Toplumların Nitelikli İnsanlar Yerine Yeteneksiz Cahiller Tarafından Yönetildiği Kakistokrasi Sistemi Tanıdık Gelecek!

486PAYLAŞIM

Bir toplum bilgi ve birikime sahip, yetenekli insanlar yerine hiçbir vasfı olmayan kişiler tarafından yönetilirse ne olur? Yanıtı biliyorsunuz.

Kakistokrasiyi araştırırken şurada yer alan makaleden ayrıca bu ve şu çalışmalardan faydalandık.

Bugün demokrasiyle yönetiliyoruz, dünyanın büyük bir kısmı da bu yönetim biçimini benimsiyor ama çoğunlukla bu durum 'sözde' kalıyor.

Eşit hak ve temsiliyet hakkının olduğu demokrasi bir yanda soyluların yönetimde olduğu aristokrasi öte yandayken biz hangisini seçeceğiz? Üçüncü bir seçenek meritokrasi, yönetenlerin liyakat usulü yönetime gelmesi ama üzülerek söylüyoruz ki hangisini seçtiğimizin bir önemi yok, ülkelerin büyük çoğunluğu demokrasi görünümlü kakistokrasiyle yönetiliyor.

Madem çoğu ülke böyle yönetiliyor, neden kakistokrasiyi duymadık?

Pek iyi bir ünü yok, ondandır...

Kelimenin kökenine bir bakalım, kakisto kötü, yetersiz anlamına, krasi ise yönetim anlamına geliyor. Sonuç, yetersizlerin, kötülerin yönetimde olması. Pekala, 2019 dünyasında çoğu zaman yöneticilerin yetersiz olduğundan yakınırız ama bu kişilerin sistemde birer istisna olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın her yerinde bu insanlar gittiği vakit görevi hak edenlerin koltuğa geleceğine inanıyoruz ama o gün bir türlü gelmiyor.

Kakistokrasi bizim geçici bir dönem zannettiğimiz bu vasat altı yönetimin kalıcı hale gelmesi...

Hal böyle olunca demokrasiden yahut meritokrasiden uzaklaşan toplumların kakistokrasiden gördüğü bir fayda da yok yok çünkü toplumlar bu durumu seçerek yaşamıyor, gerek hukukun gerek halkın yaklaşımları sebebiyle zorunlu olarak geçiş yapılıyor.

Kimse 'bizi niteliksizler yönetsin' diyerek sandığa gitmiyor. Yoksa gidiyor mu? Soru işareti olarak bırakalım.

Konumuza dönecek olursak niteliksiz insanların toplumun en başarılı ve nitelikli kısmını yönetmesi ne kadar acı, değil mi?

İdeal yönetim biçiminin hayal olduğunu bilsek de kakistokrasinin temel problemi başta olanların kalifiye olmaması değil.

Bu sistemde başa geçenler yeteneksiz oldukları için sundukları hiçbir vaadi gerçekleştiremiyorlar. Hizmet sunacaklarını söyleseler de yönetim kabiliyetleri bunun için yetersiz kalıyor, iktidar yılları sadece rüşvet ve adam kayırmayla geçip gidiyor.

Kakistokraside göstermelik icraatlar olmasının yanında bir de sonsuz baskı var.

Yani medyada, politikacıların dilinde ifade özgürlüğü gezip dursa da hangi ifadelerin özgür olduğu yine bahsettiğimiz yönetemeyen yönetici sınıfın kararına bağlıdır. Hal böyle olunca özgürlükten bahsetmek de pek mümkün olmaz, en temel haklar bile ilkesiz yöneticilerin elinde lüks haline gelir.

Kakistokrasilerde özgürlük sürekli tehlikede, hukuka da pek yer yok...

Yönetmeyi bilmeyen kişilerin kapladığı koltuklarda adalet nasıl dağıtılabilir? Son yıllarda Kuzey Kore ve ABD'de akıllara sığmaz uygulamalarla karşılaşınca şaşkına dönen halk adı koyulmamış kakistokrasinin etkilerini gördü ama kakistokrasinin bu kadar net hüküm sürmediği diyarlarda insanlar halen demokrasiyle yönetildiğini düşünüyor.

Peki niteliksiz kitleler neden yönetici oluyor? Sistemi ve yöneticileri eleştirmek yerine şapkamızı önümüze koyup düşünelim.

Halklar kendilerini yönetemeyecek insanları başlarına neden getirir? Birçok açıklaması var, çıkarlarını gözetmeleri, niteliksiz olsa da kendi fikirlerini savunan birilerinin yönetimde olmasının rahatlığı... Bunlar bizim de şahit olduğumuz en yaygın sebepler.

O halde kendi geleceğini umursamayan kitleler böyle davranırken yöneticilere suç atmak anlamlı mı? Yorumlarda buluşalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
birinci-tekil-birey

Özellikle 2.dünya savaşı ve sonrasında dünyada ülkeleri yöneten kişilere baktığımızda çok azının gerçekten doğru insanlar olduğunu görürüz.

Gizli Kullanıcı

Bilen yapar, az bilen öğretir, bilmeyen yönetir, hiç bilmeyen denetler.

Gizli Kullanıcı

Türkiye'de laik düşünen, bilimselliğe önem veren, kitap okuyan gelişmiş kesime "çok okumaktan kafası karışmıştır dinden çıkmıştır bunlar" ve "alkol alıyorlar zina yapıyorlar açık saçık giyiniyorlar bizi de yoldan çıkarırlar cehennemlik oluruz sonra" gözüyle bakıldığı için yönetimde kendileri gibi düşünenlerin olmasını istiyorlar. Din, bu yönetim şeklinin geri kalmış ülkelerdeki sebebidir

kadir-aksahin1

güzel bir özet elinize sağlık..

slyerslah

#pippa bacca ^^uzaktan yakından alakası yok... o kadar aydın bir kitle var ki milletin başörtüsü ile uğraşıp dağdaki çobanla benim oyum bir olabilir mi diyebilecek kadar aydınlar.... okumak cehaleti engellemez. bilimsellik yada laiklikte bir toplumun cehaletinin önüne engel değildir. NİTEKİM LAİKLİĞİ benimsememiş ve karşı olmalarına karşın Türkiye'nin bir dönem en başarılı okulları olan imam hatiplerin kapatılması buna en güzel örnektir. zira başörtüsü takanlar ninja, sakallılar molla, namaz kılanlar irtica yaftası yeyince.... KISACASI SENDE SİSTEMİN ZOKASINI DİBİNE KADAR YEMİŞ SALLIYORSUN... UYANMANI TEMNENNİ EDERİM... :D

olci-yavuz

#semih yurdakul bsg

slyerslah

ne oldu zoruna mı gitti ? tersi neden işine gelmiyor... kalıplarını duvarlarını yıkamadığın için mi?

queen_of_the_7_kingdoms

E dünyanın yönetim şekli bu

pembesusamuru1

güzel bir derlerme. editöre teşekkürler.

Görüş Bildir