Müslüman Mehmet, Yahudi Jacob Kestiriyor da 1 Ocak'ı Sünnet Günü Olarak Kutlayan Hristiyan Hans Neden Kestirmiyor?

869PAYLAŞIM

Sanırım herkes neyin kesildiğini anlamıştır efendim, o halde içeriğimize geçelim.

Aslında dostlar sünnetin tarihi o kadar eski ki onlarca medeniyette, halkta uygulanmış, uygulanıyor...

Sünnet ile ilgili ilk kayıt MÖ 2400 yıllarına dayanır. Eski Mısır'da din adamı ve yönetici sınıfın ergenlik ritüeli şeklinde uyguladığı sünnet muhtemelen buradan Mısır civarında yaşayan Orta Doğu (Samîler) ve diğer topluluklara geçer.

Ünlü tarihçi Herodot'a göre ise sünnet Mısırlılar'ın yanı sıra Etiyopya, Fenike, Suriye gibi toplumlarda da görülür.

Bu arada dostlar başlığa mesela "Epiküros" u da ekleyebiliriz çünkü Grek kültüründe bedenin mükemmel yapısını bozucu olarak görülen sünnet Helenistik ve Roma dönemlerinde (Yaklaşık MÖ 4 - MS 4) yasaklanır!

Yahudi inancına göre sünnet ilk defa İbrahim Peygamber'e hem de 99 yaşındayken Tanrı tarafından emredilir.

Tevrat'ta anlatılana göre İbrahim peygamber emri alır almaz kendisi, 13 yaşındaki oğlu İsmail ve evdeki bütün diğer erkekler sünnet olur. Daha sonra doğan oğlu İshak'ı da aynı emrin gereği olarak 8 günlükken sünnet eder. Ve sünnet, Musa şeriatına yerleşir.

İslam'da ise sünnet, İbrahim Peygamber'in emrine göre uygulanmaya devam eden bir ritüel olur.

Ayrıca Muhammed Peygamber'in hadislerinde fıtrat gereği yapılan işler arasında sayılan sünnet örneğin İslamiyet'e girmek isteyen biri için zorunludur. Rivayete göre Muhammed Peygamber ya sünnetli doğmuştur ya da 7 günlükken dedesi Abdülmuttalib tarafından sünnet edilmiştir.

Gelelim Hristiyanlığa... İnciller sünnetin önemli bir Yahudi adeti olduğunu ve İsa Peygamber'in buna uygun olarak 8 günlükken sünnet edildiğini yazar.

Ancak Pavlus Yeni Ahit'te sünneti fiziki bir uygulama olmaktan çıkartır ve manevi bir durum (kalbin sünneti) olarak tanımlar. Buna bağlı olarak da Yahudi soyundan gelmeyen Hristiyanların sünnet edilmesine şiddetle karşı çıkar.

Bu doğrultuda Kudüs'te MS 50'de toplanan ilk konsilde sünnet yasaklanmaz ancak...

Kiliseye dahil olmak isteyen Paganlar için bir ön şart olmadığı kabul edilir. Yani sünnet Hristiyan kimliğinin bir belirleyicisi olmaktan çıkarılır ve bunun yerine vaftiz uygulaması konur.

Ancak buna rağmen Yahudi şeriatına sadık kalan ilk Yahudi-Hristiyan topluluklar arasında sünnet uygulaması devam eder.

Hatta Orta Çağ'da, gizli bir yerde muhafaza edildiğine inanılan İsa'nın sünnet derisine büyük önem verilirken -yılbaşı olarak kutlanan- 1 Ocak'ın Doğu ve Batı kiliselerinde İsa Peygamber'in sünnet edildiği gün olarak kutsanması ve kutlanması söz konusudur.

1442 yılında ise reform karşıtı Papa Eugenius IV tarafından sünnet Hristiyanlar için resmen yasaklanır.

Çünkü sünnetin Yahudilerle bağlantısı sebebiyle Katolik dünyası için olumsuz bir içeriğe sahip olduğun düşünülür. Günümüzde ise Mısır, Etiyopya ve Eritre'deki Ortodoks Hristiyanların yanı sıra bazı Afrika kiliselerinde sünnet uygulanmaya devam etmektedir.

Belki biliyorsunuz belki içeriği okurken merak ettiniz: Peki eski Türklerde durum nedir?

İslamiyet'ten önceki Türk toplumlarında dostlar hiçbir kayıtta sünnet uygulamasına rastlanılmıyor. Görünen o ki sünnet, Türklerde, Arap ve İslam kültürünün kabulünün dini bir kimlik olarak dayatılması sonucunda tarihselliğine bakılmadan yalnızca bir ritüel olarak benimsenmesiyle sonuçlanır.

