Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

17 Adımda 'Hepimiz Birer Yalancıymışız' Dedirtecek Bilimsel Nedenler

 > 
98PAYLAŞIM

1. Her birimiz birer yalancıyız! Belki bu yazıyı okumadan bir süre öncesinde yalan söylediniz belki daha kısa bir zaman önce.. Peki yalan hayatımızın ne kadar içerisinde

2. ‘Lie To Me’ dizisini izleyenler akıllarından sahneleri geçirdi bile. Dizideki Dr. Cal Lightman insanların yalanlarını mikro ifadeler aracılığıyla ya da beden dillerinden yakalayabiliyordu.

3. İlk olarak, yalan söylemek işbirlikçi bir eylemdir. Şöyle ki; bir yalan söylendiğinde henüz bir gücü yoktur. Yalanın gücü, söylendiği ortamda ona inanmaya başlandığı andan itibaren ortaya çıkar.

4. Eğer size bir yalan söyleniyorsa, bu durum sizin yalana razı olmanız ile gerçekleşir. Bazen yaşadığımız çevreye katlanmak için beyaz yalanlar söyleriz yahut bize söylenen yalana razı oluruz.

  • Bu elbise sana cidden çok yakıştı hayatım

  • Kusura bakma, telefonum içerideydi

  • Seni çok özledim (!)

5. Ünlü yazar Oscar Wilde’a göre, “Yalan söylemek gerçek hayatın katlanılmaz sıkıcılığından kurtulmak için hoş bir kaçış yolu.”

6. Bu adamın ismi: Henry Oberlander. Gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcıdır kendisi. İsmini Google’da arattığınız zaman dahi çok fazla sonuca ulaşamıyorsunuz, o derece profesyonel.

7. Kendisinin bu konuda bir cümlesi var ve her şeyi özetliyor aslında: "Everyone is willing to give something for whatever it is they desire the most."

Yani diyor ki: Herkes en fazla açlığını çektiği şey için bir şeyler vermeye razıdır. Diğer bir deyişle, yokluğunu fazlaca çektiğimiz bir şey için başkalarına istedikleri şeye razı oluruz çoğu zaman. İşte hayatımıza yalanların girmesinin en büyük sebebi..

8. Yaşamınızda tamamen yalandan uzak durmak mı istiyorsunuz? Yöntem basit: Hayatta en çok neye karşı aç olduğunuzu bulun.

İtiraf edelim hadi, herkes yaşadığı hayatın bir tık üstünü ister daima, insanın doğası bunu gerektirir. Daha iyi bir iş, daha iyi bir eş, daha iyi araba; bazılarımız direk çözüme gider ve daha zengin olmayı ister mesela.

9. Bu eksiklikler daima kocaman bir boşluk oluşturur zihnimizde. İşte bu boşluğu doldurmak için yalana başvurur, bulunduğumuz durum ile olmasını istediğimiz arasında bir nevi köprü kurarız.

Girdiğimiz ortamlarda kendimizi beğendirme isteği, elimizde olanları fazla gösterme kaygısı bizi yalana iter.

10. "İnsanları genelde yalan söylediklerinde dinlemeyi severim, olmak istedikleri ama olamadıkları insanı anlatırlar." - Lev Tolstoy

11. Araştırmalara göre, bir günde ortalama 10 ila 200 arası yalana maruz kalıyoruz. Bunun yanında, yeni tanışan iki yabancı, konuşmalarının ilk 10 dakikasında 3 kez yalan söylüyor karşı tarafa.

  • Sosyal ortamlarda daha fazla zaman geçirenler, görece daha kapalı olanlara karşı çok daha fazla yalan söylüyor

  • Diğer bir sonuç ise insanların yabancılara, kendi çevresine söylediğinden daha fazla yalan söylediği

  • Evli olanlar eşlerine her 10 konuşmasından 1 tanesinde yalan söylüyor, bekarlar 3 konuşmada 1 yalan...

12. Doğru söylemek ise biraz daha karmaşık bir olay. Kendinizi iyi ve mutlu hissettiğinizde doğru söylemeye olan yatkınlığınız daha yüksektir.

Ya da hayatınızdaki boşlukları kavrayamadığınız, arzu ettiğiniz şeyi anlamadığınız dönemlerde yalana başvurmazsınız.

13. Aslında tabanda ne kadar yalana karşı olduğumuzu söylesek de gizliden gizliye yalan söylemenin tarafındayız hepimiz. İzlediğiniz haberleri, filmleri hatırlayın..

Yalan artık kültürümüzün ve tarihimizin bir parçası.

14. Yalanla olan tanışıklığımız çok eskiye dayanır, bebekliğimize kadar. Bebeklerin ağlama numarası yaptıklarını bilmeyen yoktur.

Biraz daha büyürler ve saklanmayı öğrenirler, daha sonra aile tarafından övme amacıyla yalanlar söylenir kulaklarına. İlkokul çağına gelindiğinde ise yavaş yavaş olayları örtbas etme huyu görülür.

15. Üniversiteye geldiğinizde aileyle olan her 5 etkileşimin 1 inde yalan girer devreye. Edinilen sanal arkadaşlıklar, taraflı medya patronları, saadet zincirleri...

Resmen bir yalan karmaşası, değil mi?

16. Yalan söyleyen insanlar aslında tekdüzedir, hepsi aynı teknikleri kullanır. Hepsini yakalama yöntemi aynıdır. Fakat hepimiz yakalayabilir miyiz?

Buna rağmen normal insanların bir yalanı yakalama oranı %54’ler civarında. Bir de ‘Yalan Gözcüleri’ denilen bir grup var, onların başarı oranı (!) ise %90’larda. Peki nasıl bu başarıya ulaştılar?

17. ‘Yalan’ konusu o kadar karmaşık ve derin ki... Bir sonraki galerimizde anlatacaklarımız:

  • Kimdir bu yalan gözcüleri?

  • Yalanı yakalamak için nelere dikkat etmeliyiz?

  • Bilim bu konuda ne diyor?

18. Bir sonraki galeride görüşmek üzere!

kaynak : http://www.ted.com/talks/pamela_meyer_how_to_spot_a_liar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yori

beyaz yalanları her kes sever ve söylerde en büyük yalan ben hiiiç yalan söylemem en büyük yalanlardan biride iyiyim sanırsam

omer-ciftcioglu

Yalan söylemeyi bebekliğimizden itibaren biliriz bilgisi de bir yalan maalesef:) Bilimsel araştırmalar ve deneyler sonucu yalan söylemenin doğuştan gelmeyen,sonradan öğrendiğimiz bir yeti olduğu zaten biliniyor.Yalan söylemeyen kimse yok neredeyse ve bazen gerçekten söylemek durumunda kalıyoruz :( bu doğru.Ancak zaten herkes söylüyor diye kanıksamak,yalan söylemenin bir heyecan olduğunu söyleyerek cezbettirmek yanlış.Polyannacılık olabilir belki ama ne olursa olsun insanı aldatmak insanı aldatmaktır :)

wichita

6. maddeyi okuduktan sonra google da arayan tek kişi ben miyim?

wichita

benim gibi LİE TO ME izleyen varsa bu tür içerikler çok iyi geliyor.

finalcountdown

yalanlar gerçekler tarafından mahvedilmiş güzel hikayelerdir :) barney stinson yazıyı okuyunca barney'in bu sözü aklıma geldi.

Görüş Bildir