Travmatik Bir Olay Yaşayan İnsanlar Neden Normalden Daha Hızlı Şekilde Yaşlanmış Gibi Gözükür?

2PAYLAŞIM

Örneğin tanıdığınız biri, yakınını bir kazada kaybettikten çok kısa bir süre sonra 10 yıl daha yaşlanmış gözükebilir...

Kaynak: https://www.reddit.com/r/explainlikeimfi...

Stres hormonu olarak bilinen kortizol, vücuttaki yaşlanma etkisini arttıran yangısal yanıtlara neden olur. Travmadan kaynaklanan depresyon, suçluluk vb. gibi psikolojik sonuçlar da eklendiğinde insan olduğundan yaşlı gözükür.

Çünkü stres insan vücudundaki kortizol seviyesini arttırır bu da yaşlanmayı hızlandırır. Bu süreç o kadar yoğundur ki küçük yaşlarında yüksek seviye strese maruz kalan çocuklar diğerlerine göre ergenlik dönemlerini erken yaşarlar.

Stres ve kortizol dışında kişisel bakım da buna etki eder. Travmatik bir doğum deneyimi olan bir kadın aylarca hastanede kalıp kendine bakamadığı için neredeyse 5 yıl daha yaşlı gözükebilir.

Yaşlanma ile ilgili diğer bir etken ise bunun belirli bir süreç olmamasıdır. İnsanın ne kadar iyi yaşlandığı büyük ölçüde yaşam tarzına bağlıdır.

Travmatik deneyimler insanların yaşam tarzlarında değişikliklere neden olur ve bu sürecin bir parçası olan kortizol kişinin bağışıklık sistemini bozar. Bu da kişinin çok daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir.

Travmaya neden olan olaylar kişinin baş edebilme kabiliyetini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle kişi daha kötü yemek yemeye başlar, daha az uyur, daha yavaş hareket eder. Yavaş hareket sonucu kişinin sevinci ve umudu tamamen kaybolur. Bu da hem fiziksel hem de mental olarak yaşlanmaya sebep olur.

Özetlemek gerekirse; travmatik olaylar insanlarda bulunan ve stres hormonu olarak bilinen kortizol salınımını arttırır. Bu nedenle kişide hem fiziksel hem de zihinsel yaşlanma diğer insanlardan daha hızlı ve yoğun bir şekilde gerçekleşir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Karantina Döneminde Bu Besinleri Tüketerek Stres Hormonlarınızı Azaltıp Bağışıklığınızı Güçlendirebilirsiniz - onedio.com
Karantina Döneminde Bu Besinleri Tüketerek Stres Hormonlarınızı Azaltıp Bağışıklığınızı Güçlendirebilirsiniz - onedio.com
Bol Kahkaha Garantisiyle Üzerinizdeki Stresi Alıp Götürecek Son 5 Yılın En İyi 50 Komedi Filmi - onedio.com
Bol Kahkaha Garantisiyle Üzerinizdeki Stresi Alıp Götürecek Son 5 Yılın En İyi 50 Komedi Filmi - onedio.com
Yaptığı İşte Stresten Karnına Ağrılar Girenlerin Kesinlikle Uygulaması Gereken 15 Etkili Yöntem - onedio.com
Yaptığı İşte Stresten Karnına Ağrılar Girenlerin Kesinlikle Uygulaması Gereken 15 Etkili Yöntem - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
arsenic

Bu mantığa göre yaşanmadık travması kalmayan Türkiye’de yaşayanların büyük çoğunluğu çok erken yaşlandı ve yaşlanmaya devam ediyor. Darbe kalkışması, insanların suçlu suçsuz içeri tıkılması, gariban erlerin işidciler tarafından linç edilmesi, ülkeyi emanet ettiğiniz kişinin darbeyi eniştesinden öğrenecek kadar duruma hakim olması ve güvende hissettirmesi, selalar eşliğinde birbirini öldüren asker ve halk, fakirleşme, nüfusdaki etnik değişme, sokaklardaki Arapça tabelalar, yobazların tekbir getire getire sokaklarda gezmesi, yarın ne olacağının bu ülke için çok belirsiz olması ve yarattığı gelecek kaygısı, torpil, adam kayırmanın katilleri bile aklaması, hukuka, adalete güvensizlik, hayat pahalılığının günbegün artması, kavgacı, gergin kutuplaşmış toplum. Yazarken yaşlandım aq.

Görüş Bildir