Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osman Balcıgil Yazio: Hermes Neden Üç Kere Kutsaldır?

61PAYLAŞIM
Yazio Banner

Antik Mısır üzerine çalışanlar “Hermes” kelimesine isim, ilah, yaşamış bir bilge ve bir rahip sınıfının adı olarak rastladıklarını söylüyorlar.

Bir Antik Yunan tanrısı sayılan Hermes’in Antik Mısır ilahı Thoth ile aynı olduğu da ileriye sürülen tezler arasında.

Eski Mısır medeniyetini zorlayarak “batık kıta fantezileri”ne bağlamaya çalışanlar, Hermes’in, Atlantis’in batmasından sonra Mısır’a gelen Osiris’in devamı olduğunda ısrarcılar. Yaptıkları hesaplara göre de Hermes ya da öteki adıyla Thoth, Osiris’ten altı bin yıl kadar sonra yaşamış.

Hermes’i üç kere kutsal kılan onun aynı zamanda kral, büyük rahip ve din kurucusu olması. Bu nedenle kendisine “Trimagistus” sıfatı yakıştırılıyor.

Albert Champdor’un British Museum’da bulunan Ani, Nunefer, Anhai papirüslerine dayandırarak yazdığı “Eski Mısır’ın Ölüler Kitabı”nda Hermes’in adı şöyle geçiyor:

“Firavunların çifte krallığında bir süre kalarak yalnız inisiyelerin katılabileceği seremonilere kabul edilenlerden Democrit, Mısırlılar arasında on üç yıl kalan Platon, Cnide’li astronom Eudoxe, Mısır’ın Hermesçi literatürünü ana diline çeviren Hermes Trimegiste…”

Hermes Kur’an da da İdris adıyla iki kere zikrediliyor. İlk geçtiği yer Meryem Suresi, 56 ve 57 ayetler:

“Kitapta İdris’i de an, çünkü o çok sadık bir peygamberdi. Biz onu yüce bir makama yükselttik.”

Öteki geçtiği yer ise Enbiya Suresi 85 ve 86. ayetler:

“İsmail’i, İdris’i, Zülkifl’i de hatırla. Bunların hepsi sabredenlerdendi. Onları rahmetimize kabul ettik. Onlar hakikaten iyi kimselerdi.”

Eski Yunan’daki adıyla Hermes, Eski Mısır’daki adıyla Thoth, İslam’daki ismiyle hepimizin tanıdığı İdris Peygamber öteki kutsal kitaplarda da yer
alıyor.

Başka isimleri de var Hermes Trimagistus’un. Batı dillerinde Enoch ve Heoch olarak zikrediliyor, İbranice Hanok oluyor.

Tevrat’ta altmış beş yaşında Metuşelah’ın babası olduğu, sonra üç yüz yıl daha yaşadığı söyleniyor. Son derece övücü biçimde, üç yüz atmış beş yaşındayken, Allah’la birlikte yürüdüğünden söz ediliyor.

Kutsal metinlerden, ölüm acısı duymadan cennete giren dokuz sadık insandan biri olduğunu da öğreniyoruz.

Hakkındaki söylencelerin çokluğu ve nitelikleri Hazreti İdris’i kutsal kitapların olduğu gibi ezoterizmin de konusu haline getiriyor.

Üç kere bilge olan Hermes’e en çok Yunan kaynaklarında ve bu kaynaklardan Latinceye yapılan çevirilerde rastlanıyor. 1471’de Latince ve 1554’de Yunanca basılan kitaplarda, onun beş bin yıl önce yaşadığı ve bir terzi olduğu söyleniyor.

Öğrencilerinin en parlaklarından biri olan Yunanlı Askelopis hocası üç kere kutsal Hermes’in şu sözlerini aktarıyor:

“Ruhları ölümsüzlüğe götüren, dünya sınavında iradelerini kullanarak ve acı çekerek elde ettikleri aydınlık bilinçtir. Bu bilince kavuşabilmek için yükselmeyi istemek yeter. Yükselen ruh, aydınlık bilinci sayesinde tüm güzellik, tüm güç, tüm akıl olacaktır ki işte bu, ölümsüzlüktür. Her akıl bu gerçeği kavrayamaz. Büyük sırrı gönlümüzde saklayarak eylemlerimizle söylemeliyiz. Bilim gücümüz, inanç kılıcımız, sükût kalkanımız olsun.
Ufaklıklar –ki büyük çoğunluktur- ya aptal ya da kötüdürler. Aptalsalar bu gerçek karşısında yarım akıllarını büsbütün yitirirler, kötüyseler bu gerçeği
kötüye kullanarak büsbütün kötülük ederler. Gerçeği gizlemekten başka çıkar bir yol yoktur. Bilmek, bulmak susmak gerek.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semboliksizofrenik

Çok pahalı bir çanta değil mi o🤪

Görüş Bildir