Psikolojimiz Bozuluyor! Yaz Saati Uygulaması ve Sabah Karanlığına İsyanlarını Hiç Çekinmeden Dile Getiren Kişiler

2.5bPAYLAŞIM

Pandemiyle de birleşince bu karanlık iyiden iyiye sinirlerimizi bozmaya başladı...

2 Ekim 2018 günü Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla gün ışığından daha fazla yararlanabilmek için kalıcı yaz saati uygulamasına geçildi.

Tasarruf amacıyla yapılan bu kalıcı uygulama başlangıcından bu yana herkesi isyan ettirdi çünkü hava bir türlü aydınlanmıyor. Sabahın erken saatlerinde uyanarak işine giden insanlar karanlıkta sokaklara düşüyor. Üstelik kış şartlarında buzlanmayla birlikte işler giderek zorlaşıyor.

"Bu uygulama ile 540 milyon ila 800 milyon liralık bir tasarruf sağladık. Bu, işin ekonomik boyutu."

2015-2018 yılları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kabinede görev alan Berat Albayrak'ın en bilinen icraatlarından olan yaz uygulamasıyla ilgili sözleri çok tartışılmıştı: "Bu uygulama ile 540 milyon ila 800 milyon liralık bir tasarruf sağladık. Bu, işin ekonomik boyutu. Sosyal boyutu, etkisel boyutu var bu işin. En önemli eleştirinin geldiği, çocuklarımızla ilgili husustu ve okulların saatleriyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığımızla konuştuk, batı illerindeki okulların başlama saatini bir saat kaydırdık."

Geçtiğimiz haftalarda Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan da istifa etmesiyle birlikte yaz saati uygulaması ve sabahın kör karanlığı yeniden gündeme geldi ve insanlar sosyal medya hesaplarından isyanlarını dile getirdiler. 

İşte o paylaşımlar...

1. 👇

twitter.com

2. 👇

twitter.com

3. 👇

twitter.com

4. 👇

twitter.com

5. 👇

twitter.com

6. 👇

twitter.com

7. 👇

twitter.com

8. 👇

twitter.com

9. 👇

twitter.com

10. 👇

twitter.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rekreasyonist

Bunların tasarruf dediği şey elektrik vergisinden olsa gerek. Geçen yıla göre yüzde 32 arttı malum.

yasinsil

Herkes şikayetçi ama kimse sesini çıkarmıyor. Twitter'da gündem yapsak en azından ?

Gizli Kullanıcı

öyle demeyin en azından zaman kavramı olarak ab'den ilerideyiz buda bir ilerleme kıskananlar çatlasın hahayt.

artankara

Biri bu yaz saati uygulaması zaten "milletvekilleri müdürler neyin karanlıkta kalkmasın diye yapılıyormuş" demişti "e şimdi öğrenciler işçiler de karanlıkta kalkmıyor mu?" diyince boş boş bakmıştı buna bile saçma sapan bir bahane uydurmuşlar.Gelelim tasarruf kısmına "yaz saati uygulaması elektrik tasarrufu sağlamak bir yana, elektrik tüketiminin %6,3 artmasına sebebiyet verdi. Haberde Kasım 2015 - Mart 2016 döneminde 111.9 milyar kilovat saat olan Türkiye’nin toplam elektrik tüketimi Kasım 2016 - Mart 2017 döneminde 119 milyar kilovat saate yükseldiği bilgisine yer veriliyor." Tasarruf değil zarar var.

bookworm

Herkesten özür dileyerek şunu belirteyim ki bu uygulama benim çok işime yarıyor. Yurt dışında yaşıyorum ve Türkiye ile saat farkı 2 oldu :D Bu sayede gereksiz telefon görüşmelerinden, anlamsız hesap vermelerden vs. kurtuldum. Akşam 9-10 olduğu zaman kendime zaman ayırabiliyor kafama göre yaşıyorum, bencilliğin doruklarındayım, tutamıyorum kendimi.

Görüş Bildir