Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Transfer Döneminde Gerçekleşen 17 Futbol Olayı

-
Abone ol

Kimine göre yirmi iki kişinin bir topun peşinden koşması, kimine göre hayat memat meselesi, bir tutku. Dünyada milyonlarca kişiyi peşinden sürükleyen futbolun en önemli olaylarından birisi de transfer dönemidir. Takımların kamp yaptığı, çok fazla gündeme gelemedikleri dönemde milyarlarca doların döndüğü bu büyük sektörün can simidi. Nasıl futbol maçlarının kahramanları oluyorsa bu dönemin de kendine has kahramanları ve olayları oluyor. İşte o olaylar.

1. Duyumcular

Duyumcular transfer döneminin en çok dikkat çeken kişilerindendir. Bu duyumcu bazen bir spor yorumcusu bazen sıradan bir internet kullanıcısı olabilir. Duyumlar genellikle yönetici abilerden, futbolcunun yakın bir dostundan alınır. Transfer dönemini şenlendiren bu kişilerin iddiaları tutmasa da çektikleri ilgiyle günün kahramanı olurlar.

2. Tanıdık Futbolcunun Mahalle Arkadaşı

Tabi dünyada binlerce üst düzey futbolcu olduğu için transfer söylentisi yayarken destekli sallamak şart. Okuyucuya neden-sonuç ilişkisi kurduracak bazı deliller gerekebilir. Bu Türkiye'de oynayan bir futbolcunun mahalleden arkadaşı olabilir, teyze oğlu olabilir. Yeter ki bir bağlantı olsun.

3. Devreye Giren Yönetici

Hiçbir transfer dönemi sorunsuz geçmez. Ancak bu "pürüzleri" düzeltecek biri çıkar. Özel jetiyle futbolcuyu alanlar, karşı takımın yöneticisiyle kanka olanlar transfer işini çözünce günün kahramanı olur.

4. Bir Türlü İkna Olamayan Futbolcu Eşleri

Tipik transfer hikayesidir. Futbolcuyla anlaşılır, tam imzalar atılacak. O da ne? Futbolcunun eşi Türkiye'ye gelmek istememektedir.

5. Futbolcunun Çocukları

Futbolcunun eşi de ikna edildi. Yalnız küçük bir sorun daha var. Futbolcunun çocuğunun eğitimi ne olacak? Böylelikle gazeteci için haber çıkar, okuyucu en ufak detaya kadar okur, sektör çalışır.

6. Taraftarın Sorumluluk Üstlenmesi

Bir transfer için yöneticisinden, teknik ekibine herkes uğraşır. Peki taraftar boş durur mu? Onlar da ellerinden geldiğince futbolcuyu ikna etmeye çalışırlar. Başarılı olduğu durumlar da olur.

7. Alevli Top

Futbolcular, taraftarlar, yöneticiler derken bir ismin varlığı çok dikkat çekmez ama hep gözümüzün önündedir. Transfer mi oldu? Yapıştır alevli topu. Menajerden olumsuz yanıt mı geldi? Yapıştır alevli topu. Ateşli top yıllar geçmesine rağmen her derde devadır. Hiç eskimez, uyandırdığı merak hiçbir zaman silinmez.

8. Görme Kaybına Neden Olan Fotoşop Denemeleri

Basında görsel önemlidir. Bazen bir dedikodunun izleyicinin kafasında oluşması için fotoşopta birkaç usta hareket gerekebilir.

9. Tık Almak İçin Atılan Oltalar

İnsanoğlu merak eden bir varlık. Hele transfer gelecek diye nöbet tutan taraftar daha fazla merak eden bir varlık. Bu merakı da "tık"a çevirmek lazım. Örneğin başlıkta bakıyorsunuz "KARTAL TRANSFERDE BOMBAYI PATLATTI." Transfer bekleyen bir Beşiktaş taraftarı habere tıklıyor ve bakıyor ki Kartalspor genç takımdan oyuncuyu kadrosuna katmış. Futboldan başka sporla alakası olmayan taraftar başlığa bakıyor "FENERBAHÇE'YE 3 FLAŞ İSİM" tıkladığında takımın masa tenisi takımının yaptığı transferleri görüyor. Kısacası oltaya kendisi takılıyor.

