KYK'dan Öğrenim Kredisi Alan Üniversitelilerin Çok İyi Bildiği 15 Durum

-

Öğrenciyken en büyük beklenti burs çıkması olur, ama genelde ne yazık ki öğrenim kredisi çıkar. Yine de daha ödeme sürecine uzun bir süre olduğundan, ayın 7'si hep çok güzel gelir. Peki sonra?

1. Öğrencilik hayatınız bir bekleyişten ibarettir ve bu bekleyişin temelinde daima ayın 6'sı ile 10'u arasında yatar.

2. Büyük gün gelip krediniz yattığında müthiş bir coşku duyar, belki de dünyanın en mutlu insanı siz olursunuz.

3. Bir anda arkadaş ortamınızın en gösterişlisi siz olursunuz.

4. Kendinizi bir anda dünyanın en zengin insanı gibi hissedersiniz, ama ayın 6'sında yatanlar için her şey ayın 10'unda son bulur. Çünkü bu para size en fazla 3-4 gün yeter.

Nasıl bittiğini asla anlamazsınız.

5. Ayın geri kalan günlerinde aç kalmanın ve hiçbir şey yapmadan zaman geçirmenin ne demek olduğunu öğrenirsiniz.

6. Tüm bu yaşananlar sayesinde güçlü ve yere sağlam basan bir birey olursunuz. (Özellikle ayın belirli günlerinde sağlam basıp, diğer günlerinde yer çekimine meydan okuyan)

7. Tabi öğrenciyken bilmezsiniz ama, tatlı tatlı yemenin acı acı acısının çıkması vardır.

8. Mezun olduğunuz zamanlarda da her şey güllük gülistanlıktır. Okulun yükü bitmiş, sizi tek üzen şey ayın 7'sinde hesabınıza yatmayan paradır.

9. Tam da iş bulup, oh be artık bir gelirim var demişken bir anda aklınıza KYK borcunuz olduğu gelir. Her şey tam burada başlar!

10. Sürekli hesaplamalar yapar, düşüncelere dalarsınız. Belki de ebeveynlerim öder diye umduğunuz her şey yalan çıkmıştır.

11. Ne zaman güzel hayaller kuracak olsanız, kabus gibi üstünüze KYK borcu çökebilir.

12. Biriyle yakınlaştığınızda, ona kendinizle ilgili verdiğiniz ilk bilgi KYK borcunuz olduğudur.

13. Harika bir ilişkiniz var ve evliliğe doğru gidiyorsa karşınıza çıkacak ilk engel KYK borcu olur.

www.rawstory.com

Tek çözüm, düğünden sonraki altınları borca yatırmak 😔

14. Baktınız borç bir türlü ödenmiyor, daha kötü de olsa başka çözüm yolları aramaya başlarsınız.

15. Bütün bu kötü günlerin bir gün son bulacağını bilseniz de, KYK borcunun asla sonu gelmeyecekmiş gibi gelir.

😎😎

A post shared by Onedio Goygoy (@goygoyonedio) on
Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wednesday-addams

kendimi üniversite yıllarımda ailemden biraz da olsa bağımsız hissedebilmemi sağlayan belki de tek şey öğrenim kredisiydi.

just-silent

6 yıl tıp okuyan bir öğrenci 30 bin küsür tl borçlu olacak.Mezun olduktan hemen sonra pratisyen bile olsa ilk 5-6 aylık maaşına denk bir borcu olacak.Garip.

apollonia-corleone

ilk sene deli gibi harcadım ama şimdi düzelttim ailemden hiç para almıyorum telefon taksidimi ödüyorum almayıp işe girsem elimdeki parayla şimdi ödeyecektim.İlerde işe girince ödeyeceğim yapacak bir şey yok.O kadar da kötü bir şey değil sanırım

wellington

Üniversite öğrencilerine bu tarz kredilerin verilmesini yaş-üniversite ortamı-sorumluluk duygusu üçgeni içerisinde uygun bulmuyorum. Aynı şey bankalar için de geçerli. Öğrenci kantinlerine çöken akbabalar. Bu yorumu okuyup 1 kişi bile faydalansa yeter: ALMAYIN. Bak heceliyorum: AL-MA-YIN.

huwomenist

ya ailesinin durumu iyi olmayanlar için iyi bişey mecbur aslında.mesela ben aldım almak zorundaydım yani 10 sene sonra ödemeye başladım..2018 eylülde bitiyo..bazen şart..ama hem ailesi sağlam para yollayıp hem onu alanları anlamıorum bende

wellington

Birinci kaçılacak yol bu zaten, ailenin durumunun iyi olmaması üzerine mecbur hissedilmesi. İstisnai durumlar (engelli olmak gibi) hariç herkes çalışabilir. Benim söylemek istediğim bu kredilerin hiç birinin amacının öğrenciye veya kişiye yardım amaçlı olmadığıdır ve dolayısıyla kişiyi aşırı bir borçlanma ile üniversite sonunda hayata atılmak zorunda bırakması durumu ortaya çıkarmasıdır. 1-0 yenik başlamak yerine, üniversite yıllarında basit işlerle bir kişi rahatça para kazanabilir. Örnek olarak seyyar satıcılık bile yaptım ve o krediyi almadım. Kredi kolay yol gibi görünür ama borçsuz hayat her zaman daha güzel.

huwomenist

sen kyk da mı kaldın.çalışabilir demişsin.bende çalıştım..ama kredi yurtlar çıkmadığı için özel yurtta kaldım..ve öyle olunca parttime çalıştığım işyerinden aldığım maaş yurda gidiodu..öle olunca krediyide harçlık yapıodum..he sonra nldu okulum bitti..güzel bi işe başlayınca ödedim.borçsuz hayat olmuyo malesef..senin adına mutlu oldum borçsuzsan

wellington

KYK'da kalmadım ama epey çalıştım tabi. Şu an borçsuz muyum? Hayır, herkesin borçlu olduğu bir ülkede borçsuz olmak mümkün değil. En azından öğrenim kredisi borcum olmadı. Söylemek istediğim bu tarz kredilerin ilk yol olarak seçilmeden önce diğer yöntemlerin iyice araştırılması-kolaya kaçılmaması. Herkesin içinde olduğu durum elbette farklıdır. Genel olarak öğrencilere hitaben yazıverdim gari. Saygılar, sevgiler.

canbaz67

2014 Ağustosta başladı ödeme macerası, 2018 Temmuz Son Taksit ..

Başlıklar

KYKtatlı
Görüş Bildir