Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Maslow'un Günlük Hayatımızın Tam Ortasında Olduğunun 19 Kanıtı

 > 
14bPAYLAŞIM

ABD'li psikolog Abraham Maslow, insan davranışlarını araştırırken bu davranışları anlamlandırmak için bir takım gözlemler ve varsayımlarda bulunmuştur. 

Oluşturduğu İhtiyaçlar Hiyerarşisi Teorisi'nde iki temel varsayımdan hareket eder:

1. İnsan davranışlarının temelinde ihtiyaçlar vardır

2. Bazı ihtiyaçların tatmini diğerlerinden daha değerlidir.

Bu varsayımlara göre insanların davranışlarında belirli katmanlar olduğunu ve bu katmanlar arası geçiş için ancak bir önceki katmanda saydığı ihtiyaçların tamamen giderilmesi gerektiğini savunur.

Günlük hayatta Maslow'un bu teorisi karşımıza nasıl çıkıyor bakalım.

Fizyolojik ihtiyaçlar

Birinci katmanda yer alan fizyolojik ihtiyaçlar, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan asgari şartları ortaya koyar. Örneğin, aç ya da evsiz biri için öncelikle çözülmesi gereken sorunlar bunlardır.

1. 

2. 

3. 

Güvenlik ihtiyaçları

Yaşamsal önemdeki ihtiyaçlar karşılandıktan sonra bir sonraki katmanda fiziki, ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan güvenlik gereksinimleri ön plana çıkar. Örneğin sosyal güvenceli bir iş bulmaktan, mülkiyetinin fiziki olarak zarar görmemesine kadar olan kaygılar burada yer alır. Devletlerin doğuşunu da bu katmanda sayar.

4. 

5. 

6. 

7. 

Ait olma ve sevgi ihtiyacı

İnsanların sosyal birer varlık olmasının üzerinde fazlaca durur. İnsan, diğer insanlarla bir arada yaşamak, sevmek ve sevilmek ister.

8. 

9. 

10. 

Saygınlık ihtiyacı

Dördüncü katmana gelindiğinde artık ihtiyaçların epey bir bölümü karşılanmıştır. Manevi gereksinimler ve toplumda yer edinme konuları devreye girer. Yaptığı işler dolayısıyla sosyal çevrede saygı görme isteğinin yanı sıra, bireyin kendi kendine de değer vermesi söz konusudur.

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

Kendini gerçekleştirme

Birey yukarıda sayılan ihtiyaçlarını giderdiği halde hala bilgi, beceri ve yeteneklerini tam olarak ortaya koyamadığını düşünüyorsa meslek, bilim, din, siyaset gibi noktalarda en tepeye ulaşıp örnek gösterilen bir karakter konumuna gelme isteği ortaya çıkar.

16. 

17. 

18. 

19. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
panikatakli-baykus

Kendimi gerçekleştirmeme az kaldı doktorum nerde?

Gizli Kullanıcı

İşletmenin Temelleri dersini tekrar ettim tişikkirler.

norman

Bi an görselleri Bülent Arınç'ın sesiyle okudum.

huseyin-ozcan-aru1

Lan harbi insan bi yerden sonra bülent arınç sesisne bağlıyor :D

odunq

lan ben de bu kim diyorum. neyse önemli bişey yokmuş

Görüş Bildir