Not: Arap toplumlarında hala devam eden kadın sünnetine Türk toplumunun hiçbir çağında rastlanılmaması ayrıca bir araştırma konusudur.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Amerikan Sineması Sözümüz Size: Gelin Biraz da Özbeöz Kahramanımız Keloğlan'ı Konuşalım! - onedio.com
Amerikan Sineması Sözümüz Size: Gelin Biraz da Özbeöz Kahramanımız Keloğlan'ı Konuşalım! - onedio.com
İlginç İddia: Müslümanların Kutsal Şehri Mekke Değil de Hiç Tahmin Etmediğimiz Bir Yer Olabilir mi? - onedio.com
İlginç İddia: Müslümanların Kutsal Şehri Mekke Değil de Hiç Tahmin Etmediğimiz Bir Yer Olabilir mi? - onedio.com
Antik Filozof Epiküros'tan Mutluluk Reçetesi: Tanrı'dan Korkmayı Bırakın, Dost Edinmeye Bakın! - onedio.com
Antik Filozof Epiküros'tan Mutluluk Reçetesi: Tanrı'dan Korkmayı Bırakın, Dost Edinmeye Bakın! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efenditoranaga

Belki de vitamini kabuğundadır

oneydiyo

Kalbin sünneti mi, yok ebenin amı.

lysandrablack

sizi bilemem ama ileride çocuğum olursa kesinlikle sünnet ettirmem. Kendisi sünnet olmak isterse on sekizinden sonra olabilir.Onun vücudunda kalıcı bir değişiklik yapılacaksa onun onayı gerekir.Ayrıca yapılan bir araştırmaya göre çocuklarda travma oluşturuyormuş.

marine-offizier

Güzel içerik, Böyle gelin işte

viyol10sel

Dünyada bu konuda araştırmalar var, neden ortadoğuda ve genelde Müslümanlarda sapıklık sübyancılık yaygın diye yapılan araştırmalarda sünnet etkisi de tartışılıyor. kabuksuz cinsel organın daha kolay tahrik olduğu 7 24 seks düşündüğü daima tetikte olduğu bile söyleniyor, ben yazıyı okuyalı yillar oldu birileri bulup link atabilir, 30 35 yaşından sonra sünnet olanlara sormak lazım hangi durumda insan daha çok tahrik oluyor belki bununla ilgili de bir araştırma vardir. çocuklara sünnet yasaklanmali zaten ama daha ensar vakfinda ve diger cemaatlerde cocuklara kadınlara yapilan tecavüzleri tacizleri bile örten akpliler mhpliler varken bu iş zor

huseyin-onal1

gene akp nin mhp nin şeyine oturmadan rahat edemediniz chp nin yaptığı sapıklıklar arşıalaya çıktı hala başkalarını suçlayın.

samoa-tiger

Ne sapıklık yapmış CHP de CHPliler de? Cemaat evlerinde, cemaat yurtlarında çocukları mı bademlemiş? Milletvekili evinde hizmetçisine tecavüz edip duyulmasın diye öldürüp intihar süsü mü vermiş? Gün yüzüne çıkan tacizlere tecavüzlere sırf kendisine destek olan cemaatler işin içinde diye bir kereden bir şey olmaz mı demiş? Hoşlarına giden hanımlara "muta" nikahları kıyıp cinsel ilişki yaşayıp muta nikahı kıydın zina olmadı mı demiş? Camide rakı masası kurup dansöz oynatan imam mı yetiştirmiş? Sorulacak daha çok soru var da karakter yeterli değil. Hem harf karakteri hem de müslüman geçinip islamiyeti kullananların karakteri yetersiz.

viyol10sel

Samoa Tiger bunlar eğer sapıklığı yapan akpliyse kendilerindense her şeyi normal sayacak tipler, 20 yıldır bir tane olaya ses çıkarmadılar şimdi bir tane chp olayı yakaladılar üstüne üstüne gidiyorlar ulan trilyon tane olay oldu akpliler yaptı gerçek müslüman olsanız birisine bari itiraz ederdiniz... akpli chpli fark etmez taciz tecavüz varsa hepsi cezasını çekmeli tayyibin ensar vakfında diğer tüm cemaatlerde olanları görmezden gelen ak fetöcüler şimdi taciz tecavüz sorgular olmuş... hass...tirin orijinal sübyancı sapıklar

soyledim-gitti

Benim hatırladığım kadarıyla, sünnet cinsel hassasiyeti azaltıyor. Çünkü hassas bölge sürekli dış ortama mağruz kaldığından "kabalaşıyor". Hatta erken boşalma sorunu olanlara sünnet öneriliyordu bazı batı ülkelerinde diye hatırlıyorum. Her durumda bunun sapıklı veya sübyancılıkla eşleştirilmesi doğru değil. Biz de sünnetliyiz çok şükür ama hiç öyle taraklarda bezimiz yok. Bu insanın inancında değil kafasında olan bir şey. Dolayısıyla inancı ne olursa olsun inancını kafasındakine uydurmaya çalışıyor bir şekilde.

Görüş Bildir