Limankent Geliyor, Ağaç Katliamı Artacak mı?

 > 
42PAYLAŞIM

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 3. Havalimanı Projesi'nin kapsamını genişletti. 

AKP hükümetinin ‘ dünyanın en büyüğü ‘ sıfatlı inşaat projelerine bir yenisi daha ekleniyor: ‘Dünyanın en büyük havalimanı ‘ olması planlanan ve binlerce ağacın kesilmesine yol açacağı gerekçesiyle eleştirilen 3′üncü havalimanının çevresine, bir de ‘dünyanın en büyük limankenti‘ inşa edilecek.

Star’dan Ahmet Fatih Erturan’ın haberine göre, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yeni havalimanıyla bağlantılı olacak şekilde konteynır, tren ve tır gibi büyük yük taşıyan Ro-Ro gemileri için dev liman inşa etmeyi planlıyor.

Projeyle, demiryolları ve denizyollarının doğrudan yeni havalimanına bağlanması ve Asya’dan Avrupa’ya kargo hizmetinin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Havalimanının konumunun denize yakınlığı nedeniyle denizden havaya ya da havadan denize taşımacılık da yapılabileceği belirtiliyor. Bakanlığın planlarına göre böylece hem İstanbul Boğazı’ndaki yoğunluğu hafifleyecek hem de kargo taşımacılığı hızlanacak.

Limankentin nereye yapılacağı belirtilmezken, 3′üncü havalimanı ve bağlantı yollarının inşaatı için binlerce ağacın kesilmesi; benzer bir tehdidin limankent için de gündeme gelebileceği endişesini doğurdu. Havalimanı için Kuzey ormanlarının tahrip edilmesi büyük tepkiye yol açmıştı.

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir