Yakın Zamanda 13 Büyük Şirketin İlan Ettiği Konkordato Nedir? Neden Yapılır?

-

Yakın zamanda pek çok büyük şirket konkordato talebinde bulundu. Son olarak mücevher firması olan Gilan'ın konkordato istemi ile yeniden ekonomi gündeminde hareketlilik yaşandı. Kısa bir süre önce de ünlü ayakkabı markası Hotiç talepte bulunmuştu. İflas erteleme KHK nedeniyle yasak olduğu için şirketler Ticaret Mahkemeleri aracılığıyla konkordato talebinde bulunuyor. 

Peki konkordato nedir? Şirketler neden talepte bulunur ve süreç nasıl işler? 

Konkordato nedir?

İflas anlaşması olarak da adlandırılan konkordato, batık durumda yer alan, mali akışı sıkışan veya borçlarını ödeyemeyecek durumda olan şirketlerin, yeniden bir yapılandırmayla alacakları ile yaptıkları anlaşmaya verilen addır.

Konkordato talebinde belirli bir süre belirlenir ve şirket borçlarının yarısını nakit olarak ödemekle yükümlüdür.

10 alacaklı varsa en az altı alacaklı konkordato teklifine evet demeli, bu altısının alacağı toplam alacak tutarının 2/3’ünden fazla olmalıdır.

Borçlunun ödemeyi teklif ettiği meblağın borçlunun kaynakları ile orantılı olması, teminattan açıkça vazgeçmeyen alacaklılar varsa, onlara da yeterli teminat gösterilmesi zorunludur. Bu koşullar yerine getirilirse, iflas edecek borçlu iflastan kurtulur ve faaliyetine devam eder.

Bu anlamda konkordato, alacaklıların da menfaatine. Keza konkordato halinde borçlunun mal varlığını azaltıcı işlemler yapması da İcra ve İflas Kanunu’nca yasaklanmıştır.

Konkordato süresi boyunca şirket yeni borç alamaz. Alacaklılar da haciz işlemi başlatamaz.

Bu nedenle de şirketler genellikle küçülme yoluna gidiyor ve mal varlıklarının bir kısmını elden çıkarabiliyor. Yakın zamanda konkordato talebinde bulunan firmalar mal varlıklarının bir kısmını nakit karşılığında sattı.

Peki sistem nasıl işliyor? Batık durumda olan şirket Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuru yaparak bir konkordato projesi sunuyor.

Borçlarını ödeyemeyecek durumda olan şirket mahkemeye giderek talepte bulunuyor ve mahkeme projeyi uygun bulursa, şirkete uzman atayarak incelemeye başlıyor. Konkordato süresi sonunda proje başarılı olur ve mahkeme de olumlu karar verirse şirket yoluna eskisi gibi devam edebiliyor.

Son bir yılda tam 13 şirket konkordato ilan etti. Konkordato ilan eden firmalar ise şu şekilde;

Son bir yılda;

 • Gilan (Mücevher)

 • Hotiç (Ayakkabı)

 • Keskinoğlu(Tavukçuluk)

 • Remoil(Petrol)

 • Makro Market(Market, Gıda)

 • Mendo(İç giyim)

 • Dizayn Boru(Plastik ürünler)

 • Euronet (Araç kiralama)

 • Aker İnşaat

 • Om-Ar Tekstil

 • Nalpas(Gıda)

 • Efecan Tekstil

 • Smach(Gıda ve makina imalatı) konkordato ilan etti.

Peki konkordato iflasa çözüm müdür?

Konkordato süreci aslında borçluların iyi niyet göstererek, borçlu olan şirketin ticari yasalar nezdinde varlığını sürdürerek borcunu yeniden yapılandırmasını kapsar. Bu dönemde borçlunun mevcut maddi durumunu zayıflatmayacak şekilde mal varlığı satışı yapılması gerekir. Bunu da mahkemenin atadığı kurul takip eder.

Ekonomi 101: Devalüasyon Nedir? Neden Teknoloji ile Krizden Kurtulmuyoruz? - onedio.com
Ekonomi 101: Devalüasyon Nedir? Neden Teknoloji ile Krizden Kurtulmuyoruz? - onedio.com
Mini Ekonomi Sözlüğü: Dolar Neden Yükselir? Sabit Kur, Swap, Stagflasyon, Devalüasyon, Resesyon ve Daha Fazlası - onedio.com
Mini Ekonomi Sözlüğü: Dolar Neden Yükselir? Sabit Kur, Swap, Stagflasyon, Devalüasyon, Resesyon ve Daha Fazlası - onedio.com

Peki siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle yorum alanında paylaşın!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir