Sürekli Ruj Tazelemenin Kadınlarda ve Erkeklerde Yaratabileceği Yan Etkilerin Neler Olduğunu Biliyor musunuz?

60PAYLAŞIM

Ruj sürmek makyajımızı tamamlamanın bir parçası. Fakat bazı rujlarda ve dudak parlatıcıların içinde yoğun miktarda bulunan zararlı maddeler sağlığımıza zarar verebilir. Rujsuz bir saniye bile duramam diyenlerdenseniz kullandığınız ürünlerin içeriğini bilmeniz iyi olacaktır.

Kaynak: 1, 2

Bir kadının makyaj setindeki en önemli unsur muhtemelen rujdur.

Hiç şüphe yok ki bu renklilik güzelliğimize güzellik katar. Ruj sürmeyince sanki makyaj tamamlanmamış, güzelleşememiş gibi hissederiz.

Hatta farklı renklerde rujlar kullanmayı, dudaklarımıza sanat eserleri çizmeyi trend haline getirmiş olabiliriz.

Ama ne pahasına olursa olsun, rujlar üretim materyalleri sayesinde kaçınılmaz bazı yan etkilere neden olurlar.

Birçok ruj kurşun içerir ki bunlar son derece zararlıdır ve geri dönüşü olmayan sağlık hasarına neden olabilir.

Kozmetik ürünlerdeki kurşun maddesi özellikle sinir sistemine zarar verebilir.

Kurşun, çoğu rujda ortak bir bileşen oluşturur ve sinir sistemi üzerinde zararlı bir etkisi olan bir nörotokindir. Aynı zamanda beyin hasarına, hormonal dengesizliğe ve infertiliteye neden olabilir.

Rujlar kurşun yanında kadmiyum, magnezyum ve krom gibi zararlı ağır metaller de içerir.

Bütün bu metaller tehlikeli hastalıklara ve organ hasarına neden olabilir. Son derece yüksek miktarda kadmiyum böbrek yetmezliği riskini artırabilir. Rujun sık kullanımı şiddetli mide tümörlerine neden olabilir.

Hatta içinde bulunan petrokimyasal, büyüme ve gelişmede de etkili olabilir.

Birçok ruj, zararlı yan etkilere sahip ortak bir bileşen olarak petrokimyasallara sahiptir. Petrokimyasallar ham petrol ve doğal gazın bir yan ürünüdür. Büyüme, gelişme, üreme ve beyin gelişimi için bir engel oluşturan endokrin bozulmasına neden olabilir.

Yapılan araştırmalarla, rujda kullanılan koruyucuların kansere de neden olabileceği belirtiliyor.

Rujlarda kullanılan koruyucular, kanserojen olarak bilinen formaldehit ve parabenlerdir. Bu koruyucuları kullanan rujlar gözlerde tahrişe, öksürük, hırıltılı solmaya ve cilde tahrişe neden olur. Kullanılan mineral yağlar ciltteki gözenekleri bloke eder ve birçok kalıcı zararlı etkiden sorumludur.

Ayrıca kullanılan kimyasallar vücut sağlığında oldukça etkili.

Bizmut oksiklorür, ruju korumak için kullanılan bir kimyasal olmasına rağmen, vücut için son derece zararlıdır. Rujlarının zararlı etkisi, bu maddenin kanserojen özelliğinden kaynaklanmaktadır.

Sürekli ruj kullanımı vücuda toksin alımını artırıyor, bu da toksititeye neden olabiliyor.

Dışarı çıkarken çoğu zaman ruj süreriz. Özellikle yemek yerken veya bir şeyler içerken bu kimyasal rujları yutup bedenimize alırız. Bu, rujlarda bulunan toksinlerin etkisini arttırır.

Ruj veya dudak parlatıcıları kadınların alüminyum, kadmiyum, krom ve manganez için izin verilen günlük alımı aşmalarına neden oluyor.

Bunlar maddeler vücutta zamanla birikir ve toksisiteye neden olur.

Bu metallerin alımı, kabul edilen günlük alım miktarının sınırlarının (ADI) yüzde 20'sinden fazla.

ADI, bir kişinin herhangi bir önemli sağlık riski olmadan maruz kalabileceği azami zehir miktarıdır.

Bu yan etkileri yaşamamanız için kullandığınız ruj ve dudak parlatıcılarının içerdikleri maddelerin ne olduğundan emin olun.

Ve sürekli rujunu tazeleyenlerdenseniz, dudaklarınızın doğal halinin de güzel olabileceğini unutmayın.

Bonus: Gömleklerindeki ruj lekesinin onlara ait olmadığını fark ettiklerinde eşleri tarafından yakalanan erkekler bile gömleklerindeki ruj lekesinin neden olduğu yan etkiye karşı savunmasızdır.

Biz kadınlar için bir fayda olarak görülebilir sanırım?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
busukus

Aklıma gelmişken sayfa yüklenene kadar rujumu tazeleyeyim bari demiştim. Tazeleyip sayfayı okudum. Rujumla karşılıklı bakışıyoruz şuan..

kimligibelirlenemeyenkisilerce

Canısı lafı ne kadar çok uzatmışsın. Hiç okumadan direk çıktım

walter-sullivan

olum yalan. vallaha yalan 😄😄

tugcelii

Rujsuz çıkmayan biri olarak bir miktar üzüldüm şuan :/

eylul-turna

"dudaklarınızın doğal halinin de güzel olabileceğini unutmayın" ibaresinin altındaki kadında da ruj var ki. Doğal makyaj yapmış doğal tonlarda ruj kullanmış..

wellington

Doğal lafının hunharca yanlış kullanımına da hastayım. Doğal makyaj nedir ya :D

eylul-turna

Ne diyelim doğal tonlarda yapılan bir makyaj için? Doğal görünüm veren makyaj diye uzatalım mı? Natürel mi diyelim? Pastel tonlarda mı diyelim? Sade mi diyelim? İngilizcede "natural make up" diye geçiyor ve yine Türkçe'de "doğal makyaj nasıl yapılır" adı altında binlerce içerik var. Siz nasıl ifade ediyorsunuz?

eylul-turna

Türkçe ile ilgili ahkam kesenler Türkçe'nin nasıl zengin bir dil olduğunu unutuyorlar. Benim ifademde hiçbir yanlışlık yok. Doğal görünen makyaj yerine "doğal makyaj" demek, tabağındaki yemeği bitir yerine "tabağını bitir" demekten farksız.

wellington

Hafif makyaj derim ben şahsen bizzat kendim. konuşmayı uzatmamak için kısaltarak yanlış kullanmak doğru değil. Doğal demek doğada kendiliğinden bulunan demek. buradan yola çıkarsak doğal makyaj? :) saygılar

eylul-turna

O zaman sizin mantığınızla hafif, kilo olarak ağır olmayan demek. Yani diyorsunuz ki Türkçe'de bulunan bütün dil sanatlarını unutalım, benzetmeleri falan da unutalım. Her şeyi ilk anlamı ile kullanalım :) Ben profesyonel bir çevirmenim ve dilin zenginliklerinin farkındayım. Kesinlikle ve kesinlikle yanlış kullanmak değil benim yaptığım. Ayrıca rica ediyorum TDK'nın "doğal" kelimesine karşılık gelen anlamlarına bakın. Yani sandığınız gibi "doğal" yalnızca doğada kendiliğinden bulunan demek değil.

wellington

Ya TDK'yı biliyoruz sayın çevirmen. Yanlış kullanımla kullanılması alışagelen arasında fark var. Bunu zenginlikle ilişkilendirmek sizin işi yapanlar için de ayrı bir abesle iştirak oluyor. Çünkü zenginleşme adı altında dil bozuluyor. Hafif kelimesi bir çok yerde uzun zamandır kullanılıyor. Hafif bir dokunuş, hafifçe itmek, ruhen hafifledim vs vs...Ben bu doğal lafına sinir oluyorum, farklı bir çok yerde kullanılmaya daha yeni başlandı ve yanlış kullanılıyor. Bütün dil sanatlarını unutmaya gerek var demiyorum. Hemen siyah-beyaz olup abartmaya gerek yok :) Doğal'ın da tek bir manası var demedim, en çok kullanılanını söyledim. Sandığımı sanmayın. saygılar

paralleluniverser

Tamam yeterince saçmalamışsın sus artık.

gulyana-iva

ne kadar boş insansın 🤦🏻‍♀️

wellington

Burada iki insan oturmuş karşılıklı tartışıyor seviyeli bir şekilde. Sizin gibi (atria ve Gulyana Iva) isimli şahıslar(?) konuya atlıyor ve saçmalamışsın boşsun gibi kuyuya taş atıyorlar. Kime laf attığınız da umrumda değil. Hadi canım, sağdan.

eylul-turna

Ya boş verin tartışmayı da aklıma ne geldi, 3-5 sene oldu zannedersem Bolu/Abant'a tatile gitmiştik, minik "doğal" bir butik otelde kaldık, evet otel doğada öyle kendiliğinden oluşmuş :P Hehe neyse sonra kahvaltı faslı falan, otel sahibi geldi, abi dedik reçeller falan ne kadar güzel her şey doğal herhalde, yoooook dedi olur mu, doğal değil bunlar hepsi natürel :) Mal gibi kalmıştık.

wellington

evet natürel de moda oldu :) doğal buluyorum bu durumları :)

Görüş Bildir