Ölen İşçilerin Ailelerine 'Ölüm Geliri' 1000 TL

185PAYLAŞIM

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkan Yardımcısı Mustafa Kuruca, Soma’daki kömür madeninde çıkan yangında hayatını kaybeden madencilerin eş ve çocuklarına ölüm geliri olarak 1000 liraya yakın aylık bağlanacağını bildirdi.

Kuruca, Sosyal Güvenlik Haftası dolayısıyla düzenlenen, “Çocuk ve Sosyal Güvenlik” konulu panelin öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. SGK Başkanı Yadigar Gökalp İlhan’ın Soma’ya hareket ettiğini belirten Kuruca, “Bu iş kazası olayıdır. Hayatını kaybedenlerin eş ve çocuklarına ölüm geliri olarak bin liraya yakın aylık bağlanacak” diye konuştu.

18 yaş soruşturması

Madende 18 yaşından küçük bir işçinin de ölü olarak çıkarıldığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Kuruca, İş Kanuna göre 18 yaşın altındaki erkeklerin ve her yaştaki kadınların yer altı ve su altı işlerinde çalıştırılmasının, yasak olduğuna dikkati çekerek, bu iddiayla ilgili soruşturma başlatılacağını bildirdi.

Sigortaları yapıldı mı?

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.’de, tüm işçilerin sigortalı olduğu, hiçbir şekilde kayıt dışı veya yasada öngörülen yaş sınırının altında çalışan bulunmadığı bildirildi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada “Tüm çalışanlarımızın bordromuzda ve gerçek ücretleriyle istihdam edildiğini, tamamının sendikalı olduğunu, devam eden iddialara karşın altını çizerek belirtmek isteriz” ifadesine yer verildi.

Milliyet

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir