Telefonunuzu Çıkardıktan Sonra Prizde Bıraktığınız Şarj Aletleri Elektrik Faturasına Ne Kadar Yansıyor?

511PAYLAŞIM

Şimdi herkes sakince boştaki prizleri çıkartsın!

Çoğumuz telefonlarımızın şarj cihazını işimiz bittikten sonra prizde bırakıyoruz ve günümüze devam ediyoruz.

Ancak birçoğumuz o prizde bırakılan şarj aletlerinin elektrik harcamaya devam ettiğini ve ay sonunda bunun elektrik faturasına yansıdığını bilmiyor.

Amerika'da yapılan bir araştırmayla şarj cihazlarının ne kadar elektrik harcadığı öğrenildi ve elektrik faturasına yansıyan değerler elbette fark ediyor.

Ülkemizde ödediğimiz faturaları düşününce de aslında yansıyan değer ne olursa olsun önem arz ediyor.

Konuya en temelden başlayalım; lise fizik dersinden hatırlayacağınız üzere harcanan elektrik kilowatt/saat ölçü birimi kWh ile hesaplanıyor.

Elektriksel güç birimine Watt (kısaltması: W) adı verilir. Mesela marketten ampul alırken dikkat etmişsinizdir. Üzerinde örneğin 23W yazar. Buradaki anlamı harcadığı elektrik enerjisi miktarıdır. Genellikle 1 saatte harcanan miktar olarak hesaplanır. Kaynak

Cihazınız 1000W kullanıyorsa 1 saatte 1 kWh harcar. 10'da birini düşünecek olursanız o da 1 kWh'ı 10 saatte harcayacak demek oluyor. Türkiye'de 1 kWh yaklaşık 70 kuruş olarak faturanıza yansır.

Son model akıllı telefonların şarj cihazları genelde 5W'luk oluyor. Amerika'da yapılan testte de aynı ibareye sahip bir şarj cihazı kullanılmış.

Telefon şarj edilmeden şarj cihazı bir ay öylece prizde bırakılmış.

Güç ölçer ile yapılan ölçümlerle Amerika değerleri üzerinden oldukça az bir değer ortaya çıkmış. Söylediğimiz gibi bu bölgeden bölgeye faturaya farklı şekilde yansıyan bir durum.

Bir ay sonunda şarj cihazının 135 watt güç harcadığı görülmüş. Bu da hesaplamalara göre yaklaşık olarak yılda 1,5 kilowatt'a denk geliyor. Bu değerler üzerinden düşünüldüğünde Amerika'da bunun faturaya yansıması 30 sent civarı olmuş. Yani aslında bunu "hiçbir şey" olarak düşünebilirsiniz. Cihazı prizde bıraksanız n'olur bırakmasanız n'olur...

Kaynak

Peki bunun Türkiye'deki karşılığı ne? Ülkemizde prizde bırakılan şarj cihazı ne kadar elektrik tüketiyor?

Aynı şarj cihazının sizin evinizde de aynı elektriği harcadığını düşünürsek bunun faturaya yansıması yıllık 1,20 TL gibi bir miktar oluyor. Eğer tasarrufa önem veren bir insansanız 1,20 TL bir yıl içinde gözünüze çok az ya da çok fazla görünebilir. Karar sizin...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cemozger

Anlatımda bazı hatalar var. Güç ve enerji birbirine karıştırılmış ve şarj aleti 5W güç çekiyor demişsiniz. Tamam, eski modeller bu civarda, ama bu gücü şarj yaparken çekerler. Telefon takılı değilken, o 5 Wattın, 10'da birini bile çekmez bu Switch mode power supply (SMPS) teknolojili şarj aletleri. Zaten o yüzden de ölçüm sonucunda aylık 135 Wh enerji tüketimi çıkmış. Bunu Watt ve güç olarak yazmışsınız ama doğrusu Wattsaat ve enerji olmalıydı. Neyse, eğer 5W sürekli olarak harcansaydı, bu ayda 3.6kWh, yılda ise 43.2kWh ederdi. O zaman yapılan/yapılmayan tasarrufun belki bir anlamı olurdu çünkü aylık 3TL civarında oluyor. Prizde takılı kalan telefon şarj aletine gelene kadar elektrik ve/veya enerji tüketimi konusunda milletçe dikkat etmemiz, farkında olmamız gereken o kadar çok şey var ki, bu bence komik kalmış :)

feyk

son model akilli telefonlarin sarj cihazlari 5watt derken? kaynak arastirmaniz kac yilinda yazildi, nokia n95 devrinde mi? ince uc sarjida var miydi? bugun orta segment modeller bile 18watt hizli sarj ozelligi ile geliyor, 24watt olanlarida var. yeni gelecek modellerde 60watt, 100watt sarj cihazlari konusuluyor. hele grafen bataryalar ticari kullanimda yayginlassin ufak bir elektrik sobasi kadar guc cekecekler. ilk grafen bataryalarin ticari satislari basladi bile. 10-15dakikada full dolum yapilabiliyor. 10dakikada full dolabilmesi icin cok ciddi guc degerleri gerekli. 3-4 seneye 700-800watt sarj cihazlari konusulursa sasirmam.

ufukdiyoki

Buzdolabı mutlaka en artılı model olmalı. 7/24 çalıştığı oluyor. Aydınlatma florasan veya tasarruflu değil led olmalı. Almışken bilindik marka almak gerek. Bir de israf yapmamak. Gerisi insanı yorar.

samyeli90

O katlanıyor şu değeri bu değeri diye oluyor sana küçücük kar topu çığ ey yavrum ey

l

Bizde evet yıllık 1.2 lira ama buna vergiler kayıp kaçak bedeli dağıtım bedeli sayaç okuma bedeli trt payı derken 1.2 liralık fatura oldu sana 139.75 tl. Neyse 3 aylar mübarek olsun :)

Görüş Bildir