Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Memelerimizin Neden Birbirinden Farklı Olduğunu Hiç Düşündünüz mü?

257PAYLAŞIM

Neredeyse bütün kadınlar memelerinden birinin diğerinden daha küçük ya da farklı olduğundan şikayet eder. Hatta bunun için bıçak altına yatanlar bile var. Peki bu farklılığın sebebi ne? 

Bütün kadınların (hatta erkeklerin bile) merak ettiği bu soruyu sizler için BuuzFeed aracılığıyla yanıtladık.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/caseygueren/her...

Memeler de kar taneleri gibi, yani tıpatıp aynı değil hiçbiri.

Neden bir memenizin diğerinden daha büyük ya da farklı olduğunu düşünmüş müydünüz? Eğer öyleyse şu an doğru yerdesiniz. Açıkçası hemen hemen herkes aynı seviyede farklılığa sahip bu konuda.

Plastik cerrah Dr. Daniel Maman'in söylediğine göre; kadınların %100'ü göğüs asimetrisine sahip.

Kimse mükemmel bir simetriye sahip olmadığı için göğüslerinin birbirinden farklı olması çok normal.

Örneğin, yüzünüzün yarısına ayna efekti uyguladığınızda ortaya çıkan sonuç muhtemelen gerçek olandan birazcık farklı görünecektir.

Meme asimetrisi bazen fark edilemeyecek boyutta olurken, bazen de bir kup kadar fark olabilir.

Maman'ın söylediğine göre; "Bu sadece anotamik fetal bir gelişimin sonucu olarak, vücudun bir tarafının diğerinin tam simetrisi olmamasından kaynaklanır." 

Çoğunlukla meme dokusundaki farklı kalınlıklar ya da meme cebinin farklı büyüklük ve şekilde olması bu durumun oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra derinin esnekliği ve hamilelik geçirmiş olmak da etkileyen faktörler arasında. Örneğin emzirirken bir göğsünüzü diğerinden fazla kullandıysanız farklılık olması oldukça normal.

Ne yazık ki sadece egzersizle bu asimetriden kurtulmanız mümkün değil.

Her ne kadar internet bunun mümkün olduğunu söylese de, Maman pektoral kasların göğüs dokusunun altında yer aldığını, bu yüzden egzersizle onları güçlendirmenin büyük farklar yaratmayacağını, söylüyor.

Bir de meme ucu farklılıkları var...

Bir meme ucunuz diğerinden biraz daha büyük, daha yukarıda veya daha koyu renk olabilir. Bunlar oldukça yaygın olan ve utanmanızı ya da endişelenmenizi gerektiren durumlar değildir.

Eğer gerçekten ciddi bir farklılık varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa cerrahi yollarla kurtulmak mümkün.

Maman, küçük olan memenin büyütülmesi, büyük memenin küçültülmesi veya her ikisini büyütmek ya da küçültmek gibi birkaç farklı alternatifin bulunduğunu söylüyor.

Aklınızda böyle bir ameliyat yaptırmak varsa eğer; genellikle estetik cerrahi olarak kabul edildiğinden muhtemelen sigortanız tarafından karşılanmayacağını bilmenizde fayda var. Çok düşük bir ihtimal olsa da, bazı durumlarda rekonstrüktif cerrahi olarak kabul edilebilir.

Ameliyatı yaptırmış olsanız bile sonrasında memeleriniz tamamen simetrik olmaz ne yazık ki. Kilonuz, cildinizin esnekliği hatta meme ucundaki kıllar bile bu durumu etkileyebiliyor.

Diğer ihtimal: Sizin için önemli değil ama yaptırmak "zorunda" hissediyorsunuz.

Evet, belirgin bir farklılık (bir göğüs sutyeni diğerinden daha fazla doldurursa) var ama ameliyat olmak istemiyorsunuz. Tabii ki eğer istemiyorsanız bunu yaptırmak gibi bir zorunluluğunuz yok. 

Unutmayın bütün memeler güzeldir ve buna karar verecek olan kişi sadece sizsiniz. 😎

Peki sizin iki memeniz arasında belirgin bir fark var mı?

Evet, kesinlikle.
Bence aynı gibi ama belki çok hafif farklıdır.
Biri diğerinden çok az büyük.
Meme uçlarımdan biri diğerinden birazcık yukarıda.
Meme uçlarım birbirinden tamamen farklı.

Peki, Biri diğerinden daha büyükse, büyük olan hangisi?

Sol meme
Sağ meme

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murekkepadam

öle bakarsanız erkeklerde daşşşaaaggda aynı durum var :D onu da geçtim bi çok kişinin sol ya da sağ ayağı diğerinden büyüktür,meme farkına kafanızı takmayın erkek böle şeyleri takmaz,siz multi destekli kullanıp bizi kandırmayın yeter :D :D

zaman-hirsizi

Bende öyle oranını merak ettim rastgele bastım birisine .hmm demek öyleymiş ya .

buda-benden-olsun

ilk görseller ne iğrençti ya

will-graham

Bu bütün vücut için geçerli sağ ile sol elde bir değil tabi memeler daha çok ilgi çektiği için insanlar ona odaklanmış :D

bayan-dusunur

Tek cümleyle: Onedio,benim mememden sana ne?

gamze-hc

Haklısın zaten tepeleneciği daha büyük boy sorry yapamadan edemedim :d

Görüş Bildir