Görüş Bildir
Haberler
Rusya'da Muhalif Lidere Üç Buçuk Yıl Hapis Cezası

Rusya'da Muhalif Lidere Üç Buçuk Yıl Hapis Cezası

Onedio Medya
30.12.2014 - 11:41 Son Güncelleme: 30.12.2014 - 13:48
İçeriğin Devamı Aşağıda

Rusya'da, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik sert eleştirileriyle bilinen muhalif lider Aleksey Navalni, hakkında açılan yolsuzluk davasında hakim tarafından suçlu bulundu ve üç buçuk yıl hapse mahkum edildi. Cezası askıya alınan Navalni, 'İddialar uydurmaca. Amaçları siyasi etkinliğimi bitirmek' dedi.

Mahkeme, Navalni'nin hissedarı olduğu iki şirkette yolsuzluk yaptığına ve şirketin kasasını boşaltarak 30 milyon rubleyi, yani yaklaşık 518 bin doları zimmetine geçirdiğine hükmetti.

Cezası askıya alınan Navalni, aynı suçu bir kez daha işlemesi durumunda hapse girecek. Yargıcın uygun gördüğü bir sürenin ardından suçun tekrarlanmadığına kanaat getirmesi durumunda ise cezayı iptal etme yetkisi var.

Aynı davada yargılanan Navalni'nin kardeşi Oleg Navalni de üç buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı ve demir parmaklıklar ardında yatacak.

Davada kararın gelecek ay verilmesi bekleniyordu. Ancak Navalni'yi destekleyenlerin 15 Ocak'ta büyük bir protesto gösterisi düzenlemeye hazırlanmaları nedeniyle karar duruşması erkene çekilmişti.

Navalni, 2011 yılında Putin karşıtı sokak gösterilerinde ön saflarda yer almış ve gösterileri organize edenlere liderlik etmişti.

Aleksey Navalni, hapse mahkum edildiği yolsuzluk davasının dışında bir dizi başka suçlama karşısında da kendisini mahkeme salonlarında savunuyor.

Navalni, daha önce de bir kereste firmasının kasasından usülsüz biçimde 276 bin dolar almakla suçlanmış ve beş yıl ev hapsine mahkum edilmişti.

Navalni'nin davasını takip eden BBC Moskova muhabiri Steve Rosenberg, son duruşmada kararın açıklanmasından sonra muhalif liderin hakime seslendiğini ve 'Beni neden hapse atıyorsun? Daha ağır cezaya çarptırmak için mi?' diye sorduğunu aktardı.

Navalni'yi destekleyenler sosyal medyada bu akşam TSİ 21.00'de başkent Moskova'da bir protesto yürüyüşü düzenlenmesi için çağrılar yapıyor.

BBC Türkçe

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın