiviteler ekliyebilirsin veya başka bir alana yönelebilirsin bu senin elinde olan bir şey. Eğer kendinin robotlaştığını falan düşünüyorsan bunu sen yapıyorsun başkaları değil.

gintokisensei

çalışmak zorunda olduğum bir sistemin içindeyim şahsen. oradan konuşması çok kolay tabii. sorumluluklarım var. ben de bilirim dağa çıkmayı kendimle bütün olmayı ama bırakamadığım bazı değerler var. ve sırf bu değerler için katlanıyorum her şeye.. benim gibi milyonlar var bilmem anlatabiliyor muyum. değişecek olan biz değiliz,bu düzen değişmeli. benim anlatmak istediğim bu.. olay monotonluk ya da aktivite eklemekle çözülecek bir olay değil.

Başlıklar

Uzay
Görüş Bildir