10. Bir Fetiş Nesnesi Olarak Futbolcu

Uzun uğraşlar sonucu bir futbolcu transfer ediliyor ama medyadan kurtulabiliyor mu? Hayır. Onu fantezi dolu dünyamızın nesneleri haline getiriyoruz. Padişah gibi giyinen Brezilyalı, arabeskçi pozuyla gül koklayan İsveçli, sünnet çocuğu gibi giydirilmiş Almanla hayal gücünün sınırlarını zorluyoruz.

11. Yeni Yenge

Önceki maddelerde hem yöneticilere, hem taraftara çektiren, pürüz çıkaran bir karakter vardı. "Madem bizi bu kadar uğraştırdı neden etinden, sütünden faydalanmayalım?" Buluyoruz "yengenin" fotoğraflarını çakıyoruz foto galerileri. Böylece futbola olan ilgi de artıyor.

12. Yolu Gözlenen Uçak

Eşler ikna edildi, çocuklar okula kaydedildi. Futbolcu neyle gelecek? Uçakla. Uçak da bu kutlu olaya vesile olduğu için transferin en önemli araçlarından biridir.

13. Yeni Transfere Zorla Atkı Giydiren Taraftar

Uçak gelince taraftarın boşta durması beklenemez. Binlerce kişi havaalanına toplanır. Tezahüratlar, coşku, sevgi gösterisi derken aniden o kişi ortaya çıkar. Sanki futbolcu geldiği takımı bilmiyormuş gibi arkadan dolaşıp atkı takan taraftar.

14. Büyük Bir Camiaya Geldiğinin Farkına Varan Futbolcu

Bu kadar gaza gelinen bir ortamda futbolcudan da sakin demeç beklenemez.

*BÜYÜK BİR CAMİAYA GELDİĞİMİN FARKINDAYIM

*X SPOR'A GOL ATARAK GERÇEK Y SPORLU OLACAĞIM

*BURAYA ŞAMPİYONLUKLAR YAŞAMAYA GELDİM

*BURASI BENİM EVİM GİBİ

*TARAFTAR VE ORTAM FANTASTİK (Fantastik kelimesini sadece yabancı futbolcular kullanır.)

15. Beyin Yakan Kelime Oyunları

Taraftar, yönetici, futbolcu herkes şovunu yaparken medyadan elini kolunu bağlayıp oturmasını bekleyemezsiniz. Bazen dilin esnekliğini kullanmak gerekebilir.

16. Bitmek Bilmeyen Genellemeler

Bir futbolcu gelecek diyelim. Brezilyalıysa sambacı, Arjantinliyse Tangocu, Almansa Panzer'dir. Brezilyalı bir futbolcu kolbastı da oynasa sambacıdır. O futbolcu hayatında dans etmemiş veya birini ezmemiş olabilir ama olsun. Bir teknik direktör ise Avrupalı ve yaşlıysa kesinlikle kurttur. Belki tanıdıklarına sorsanız naif, saf bir adamdır ama hiçbiri bizim genellemelerimizin önüne geçemez. Hem Avrupalısın, hem yaşlısın kurt olacaksın.

17. Ben Demiyorum Yabancı Basın Diyor

Masa başı haberciliğinin ayarı kaçınca gazetelerimiz yabancı gazeteleri referans göstermeye başlar. "Hacı, ben demiyorum İtalyan diyor."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sefacan-gokmen

8. yanlış yazılmış

uchiha-mert

Kocaelispor <3

Gizli Kullanıcı

skib bıraktı ahahahhahah

roronoa

zaten her sezon bir ronaldinho geliyor istanbula :)

Gizli Kullanıcı

valla çok doğru tespitler #15 güldürdü :)

Görüş Bildir