Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milyar Dolarların Tasarrufuyla Tarımda Dışa Bağlılığımızı Azaltıp Verimi Artıracak 'Yerli Bakteri' Geliştirildi!

540PAYLAŞIM

Değişen dünyaya uyum sağlayabilmek için daha iyi makineler ya da daha hızlı çalışan sistemler üretmek yeterli değil, geleneksel olan kaynaklarda da atılımlar gerekiyor. İşte bu bilincin yansıması olarak başarılı bir çalışmanın ardından Erciyes Üniversitesi'nde milyar dolarların israfını önleyip tarımsal verimi artırmak için bir bakteri üretildi.

Şeker pancarı köklerinden izole edilerek üretilen bakteri kimyasal gübre kullanımını azaltacak.

Çalışmanın ortaya çıkışı tarımda diğer ülkelerin iyileştirmelere nasıl gittiğinin araştırmasıyla başladı. Öyle ki her ülke verimliliğini artırmak için farklı çözümler üretiyor ve bunun sebebi de toprak yapısı, iklim koşullarının ülkeden ülkeye değişiklik göstermesi.

Onlarca ülke özelinde yapılan analizlerin sonunda nelere ulaşıldığı sorusu için projenin yürütücüsü Aziz Şatana'ya kulak veriyoruz.

Orta Anadolu'da pancar köklerinden bakteriler toplayıp bunları izole ettik, hala da devam ediyoruz. Bakterilerin genetik analizlerini yaparak isimlerini koyduk. Bakterilerimizin önemli özelliği bu topraklardan elde edilmeleri. Bakterilerin yaşam alanı bu topraklar olunca tekrar onları kullanmak daha kolay oluyor. Bakteriler izole edilip isimleri konulunca bunları düşük sıcaklıkta saklıyoruz.

''Daha sonra bunları ticarileştirmek için bazı özel işlemlerden geçiriyoruz. Bu işlemler sonucunda şu anda Türkiye piyasasında bulunmayan 5 milimetrelik şişelerde bir bakteri ürün haline getiriyoruz.''

Yetenekli ve yerli bakterilerin üretilmesi Şatana'nın anlatımıyla işte böyle başladı. Şimdilerde test amaçlı olarak bu bakterileri şeker pancarı köklerinde kullanıldı, sonuç ise etkileyici. Üretilen bakteriler Türkiye içerisinde izole edildiği için hızlıca adapte olarak kullanılmakta olanlardan neredeyse 100 kat daha etkili.

Yapılan test sonucunu matematiksel olarak açıklayacak olursak, verimde yüzde yirmi ve ortaya çıkan şeker oranında da yüzde iki artış ölçüldü.

Bu artışların anlamını bilmeyenler için, şeker miktarında yüzde 1 artış, Türkiye özelinde 50-60 milyon liralık bir katma değere eşit. Bu artışın yanında yılda 5 milyar dolardan fazla gübreye bütçe ayrıldığını not edecek olursak oluşacak değer, gübre kullanımının yarıya indiği durumda milyon liradan bir anda milyarlarca liraya yükselecek.

Peki bu mekanizma, yani tohumdan başlayarak içecek ve yiyeceklerimizde kullandığımız şekere giden yolda ne gibi değişiklikler olacak?

www.freshdesignpedia.com

Yetişme aşamasındaki maliyetten bahsetmiştik, hiç de azımsanmayacak bir kaynağın gübrenin ham maddesine aktarıldığını gördük. Bu ham madde halindeki gübre gerekli işlemlerle tarımda uygulanabilir hale getiriliyor ve çiftçiye sunuluyor.

Proje nihayete erdiğinde gübre yerine bu bakteriler çalışmaya başlayacak ve yaygınlaşması halinde şeker üretiminde maliyetler düşecek.

Bakterilerin isimleri net olmasa da çalışma prensiplerini biraz basitleştirerek doğadaki elementleri işleyip dönüştürdüklerini ve özünde yönlendirme sonucunda kendileri için çalıştıklarını söyleyebiliriz.

Tabii onlar kendileri için çalışırken sağladıkları fayda paha biçilemez!

Proje için beklenen TÜBİTAK desteği sağlandığında sadece maliyetlerde azalma değil kimyasal gübrenin yarattığı kirliliklerin de önüne geçilebilecek.

Hiçbir atık üretmeyen ve fayda sağlayan bir yenilikten bahsediyoruz. Ülkece kendi icadımız sayabileceğimiz bir bakteriyle daha fazla üretip dışa bağlılığımızı azaltabileceğiz. 

Araştırma ekibini tebrik ediyoruz, uygulanacağı günü ve sağlayacağı faydaları merakla bekliyoruz!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
thanos

yakında gider bu adam muhtemelen hollandaya

eski_id

İsim önerisi olarak ta, cehaletus mutlulukus ya da akpforever

eski_id

Hiç bir başarının cezasız kalmadığı ülkemde, bilim insanlarını kutlar, kendilerine dikkat etmelerini salık veririm..

erlik

Ekecek toprak bulursak

mustafa-ozturk60

desenize AKP daha fazla kar edecek bundan sonra

Görüş Bildir