Papa: 'Paris'te Yaşananlar Üçüncü Dünya Savaşı'nın Bir Parçası'

 > -

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Paris'teki terör saldırılarını sert şekilde kınayarak, "Dünyanın şu anda yaşadığı, bu olanlar da üçüncü dünya savaşının bir parçasıdır" dedi.

Paris'te IŞİD tarafından üstlenilen terör saldırılarının ardından Katolik aleminin merkezi Vatikan'da ve çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Meydanı çevresinde devriye gezen polis ve jandarma ekiplerinin sayısı iki katına çıkarıldı.

Katolik yayın kuruluşlarından TV2000’e telefonla bağlanan ruhani lider, saldırı haberlerini aldıktan sonraki hislerini, “Sarsıldım ve acı duydum” diye ifade etti.

“Anlayamıyorum, böyle şeyler, anlaşılması zor şeyler. Bu eylemler insanlık dışı. Bu nedenle sarsıldım ve acı duydum” diye sözlerini sürdüren Papa, “Onlar için dua ediyorum. Çok sevdiğim Fransız halkına yakınlığımı ifade ediyorum. Kurbanlara ve ailelerine yakınım ve onlar için dua ediyorum” diye konuştu.

Sunucunun, “Birçok defa, parçalı 3’üncü Dünya Savaşı yaşandığını söylediniz” hatırlatması üzerine Papa, “Bu da bir parçası”  dedi.

Bu saldırılara hiçbir şekilde bahane bulunamayacağını ekleyen Papa, sunucunun “Özellikle dini bir bahane bulunamaz” sözlerine; “Hayır, din insani bir şeydir, bu ise insani değildir. Bu nedenle tüm acı çekenlere ve Fransa halkına yakınlığımı sunuyorum ve onları çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

Papa, Paris Başpiskoposu Kardinal André Vingt-Trois’e gönderdiği telgrafta da, güçlü bir şekilde söz konusu saldırıları kınadığını belirtti. 

DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir