Osmanlıca'dan Türkçe'ye Geçmek Halkı Cahil Bıraktı, Tarihle Bağımızı Kopardı Diyenlere Ufak Bir Tarih Dersi!

2.9bPAYLAŞIM

Dil Devrimi tarihle bağlarımızı koparmak için gerçekleşen bir komplo diye düşünenleri tarihin gerçekleriyle aydınlatmak şart.

Söz konusu Osmanlı Türkçesi ve modern Türkçe tartışması olduğunda Dil Devrimi'nin geçmişle bağları koparmak için yapıldığı söylenir durur.

ilimcephesi.com

Batı menediyetini, ilerleyen dünyayı yakalamak için yapılan bu devrim neden eleştirilir? Genelde latin alfabesine geçildiği ve dilde sadeleşmeye gidildiği için insanların bilinçli olarak cahilleştirildiği, üstüne üstlük tarihin unutturulmaya çalışıldığı bir devrim olduğundan bahsederler.

Mustafa Kemal Atatürk'ün bu konudaki yaklaşımı ise açıktır.

"Milleti bilgisizlikten kurtarmak için kendi diline uymayan Arap harflerini bırakıp Lâtin esasından Türk harflerini kabul etmekten başka çare yoktur." der. Hem toplumun büyük bir kısmının habersiz olduğu bilgilerin yayılması hem de öğrenmenin kolaylaşması için bu değişim gereklidir.

Bu konudaki tartışmalar çoğunlukla yüzeysel, tarih araştırmalarıyla kopuk olduğu için eleştiriler de sürüp gidiyor.

Farklı bir bakış açısı yaratmak ve işin aslını, lise tarih kitaplarındaki yüzeysel bilgilerin ötesine taşımak şart. Ortada bir tarihi unutturma çabası olduğunu düşünenlere, tarih araştırmacısı Ömer Faruk Topal'ın birkaç sözü var. Twitter hesabında yaptığı paylaşıma kulak verelim.

Önce imparatorlukların kültür yapısına dair bilmemiz gerekenleri not ederek başlayalım.

Buraya kadar tamam. Peki, Osmanlıca ve modern Türkçe tartışmalarında durum ne?

Sözün özü, Dil Devrimi'nin komplo teorilerine konu olacak biçimde tarihle bağları koparmayla yahut kültürü unutturmaya çalışmayla bir alakası bile yok. Tarihin gerçekleri böyle.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

illa kendi alfabemiz diyorsanız latin alfabesi değil göktürk alfabesine geçin latin alfabesi de bizim değil sonuçta

hllcbn

Kendisi gibi düşünmeyene cahil diyenlere söyleyecek birşeyim yok. Lakin ben şunu bilirim. Osmanlı Cumhuriyetin alt yapısını oluşturmuştur. Cumhuriyetin kurulması için savaşan can veren bütün şehitler Osmanlı'nın vatandaşı evladıydı. İki devlet de bizim, ikisini de seviyorum. Harf devriminde karşı olduğum şey, Osmanlı'nın bırakmış olduğu arşivi bugün okuyamıyoruz. Okuyamadığımız için bilmiyoruz. Tarihten, tarihimizden koptuk. Bugün arşivleri, İngilizi, Almanı, Japonu bizden daha iyi okuyor çünkü bize Osmanlı öcü gibi gösterildi ve buradaki bazı cahil arkadaşların da dediği gibi Osmanlıca Arapların işi gibi gösterildi. Anlayana sivri sinek saz, anlamayana sazı soksan da az. Saygılarımla.

hllcbn

Kendi düşünceni aklamaya çalışma, Osmanlı'nın son dönemleri iyi değildi evet ama kimse tarihine bizimkiler kadar ihanet etmedi. Tarihi insanların kafasından silmedi.

ne-derler-bilirsin

cahiller ve arap dölleri kuduruyo harf devriminden beri. çok şükür Ata'ma.

afetiazam

Bu haberden bağımsız olarak; akp'nin gençlik kolları toplantılarında sürekli Osmanlı'dan bahsedilip Atatürk'ün yaptığı yeniliklerin kendilerini ve ecdadlarını çok üzdüğünden bahsediliyordu. (Kaynak çok yakın tanıdığım birisi, yıl gezi dönemleri zamanı) Birinin en ufak ama buna yönelik yapıldığını düşünüyorum,bence iyi bir atılım' gibi yorumu koldan atılmasına sebep oluyordu.. Şimdi nasıl bilemem. Her şeyi geçtim. Önce ortak dil olarak kullanılan dili,İngilizceyi, bu ülkeyi temsil eden rte öğrensin; ondan sonra gelişim gösterelim. Hodri meydan.

mahirrihamahirriha

Japonya, Çin, Rusya; bu ülkeler güçlü ülkeler değil mi? Demek ki latin harflerine geçmek o kadar önemli değilmiş. "Milleti bilgisizlikten kurtarmak için kendi diline uymayan Arap harflerini bırakıp Lâtin esasından Türk harflerini kabul etmekten başka çare yoktur." Atatürk bu lafı söylemişse eğer her türlü tartışırım. Yahu gidin bakın, tıp ilminde kim önde ve hangi harflerle yazmış, ibni sina'sı, farabi, harezmi, ömer hayyam, biruni, eserlerini hangi dilde yazmış. Madem dil devrimi yapılacak Göktürk harflerini kullanmalıydık.

Görüş Bildir