Kocaeli'nde Çevre Felaketi: Kuşları Telef Eden Firmaya 2 Milyon TL Ceza Verildi

 > -

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde bulunan bir limandan sızan yakıt deniz kirliliğine yol açtı. Sızan yakıt Körfez ve Derince Sahiline kadar ulaşırken, denizde bulunan kuşlar petrole bulandı. Birçok kuş telef olurken acı görüntüler yürek parçaladı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise konuyla ilgi yaptığı çalışmalar ve tespitler sonucu, İzmit Körfezi’nde çevreye zarar veren bir firmaya 2.1 milyon lira ceza kesti.

Geçtiğimiz günlerde Dilovası'nda bulunan bir limanda yakıt tankında yaşanan sızıntı kirliliğe yol açtı. Limandan denize yayılan yakıt nedeniyle acil müdahale ekipleri ve deniz temizlik şirketlerine bağlı ekipler limanın bulunduğu bölgeye gelerek çalışma yaptı.

Rüzgarın etkisiyle Dilovası'nda yaşanan kirlilik Körfez ve Derince bölgesine kadar ulaştı. Bölgeye barikatlar çekilerek, sızıntı önlenmeye çalışıldı.

Yakıt toplama gemisi ile bölgede temizlik çalışması yapıldı. İskelelere yanaşan gemilerin etrafına bariyerler çekilerek yakıt toplandı.

Körfez'de bulunan limanlarda demirli bulunan gemiler de kirlilikten etkilendi. Gemilerin bordoları petrole bulanırken, temizlik çalışmasının ardından limanlardan ayrıldılar. Yetkililer bölgede incelemede bulundu. 

Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, 12 Ocak'ta Dilovası İlçesinde faaliyet gösteren bir firmaya ait tanklardan, tanklar arası fuel oil aktarımı sırasında güvenlik havuzlarına yağın taştığı, buradan da önce yağmur suyu kanalına oradan da denize aktığını tespit etti.

Bakanlık'tan açıklama yapıldı: 'Tanklardan dökülen Fuel Oil’in çevreye verdiği zarardan ötürü 2.100.000 TL idari yaptırım uygulanmıştır."

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan şu açıklama yapıldı:

"12.01.2017 ile 18.01.2017 tarihine kadar denizden sıvı olarak yaklaşık 200 ton sıvı (Fuel oil + Deniz suyu) çekilmiş olup bunun yaklaşık yüzde 30 Fuel Oil (60 ton) içerdiği tahmin edilmektedir. Ayrıca bölgede temizlik faaliyetlerini sürdüren firmalar tarafından temizlik çalışmalarında kullanılan malzemeler (absorban, sosis, bariyer vs.) ayrıca limanlarda biriktirilmekte olup oluşan atıkların Zarar Tespit Komisyonu çalışmalarına müteakip bertarafları sağlanacaktır.

Kıyı ve açık denizde yapılan çalışmalar sonucu toplanan atıklar bertaraf tesislerine yönlendirilmektedir. Tanklardan dökülen Fuel Oil’in çevreye verdiği zarardan ötürü 2872 Sayılı Çevre Kanununun 20-v maddesi uyarınca firmaya 2.100.000 TL (iki milyon yüz bin Türk Lirası) idari yaptırım uygulanmıştır."

Yürek parçalayan o görüntüler

Petrol sızıntısı nedeniyle oluşan felaketten kuşlar da etkilendi. Bir çok kuş petrole bulanıp telef oldu...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir