Şişe Dibi Gözlük Kullanıyor Olsanız Dahi Bu Basit Yöntemle Gözlüksüz Net Görmek Mümkün!

-

Gözlük kullanmanın en kötü yanı gözlük kullanıyor olmaktır zira miyop bir göze sahipseniz gözlüğünüz olmadığı anda dünya size hiçbir şekilde hitap etmez. Bir de ekstrem durumlar var tabii, ya acil bir yere yetişmemiz gerekiyorsa ve gözlüğümüzü bulamıyorsak? Kısa süreli de olsa gözlük takıyor gibi net görebilmenin basit bir yöntemi var, buyursunlar...

Görmek mucizeye tanık olmaktır, bu yüzden 'gözümüzle görmeden inanmayız'.

Hatta görmediğimiz, deneyimleyemediğimiz bir bilginin gerçekliğinden şüphe ederiz.üç gözlü canavarlara ya da uçan atlara inanmama sebebimiz bu 'şeylerin' algı dünyamız ve yaşadığımız evrende gördüklerimizle uyuşmamalarıdır. Anlayacağınız, görmek mühimdir!

Bu yüzden göz numaramız arttığında doktora koşarız, alternatif tedavi yöntemleri ararız.

Belki hayatımızı direkt etkilemez bu bahsi geçen ufak netlik kayıpları ama algı dünyamız için payı büyüktür.

Peki elimizde olmayan bir durum sebebiyle bu 'netliği' kaybettiysek?

Gözlüğümüz kaybolabilir, kırılabilir ve varsayım bu ya, tam da o an bir yazıyı okumamız gerekir. Mesela gözlüğünüz düştü bin parçaya ayrıldı ve acil yetişmeniz gereken, daha da önemlisi bulmanız gereken bir otobüs var, ne yapmalı? Çözüm bizde.

İşaret dillerinin büyük kısmında 'Tamam' anlamında, tatmin olunduğunu anlatan biçimde elimizi gözümüze yaklaştırıyoruz.

Burada önemli olan elinizle yaptığınız bu sanal gözlükte görme açınızı hayli dar tutmanız. Yani görselde Kevin Spacey tarafından örneklendiği gibi tutarsanız hiçbir anlam ifade etmez, kimisi dünyayı yöneten ailelerden birine selam yolladığınızı bile zannedebilir.

Gereken aralık tam olarak şöyle:

Bu aralıktan baktığınızda dünya dar bir açıdan da olsa eski netliğine kavuşur. Büyük, abartılı detaylara sahip ve böylece algılaması kolay şekilleri netleştirmesinin yanında dikkatli bakmayı gerektiren kimi yazı ve şekillerde de yardımı büyük.

Yöntem ne kadar bulanık görürseniz görün, aynı verimde çalışacak.

İçeriğin sonunda gözlüğünüzü çıkarıp bu yöntemi kullanarak görüşünüzde ortaya çıkacak değişimi denemeniz için bir görsel de bırakıyoruz.

Denemeden önce yöntemin bilimini anlatalım.

Işık, güneş ya da sabit bir kaynaktan yola çıkar, bir objeye çarpar ve son olarak bize ulaşır. Görmenin ilk aşaması bize ulaşan bu ışıkla başlar, retinamızda işlenir ve ışığın yolculuğu tamamlanır.

Görüşümüzdeki netliği ve odaklamayı sağlayan 'lens' objelerden yansıyan ışık dalgalarını belli bir yönde ilerlemeleri için yönlendirir.

Eğer ışık dalgaları lensimizin filtresinden geçmeden yani tek bir noktada süzülmeden direkt olarak korneamıza ulaşsaydı kaynaktan gelen ışık retinamızın bağımsız noktalarına kontrolsüz olarak yansıyacaktı.

Kafalar karışmasın, hepimizin başına sıkça gelen bir örnekle bu durumu açıklayalım.

Özellikle profesyonel kameralarda lens kullanılmazsa görüntüyü odaklamak imkansızdır. Lens her yerde aynı çalışıyor!

Fotoğraf çekerken bulanık bir görüntü oluşması da aynı kontrolsüz ışık sebebiyle oluşur. Cep telefonlarımızda bile yaşanır, bir objeye tıklarız ve bulanıklık giderilebilir yahut kamera birkaç saniye içinde bu bulanıklığı kendisi giderir.

Gözlerimizdeki lens ya da lensler 'bozulduğunda' bizim de gözlük kullanmamız yahut farklı çözümler üretmemiz gerekir.

Bu sorunu geçici olarak çözebilmek için sunduğumuz yöntem de lensin aksine etraftan gelecek ışıkları sınırlandırarak sabit bir noktaya odaklanmaya gözümüzü 'zorlar'. Böylece çevremizi net göremesek de küçük bir noktadan faydalanarak bizden uzakta olsa bile net bir biçimde görebiliriz. Kısa bir süre için de olsa hayat kurtarıcı!

Siz de gözlüğünüzü çıkarın ve ekrandan biraz uzaklaşarak deneyin.

İşe yaradı değil mi?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sud58

gözleriniz açabildiğiniz kadar açın sonra iki elinizle gözlerinizin çinliler gibi iki taraftan çekin çekik olsun yani o zaman da net bir şekilde görebilirsiniz ben bunu beceremedim ama o işe yarıyor ciaöcşaöc

iremsahin

ben bitek bende oluyor sanıyordum sfjhghg

pasaeli

25 yıldır kullanıyorum artık sonradan edindiğim organ gibi oldu gözlük. bir yerde falan unuttuğum olmadı . o dediğiniz anca kavgada yada bir türlü alışamayıp gözüne takmadan kullanmaya çalışanlara anlatın :)

ordekkac

gözünü çizdirmeyi düşünmüyorsun sanırım

pasaeli

yok numara kücük olunca değişmiyor büyük numaraları kücültmek için lazer cizdirme

ordekkac

Küçükten kastınız ne?

pasaeli

1,65 miyop

denizzozturkk

Haha ben bunu biliyordum ki😄😄İleri derece miyop ve balık hafızalıysanız (gözlüğü koyduğun yeri bulamamak) bu gibi onlarcasını bulursunuz. Mesela en çok kullandığım yöntem telefonun kamerasını açıp ordan izlemek hem istediğin kadar büyütebilirsin😉

onur.dnz

ileri derece derken kaç numara

aynenbea

Yani gözlük kadar net değil ama gözlüksüzken işe yarayabilecek bi yöntem

asli.unsal2

Gözümde lens var fark etmiyor :D Gözünüzü kısınca da oluyor

Görüş Bildir